آثار مخرب افکار منفی در خوابگاه پسرانه در تهران

نامشخص

۱۴۰۲/۹/۲۲

تعداد بازدید:‌ 37

دسته‌بندی:

خوابگاه پسرانه

همه انسان ها روزانه در معرض افکار منفی قرار می گیرند. افکار منفی به آن دسته از افکار گفته می شود که به صورت ارادی یا غیر ارادی به ذهن انسان وارد شده و سبب آزار فرد می شوند. این افکار ممکن است عملکرد زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. برای سنین جوانی به ویژه طی زمانی که فرد مستقل شدن را تمرین می کند، این افکار می تواند آسیب رسان باشد. حساسیت این افکار برای جوانانی که در خوابگاه پسرانه در تهران و دیگر شهرها ساکن هستند، بسیار بالا است. افکار منفی گاهی از طریق محیط بیرونی وارد ذهن می شود و گاهی نیز ساخته ی تخیل و افکار خود فرد است. افکار منفی مانند ناامیدی از وضعیت آینده، مواجه شدن با مشکلات عدیده در هنگام پیاده سازی ایده ها، شکست در برنامه ها، متعادل نبودن نیازها با امکاناتو غیره، بر این تشویش های فکری دامن خواهد زد. متاسفانه این وضعیت ناخوشایند در تمامی رشته، دانشگاه و خوابگاه پسرانه و دخترانه مشهود است و محدود به مکان، زمان و موقعیت خاصی نیست. همین مساله نگرانی از بابت سلامت روانی ساکنین خوابگاه را به اوج خود رسانده است.

خوابگاه پسرانه در تهران

افکار منفی در خوابگاه پسرانه در تهران مانند هر مکان دیگری می تواند عرصه را بر افراد در انجام کارهای مختلف تنگ کند. فردی با افکار منفی و دید منفی چه در خوابگاه پسرانه باشد و چه در هر مکان دیگری زندگی کند، می تواند دید وی را به کلی نسبت به زندگی و هر آنچه که به زندگی وی تعلق دارد، تغییر دهد. به همین دلیل است که داشتن افکار منفی در خوابگاه پسرانه در تهران گاهی می تواند به قدری خطرناک باشد که فرد را به سمت و سوی افسردگی و حتی در مواردی به سمت فکر کردن به خودکشی بکشاند. 

خوابگاه پسرانه در تهران

عوامل مؤثر در بروز افسردگی در خوابگاه پسرانه در تهران

با ورود به دانشگاه، دانشجو با تنش هایی روبه رو خواهد شد که قبلأ آن ها را تجربه نکرده است. برای اولین بار فرد جوان بدون مشورت با خانواده به انجام امور خود می پردازد در نتیجه مجبور خواهد بود، به تنهایی عواقب تصمیمات خود را بر عهده بگیرد، این امر موجب می شود اولین عامل استرس زا برای دانشجویان به ویژه دانشجویانی که ساکن خوابگاه پسرانه تهران و دیگر شهرها هستند، فراهم شود. دانشجو به طور ناگهانی خود را در احاطه درس هایی می بیند که بسیار سنگین تر از درس های دبیرستان است، به طوری که گاهی مفاهیم کتاب های دانشگاهی در مقایسه با دبیرستان برایش متفاوت می شود. به طور خود به خود زمینه کاهش اعتماد به نفس فراهم شده و در پایان ترم، افت شدیدی در نمرات به وجود می آید. برخی از دانشجویان خیلی زود خود را با این مسئله وفق می دهند و فقط در فکر پاس شدن درس ها هستند، اما برخی دیگر با هجوم افکار منفی مانند نمره معدل پایانی، مشروط شدن، هزینه ای که باید بابت درس های افتاده بپردازند، فارغ التحصیل نشدن در موعد مقرر و غیره، روبه رو خواهند شد. متأسفانه گاهی خانواده ها در این شرایط در کنار فرزندان خود نیستند وحتی با جبهه گیری، به سرزنش فرزندان خود و بدتر شدن شرایط روحی آن ها می پردازند. بی شک این کار نتیجه معکوس خواهد داشت، زیرا فرد چون دلگرمی برای دردل با افراد خانواده نخواهد داشت یا به تنهایی مطلق و یا به آغوش ناامن جامعه پناه خواهد برد. در پسران، ملحق شدن به جمع افراد مصرف کننده دخانیات و در دختران، پیوستن با گروه هایی که از سر شیطنت و جوانی به فراموش کردن ارزش های اخلاقی می پردازند، از پیامدهای جامعه ناامن است. همین کارها به افسردگی و سرخوردگی دانشجویان ساکن در خوابگاه تهران دامن می زند.

خوابگاه پسرانه در تهران

تلاش برای کاهش اثرات افکار منفی در خوابگاه پسرانه 

بهترین کلید در درمان هر بیماری تشخیص زود هنگام آن است. با شناخت علائم اولیه ناشی از افسردگی، اگر بیمار در حداقل زمان ممکن به پزشک مراجعه کند و به مصرف داروهای تجویز شده بپردازد، در اسرع زمان بهبود می یابد و قادر به بازیابی عملکرد طبیعی خود خواهد بود. طبق آمارهای گزارش شده، میزان بروز افسردگی در دانشجویان ساکن در خوابگاه پسرانه در تهران بسیار شایع است. عوامل بسیاری در این زمینه تأثیرگذار هستند. با وجود دلایل مختلفی که برای بروز افسردگی وجود دارند، داشتن افکار منفی از مهمترین عوامل بروز نشانه های افسردگی در افراد است. بنابراین با کنترل اینگونه افراد در بین ساکنین خوابگاه و پانسیون پسرانه در تهران تا حد زیادی می تواند جوانان ساکن در خوابگاه را از شر بیماری افسردگی نجات داد.

دیدگاه‌ها