وضعیت اقتصادی ساکنین خوابگاه

 قشر دانشجو و وضعیت اقتصادی:

نه فقط در ایران بلکه در تمام جوامع جهان، قشر دانشجو به عنوان قشری محافظه کار در خرج کردن پول شناخته شده است. این موضوع ربطی به موارد استثناء ندارد و به طور کلی بحث از عموم دانشجویان است. به ویژه با وجود وضعیت اقتصادی متزلزل و نا مشخص در بازارهای ایران، فشار بر دانشجویان روز به روز در حال افزایش است. دغدغه های مربوط به پول خواستن از خانواده به عنوان خرجی و برای تأمین نیازهای ضروری در ترم های ابتدایی آسان تر از ترم های آخر دانشگاه و در مقاطع پایین تر کمتر از مقاطع بالاتر است. با وجود وضعیت نامناسب بازار کار در ایران، دغدغه های مربوط به خرج و مخارج برای دانشجویان به عنوان دغدغه های روزمره به شمار می رود. گرچه در سال های قبل وضعیت برای دانشجویان دانشگاه های سراسری بهتر از دیگر دانشجویان بود. زیرا دانشجویان پذیرش شده در دانشگاه های غیر سراسری مجبور به پرداخت هزینه های اضافی جهت رزرو خوابگاه های خودگردان دانشجویی پسرانه و دخترانه بودند. اما امروز گرانی و رشد هزینه های اضافی موجب یکسان شدن هزینه تحصیل برای دانشجویان سراسری و غیر سراسری شده است.

مسکن دانشجویی

به طوری که پذیرفته شدن در دانشگاه های غیر سراسری شهر خود، اغلب مقرون به صرفه تر از پذیرش در دانشگاه های سراسری در شهرهای دور است.

ساکنین خوابگاه و استرس بی پولی:

مسأله هزینه ها و بی پولی برای دانشجویانی که مجبور به استفاده از خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان دخترانه و پسرانه هستند، در مقایسه با دانشجویانی که در شهر خود مشغول به تحصیل می باشند، به مراتب بسیار پیچیده تر و ناخوشایندتر است. متأسفانه این دغدغه های اضافی برای قشر دانشجو که در خوابگاه های خودگردان اقامت دارد، روز به روز در حال افزایش است. دانشجویانی که با دور شدن از خانه احساس استقلال می کنند اما در نهایت برای پیش پا افتاده ترین خرید ها و هزینه های خود نیازمند خانواده هستند. هزینه اقامت در خوابگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی خودگردان نیز مازاد بر این هزینه ها، موجب ایجاد نگرانی در ساکنین خوابگاه می شود. علاوه بر این برای دانشجویانی که مجبور به استفاده از خوابگاه های دانشجویی خودگردان هستند، هزینه های مربوط به خورد و خوراک نیز بر عهده خودشان است. با این حال، گاهی ارائه ژتون های نه چندان ارزان می تواند کمکی برای صرفه جویی در مخارج ماهیانه ساکنین خوابگاه باشد.

اقامتگاه خودگردان

تقریبأ تمام دانشجویان ساکن در خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه در طی اقامت در خوابگاه، تا حدودی مسأله بی پولی را درک می کنند و مجبور می شوند برای مواجه نشدن با آن، برنامه ریزی مناسبی برای پول های خود داشته باشند. برخی هزینه ها از جمله هزینه مربوط به اجاره بهای خوابگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی خودگردان که قابل حذف شدن نیستند و نمی توان آن را نیز کاهش داد. اما دانشجویان یاد می گیرند که هزینه های دیگر را به خوبی و متناسب با پول خود، ساماندهی کنند.

درآمدهای دانشجویی:

برخی دانشجویان برای کاهش مشکلات مربوط به هزینه های زیادی که با اقامت در خوابگاه های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه با آن سر و کار دارند، به کارهای پاره وقت روی می آورند. کارهایی که عنوان کار دانشجویی بر آن گذاشته می شود و همانطور که از اسم آن برمی آید، دارای دستمزد پایین و نیمه وقت است. گاهی این کارهای نه چندان سنگین، در دانشگاه ها ارائه می شود که مناسبترین نوع کار دانشجویی به ویژه برای دختران است. زیرا با وجود تمام کم و کثری ها، در مقایسه با کارهای آزادی که در خارج از دانشگاه ارائه می شود، دارای امنیت شغلی از نظر موقعیت مکانی و زمانی است. به طور کلی درآمد کارهای دانشجویی به عنوان کمک هزینه ای برای ساکنین خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه مناسب است و موجب بهبود در وضعیت اقتصادی آنان می شود.

خوابگاه پسرانه در تهران

ادامه مطلب را در سامانه خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.