خوابگاه ارزان

محدودیت فضا و نقض حریم خصوصی

کمبود فضای خوابگاه به ازای هریک نفر:

یکی از مهمترین مسائلی که زندگی در خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون کارمندی دخترانه و پسرانه را سخت کرده است، کمبود فضا به ازای هریک نفر می باشد. این در حالی است که طبق استانداردهای جهانی هر یک از ساکنین خوابگاه های خودگردان و دولتی حق دارند از مساحت کافی در بخش های خصوصی و عمومی خوابگاه بهره بگیرند. اگرچه این استاندارد در کشور ما محدودتر است. اما با این وجود، روز به روز از این مساحت کاسته می شود. به طوری که تقریبا هیچ مدیریت و کنترلی بر این مسأله وجود ندارد و در اتاق های با مساحت کم، افرادی زیادی اسکان داده می شوند. طی چند سال اخیر دانشگاه ها نیز به طور کامل به نقض حقوق دانشجویان در مقاطع مختلف پرداخته اند. زیرا در سال های گذشته با توجه به مقطع تحصیلی، ظرفیت اتاق ها تعیین می شد و دانشجویان در مقطع دکترا، در اتاق های دو یا سه نفره اسکان داده می شوند.

خوابگاه در تهران

اما متاسفانه در چند سال گذشته تعداد دانشجویان دکترا حتی به پنج نفر در یک اتاق رسیده است. قطعا چنین شرایطی در مقاطع دیگر به مراتب سخت تر و ناخوشایندتر است. گاهی برخی از خوابگاه های خودگردان زیر نظارت وزارت علوم، دانشجویان جدیدالورود را با هزینه های بالا اسکان می دهند و گاهی ده تا یازده دانشجو در یک اتاق ساکن می شوند که موجبات نارضایتی ساکنین را فراهم می کنند. اثرات منفی نقض حریم خصوصی بر کسی پوشیده نیست. زیرا یکی از ابتدایی ترین نیازهای انسان، بهره مندی از محیطی سالم است که بتواند در آن به یک آرامش نسبی دست یابد. اما متاسفانه ساکنین خوابگاه پس از پشت سر گذاشتن یک روز سخت، باید به جای استراحت، با مشکلات موجود در خوابگاه پسرانه و دخترانه سروکله بزنند.

پانسیون پسرانه

آیا محدودیت فضا در خوابگاه می تواند حریم خصوصی ما را نقض کند؟

جواب این سوال روشن است. قطعا زندگی در محیطی که فرد از داشتن یک فضای محدود شخصی محروم است، نقض روشن و واضح ساکنین آن است. در شرایط نرمال زندگی در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه دخترانه و پسرانه می تواند تنش های زیادی برای فرد ایجاد کند. زمانی که فضای لازم نیز در اختیار ساکنین قرار نگیرد و ساکنین حس کنند که حریم خصوصی مختص به خود را از دست داده اند، تحمل شرایط سخت تر نیز خواهد شد. یکی دیگر از مشکلاتی که سبب می شود محدودیت فضا بیشتر به چشم آید، رعایت نکردن مسائل مربوط به حریم خصوصی در خوابگاه  کارمندی خودگردان توسط خود ساکنین است. محدودیت امکانات نیز یکی دیگر از مشکلات موجود است. حال تصور کنید در یک فضای محدود با امکانات محدود، با کسی هم اتاق شد که بدون اجازه سروقت وسایل دیگران می رود و فشار عصبی بیشتری بر هم اتاقی خود تحمیل می کند. متاسفانه در شرایط موجود و نابه سامانی اقتصادی، شاید نتوان هزینه یک اتاق لوکس در یک خوابگاه شیک با فضای کافی و جمعیت کم را پرداخت کرد، اما حداقل می توان در ارتقاء سطح دانش خود در زمینه رعایت حقوق و حریم خصوصی دیگران تلاش کرد. از این طریق می توان از حداقل حریم خصوصی در خوابگاه بهره برد و این شرایط را برای بقیه نیز فراهم کرد. خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون در تهران و دیگر شهرهای بزرگ نیز باید به این نکته توجه داشته باشند که ظرفیت اتاق ها را به ازای هر یک نفر رعایت کنند.

پانسیون دخترانه

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی ،پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.