رؤیای زندگی در خوابگاه

honia قوانین حاکم بر خوابگاه های دانشجویی

تصور ما از خوابگاه:

تجربه زندگی در خوابگاه با تمام کمبود ها و دلتنگی ها، می تواند تجربیات و خاطرات بسیار شیرین و به یاد ماندنی را برای هر فرد به دنبال داشته باشد.امروزه با وجود خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های کارمندی- دانشجویی پسرانه و دخترانه، بسیاری از جوانان در رده های سنی ۱۸ تا ۳۰ سال، به دلیل ادامه تحصیل و یا کار، مجبور به تجربه زندگی خوابگاهی می شوند. اکثر دانشجویان ساکن در خوابگاه، پیش از پذیرفته شدن در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی، در مورد روزهای اقامت در خوابگاه های داشجویی، رؤیا پردازی می کنند. فکر دور ماندن از خانه، اقامت در یک خوابگاه با دختران و پسرانی از مناطق دیگر، داشتن یک زندگی مستقل و به دور از بایدها و نبایدهای خانواده همگی زندگی در خوابگاه های دانشجویی- کارمندی را به یک رؤیای هیجان انگیز تبدیل می کند که تا زمان ورود به خوابگاه با آنان خواهد بود.

تصور دانشجویان تازه وارد در مورد زندگی در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه های پسرانه و دخترانه، پایان تمام محدودیت هایی است که والدین آنان به عنوان مرزهای تربیتی و اخلاقی تعیین کرده اند. اما حقیقت ماجرا این است که تمام خوابگاه های دانشجویی- کارمندی دخترانه و پسرانه که به صورت رسمی و قانونی فعالیت می کنند، دارای قوانین و مقرراتی محکم تر از والدین هستند. همچنین بیشتر این خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی در ارتباط با خانواده ها بوده و کارهای اشتباه یا غیرقانونی ساکنین خود را به والدین گزارش می دهند. با وجود مقررات تعیین شده، تصورات اولیه از استقلال عمل در خوابگاه های دانشجویی اشتباه است. در عین حال ممکن است گروهی از ساکنین خود را در شرایط به نسبت محدودتری از خانواده احساس کنند و دلیل آن به مواردی بستگی دارد که در ادامه مطلب به چند مورد اشاره می شود.

خوابگاه ها و محدودیت های متعدد:

محدودیت های تعیین شده در اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی- کارمندی پسرانه و دخترانه به مراتب از محدودیت های خانواده سنگین تر است. این محدودیت ها از ساعات ورود و خروج به خوابگاه تا مدل لباس پوشیدن برای بیرون و حتی داخل خوابگاه را در بر می گیرد. به ویژه خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کنند از این نظر بسیار جدی و منظم هستند. در مورد خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان دانشجویی، عمل به قوانین نوشته شده یا نانوشته تا حدود زیادی به مسئولین خوابگاه بستگی دارد و حتی ممکن است عقاید شخصی نیز بر محدودیت های موجود در خوابگاه تأثیر داشته باشد.

پروسه پیچده برای دریافت مجوز:

یکی از روش های کنار آمدن با محدودیت های موجود در خوابگاه های دانشجویی- کارمندی، دریافت مجوز از نهادهای رسمی است که بتواند مسئولین خوابگاه را در انجام قانونی یک فعالیت توجیه کند. به عنوان مثال ترتیب دادن یک اردوی یک یا چند روزه، ورود و خروج از خوابگاه در ساعاتی خارج از ساعات رسمی تعیین شده، به همراه داشتن مهمان برای یک یا چند روز و… با گرفتن مجوز از مقاماتی بالاتر از مسئولین خوابگاه، می تواند عملی شود. گرچه نکته منفی کار به پروسه پیچیده ای برمی گردد که برای گرفتن مجوز باید طی شود.

انجام تکالیف:

شاید مهمترین محدودیت که بتواند آزادی عمل ساکنین خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه را تحت تأثیر قرار دهد، انجام تکالیف درسی باشد. زیرا این مورد حتی در زمانی که محدودیت های تعیین شده توسط والدین و مسئولین خوابگاه متعادل باشند، باز هم به عنوان هدف و وظیفه اصلی دانشجویان ساکن در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دخترانه و پسرانه، در اولویت اول قرار می گیرد. اما باید توجه داشت که این محدودیت نه تنها رویای زندگی در خوابگاه و خاطرات آن را ناخوشایند نمی کند، بلکه موجب جذاب و لذت بخش تر شدن دوران زندگی در خوابگاه می شود.

شاید دوست داشته باشید:

نظم و مسئولیت پذیری

هرکس به روش خود آشپزی می کند: در مطلب قبل به این موضوع پرداخته شد که تقسیم وظایف در خوابگاه […]

تقسیم وظایف در خوابگاه

چشم انداز جدید از زندگی: اقامت در خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه برای اکثر دانشجویان، اولین تجربه زندگی مستقل […]

نکات مهم در تجربه زندگی خوابگاهی

از هر جهت مواظب ادبیات خود باشید: شما قرار است به عنوان دانشجو یا کارمند برای مدت نامعلومی در خوابگاه، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.