خوابگاه و عالم تنهایی

honia زندگی در خوابگاه

جنبه های مثبت زندگی در خوابگاه:

دوران سکونت در خوابگاه های دانشجویی- کارمندی پسرانه و دخترانه، جریان های عجیب و جالبی از زندگی را به دنبال خواهد داشت که تنها با تجربه زندگی در خوابگاه قابل درک است. افرادی که زندگی در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی را به دلیل تراکم جمعیت در یک اتاق یا امکانات محدود آن انتخاب نمی کنند، تنها جنبه های منفی اقامت در خوابگاه ها را در نظر می گیرند. این در حالی است که که زندگی در خوابگاه های دانشجویی بخش جذاب و جدایی ناپذیر از دوران دانشجویی است. یکی از تجربه های جالب زندگی در خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون های  دخترانه و پسرانه، حفظ حریم خصوصی در یک مکان کوچک با تراکم جمعیت بالا و به عکس، احترام و رعایت حریم خصوصی دیگر هم اتاقی ها است.

داشتن عالم تنهایی، دوست داشتنی ترین بخش زندگی در خوابگاه:

گرچه از نظر روانشناسی، انسان موجودی اجتماعی است و باید برای حفظ این خصوصیت در گروه های بزرگ و کوچک حضور داشته باشد، اما داشتن دنیای تنهایی حق طبیعی و ذاتی هر فرد است. دنیایی که در درون انسان ها شکل می گیرد و حتی نزدیکترین افراد هم قادر به ورود به آن نیستند مگر اینکه توسط خود فرد راه داده شوند. برای دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی- کارمندی که برای اولین بار در شرایط خوابگاه ها، اقامتگاه و پانسیون های دانشجویی- کارمندی قرار می گیرند، ممکن است کنار آمدن با وضعیت موجود کمی دشوار باشد. کسانی که همواره اعضاء خانواده و دوستان نزدیک را در کنار خود داشته اند، در این شرایط خود را تنها و بدون یاور احساس می کنند. اما با کمی اعتماد به نفس به زودی در می یابند که ارزش موقعیت فعلی شان، بیشتر از آن چیزی است که نتوانند با آن کنار بیایند.

طی شرایط سکونت در خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه است که می توانید در آن حد و مرزِ دنیای تنهایی خود را تعیین کنید. ساختن یک عالم تنهایی هرگز به منزله منزوی بودن یک فرد نیست، بلکه اگر ابعاد و ویژگی های این عالم درست تعیین شود، می توان لذت زندگی در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه های کارمندی- دانشجویی را چند برابر افزایش داد. زیرا در این دوره شما زمان کافی برای کشف عالم درون خود را دارید و با هرآنچه که هستید بهتر می توانید کنار بیایید. سعی کنید تنهاییِ خود را به چالش  بکشید. با این کار لذت زندگی در خوابگاه را دو چندان خواهید کرد. سعی کنید با انجام کارهای مورد علاقه خود، از ساعات تنهایی در اتاق لذت ببرید. افرادی که با ساعات تنهایی خود سر جنگ دارند و حضور در هر جمعی را به تنها ماندن ترجیح می دهند، از شناخت خود غافل مانده اند.

در تنهایی، بیشتر به خودتان برسید:

طی چند سال اقامت در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی پسرانه و دخترانه، زمان زیادی در اختیار دارید که به خودتان برسید. در این دوره می توان خود را به هر چیز دیگری ترجیح داد. تلاش کنید زمان تنهایی خود را با شادی و خوشحالی بگذرانید، کتاب بخوانید، ورزش کنید، تنهایی قدم بزنید و از لحظات زندگی مستقل خود استفاده کنید. بعدها که زندگی بدون مسئولیت در خوابگاه تمام شود، دغدغه هایی مانند کار، ازدواج، جامعه و… نمی گذارند دسترسی آسانی به خلوت هایتان داشته باشید. تنهایی خود را با شبکه های اجتماعی خراب نکنید. دوستان دنیای مجزای را به عنوان همصحبت تنهایی انتخاب نکنید.

این خلوت ها مختص شخص شماست، پس با درگیری های بی اساس لذت آن را از خود دریغ نکنید. خودتان را دوست داشته باشید و در نهایت این باور را در خود تقویت کنید که تنهایی هر فرد حریم خصوصی وی به شمار می رود پس لازم است در دوران سکونت در خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی که تراکم جمعیت زیاد و فضای محدود در اختیار هر شخص می باشد، به ساعات تنهایی دیگران احترام گذاشت.

شاید دوست داشته باشید:

خوابگاه دانشجویی و رونق اقتصادی

مزیت وجود خوابگاه های دانشجویی: حضور دانشجویان در کلان شهرها و دیگر شهرهای بزرگ که به دلیل وجود دانشگاه های […]

وضعیت اقتصادی ساکنین خوابگاه

 قشر دانشجو و وضعیت اقتصادی: نه فقط در ایران بلکه در تمام جوامع جهان، قشر دانشجو به عنوان قشری محافظه […]

خوابگاه های دانشجویی از نظر عموم

فرهنگ پذیرش دانشجو: متأسفانه دست یابی به موفقیت های عالی در بخش های مختلف علمی، ورزشی، اقتصادی و… برای سالیان […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.