خوابگاه تهران

خوابگاه خودگردان یا خوابگاه غیر دولتی

دلیل فعالیت خوابگاه خودگردان:

پذیرش بالای دانشجویان و افزایش چشمگیر دانشجویان غیر بومی در شهرها و به ویژه شهرهای بزرگ، مشکلات عمده ایی را در زمینه های مختلف به ویژه در فراهم کردن امکاناتی مانند خوابگاه به وجود آورده است. از دیگر جهت، بسیاری از دانشگاه های سراسری و آزاد ظرفیت محدودی برای پذیرش دانشجویان غیر بومی دارند و نمی توانند جوابگوی نیاز این دانشجویان در خوابگاه های روزانه باشند. هم اندیشی جهت رفع مشکلات مربوط به اقامت دانشجویان غیر بومی از سال های گذشته موجب شده است خوابگاه هایی به نام خوابگاه های خودگردان تأسیس شوند. خوابگاه های خودگردان برای برطرف کردن نیازهای دانشجویانی پدید آمد که امکان رفت و آمد برای آنان مقدور نبود. به طور کلی خوابگاه خودگردان همان خوابگاه غیر دولتی است که با دریافت هزینه ای بالاتر از خوابگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه ی دولتی ، اتاق هایی از ۲ تا ۱۰ نفره در اختیار دانشجویان غیر بومی قرار می دهند تا دیگر دغدغه محل اسکان نداشته باشند.

اقامتگاه تهران

معایب و مزایای خوابگاه خودگردان دانشجویی:

خوابگاه خودگردان در تهران و دیگر شهرها به خوابگاه هایی گفته می شود که توسط یک فرد یا افرادی به صورت خصوصی اداره می شود. البته این کار با عقد یک تفاهم نامه در بین دانشگاه مربوطه و شخص یا اشخاصی که مدیریت خوابگاه را بر عهده دارند، امکان پذیر است. بزرگترین مسآله که در خوابگاه های خودگردان ممکن است مشکل ساز شود، مربوط به میزان نظارت دانشگاه بر فعالیت خوابگاه خودگردان است. به این معنی که دانشگاه تنها تا حدودی که اختیارات قانونی دارد، می تواند بر عملکرد این خوابگاه های پسرانه و دخترانه نظارت داشته باشد. به طوری که ممکن است دانشگاه نتواند بر نحوه اداره و حتی امکانات خوابگاه های خودگردان اظهار نظر کند و یا دخالتی داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از دانشجویانی که در خوابگاه های خودگردان اقامت دارند، همواره از این مطلب که امکانات خوابگاه متناسب با هزینه ی پرداختی آنان نیست اعتراض کرده اند. بنا به گفته های این دانشجویان، امکانات رفاهی خوابگاه در ازای هزینه ای که بابت اقامت آنان دریافت می شود، بسیار ناچیز است و هیچ نهاد رسمی در دسترس ساکنین خوابگاه خودگردان نیست که بر عملکرد این دسته از خوابگاه ها نظارت داشته باشد. البته مسئولین صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم همواره تلاش کرده اند که میزان نظارت بر خوابگاه های خودگردان را افزایش دهند. همچنین اتحادیه خوابگاهداران غیر دولتی نیز به عنوان یک نهاد مسئول می تواند پاسخگوی اعتراضات و مشکلات دانشجویان ساکن در خوابگاه های غیر دولتی باشد که تحت نظارت تعاونی خوابگاهداران غیر دولتی مشغول فعالیت هستند.

خوابگاه ارزان

با وجود تمام مشکلاتی که ممکن است اقامت در یک خوابگاه، اقامتگاه یا پانسیون دانشجویی پسرانه و دخترانه به دنبال داشته باشد، اما باز دانشجویان و متقاضیان بسیاری وجود دارند که از پس هزینه های مربوط به رهن و اجاره آپارتمان و منازل اجاره ای بر نمی آیند و ترجیح می دهند در خوابگاه های دانشجویی خودگردان اسکان داشته باشند تا بتوانند از امکانات هرچند محدود این خوابگاه ها استفاده نمایند. البته نباید انکار کرد که خوابگاه های خودگردان زیادی در تهران و دیگر شهرها وجود دارند که امکانات رفاهی لوکس و بسیار عالی در اختیار ساکنین خود قرار می دهند. اگرچه هزینه اسکان در این خوابگاه ها گاهی  آن قدر بالا است که اکثر متقاضیان خوابگاه توان پرداخت این هزینه ها و اقامت در این خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه دخترانه و پسرانه را ندارند.

پانسیون پسرانه

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی ،پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.