گرمازدگی در خوابگاه دخترانه

بشرا یعقوبیان

۱۴۰۳/۴/۳

تعداد بازدید:‌ 53

دسته‌بندی:

خوابگاه دخترانه

با فرا رسیدن فصل تابستان ریسک ابتلا به بیماری های تنفسی کاهش می یابد اما معضل دیگری زندگی انسان ها را درگیر می کند. معضلی به نام گرمازدگی می تواند در فصول گرم سال به اندازه بیماری های زمستانی آزاردهنده باشد. نرخ گرمازدگی برای افرادی که مدت زمان بیشتری را در خارج از فضاهای بسته سپری می کنند بیشتر است. این مساله در مورد ساکنین خوابگاه دخترانه و سایر خوابگاه دانشجویی و کارمندی نیز صدق می کند. چرا که در فصل تابستان تنها آن دسته از ساکنین خوابگاه در این مکان می مانند که کاری خارج از خوابگاه برای انجام دادن داشته باشد. در فصل تابستان بخش عمده ای از دانشگاه ها تعطیل بوده همین مساله موجب می شود تا ساکنین خوابگاه دانشجویی به نزد خانواده های خود برگشته و خوابگاه را تخلیه کنند. با این وجود هستند افرادی که به دلایل متنوعی ملزم به ماندن شده و در طول تابستان باید در خوابگاه دخترانه اقامت داشته باشند. این افراد دسته وسیعی از افراد شاغل، دانشجو، ورزشکار و غیره را تشکیل داده که برای انجام کارهای خود بایستی روزانه از خوابگاه دخترانه خارج شوند و همین مساله ریسک ابتلا آنها به گرمازدگی را افزایش می دهد. هرگز نباید گرمازدگی را نادیده گرفت و آن را فاقد اهمیت دانست. چرا که گرمازدگی هر ساله در فصول گرم سال جان انسان های زیادی را در سرتاسر دنیا می گیرد. بنابراین باید نسبت به پیشگیری و همچنین درمان آن ره بهترین شکل اقدام نمود.

خوابگاه دخترانه

یکی از بهترین کارها در مقابله با گرمازدگی پیشگیری از آن است. در هر موردی بدون شک پیشگیری بهتر از درمان بوده و در این مورد هم پیشگیری از گرمازدگی در خوابگاه دخترانه تهران بر درمان آن ارجحیت دارد. برای پیشگیری از گرمازدگی در خوابگاه دخترانه در تهران می توان چندین راهکار ساده را دنبال نمود. از جمله:

  • پوشیدن لباس های خنک با رنگ روشن در زمان حضور در خوابگاه دخترانه و زمانی که از خوابگاه دخترانه خارج می شویم
  • نوشیدن آب و سایر مایعات خنک کننده و همچنین دوری کردن از نوشیدن بیش از اندازه مایعات کافئین دار
  • مرتب دوش گرفتن و همچنین حداقل روزی یکبار دوش آب سرد گرفتن
  • خروج از خوابگاه دخترانه در ساعاتی که اوج گرما نبوده و تلاش برای حضور در فضاهای بسته در این ساعات
  • همراه داشتن یک بطری آب در تمامی طول روز و سعی در مصرف میوه ها و سبزیجات تازه
  • ملزم کردن سرپرستین خوابگاه به چک کردن مداوم کولرها و نگه داشتن دمای خوابگاه در رنج مطلوب
  • استفاده از کلاه و دستکش مناسب با رنگ روشن

تمامی مواردی که به آنها اشاره شد در کنار ده ها مورد دیگر می توانند افراد مختلف از جمله ساکنین خوابگاه دخترانه را از شر گرمازدگی در امان نگه دارند. با این وجود گاهی ممکن است فردی با وجود تمامی تدابیر گرمازده شده و به این عارضه دچار گردد. کارهایی که در این زمان صورت می گیرد می تواند تا حد زیادی بر سلامت کلی بدن فرد تاثیرگذار بوده و چه بسا جان وی را نجات دهد. در ادامه به این مساله می پردازیم.

خوابگاه دخترانه

فعالیت های مفید برای زمان گرمازده شدن در خوابگاه دخترانه

گاهی ممکن است با وجود تمامی تدابیر افراد گرمازده شوند و یا اینکه ممکن است فردی در خوابگاه دخترانه تهران با یک فرد گرمازده مواجه شده و نداند باید با وی چه کند. تعدادی فعالیت وجود دارند که می توانند تا حد زیادی موجب رفع گرمازدگی افراد گردند. در زمان مواجه شدن با فردی گرمازده در خوابگاه دخترانه تهران و هر مکان دیگری اولین کار حفظ خونسردی خود می باشد. در قدم بعدی بهتر است برای فرد گرمازده مرتبا از کمپرس سرد استفاده شود. این کار به کاهش سریع دمای بدن کمک می کند. در قدم بعدی بهتر است با هر وسیله در دسترسی از جمله پنکه، بادبزن و غیره فرد گرمازده در خوابگاه دخترانه باد زده شود. با این کار حرارت بدن از طریق سطح بدن دفع می گردد. در حین انجام این کارها بهتر است که پاهای فرد بالاتر از بدن وی قرار داده شود. یکی دیگر از اقداماتی که می تواند در درمان گرمازدگی موثر باشد، ماساژ مرتب دست و پاها و افزایش جریان خون در آنها می باشد. یکی دیگر از فعالیت های بسیار مهم و موثر در درمان گرمازدگی در خوابگاه دخترانه در تهران نوشانیدن آب خنک به همراه کمی نمک و شکر می باشد. از طرفی با نوشیدن شربت های خنک نظیر شربت آبلیمو می توان به رفع حرارت بدن کمک نمود. 

دیدگاه‌ها