4 دلیل وابستگی به خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/11/14 تعداد بازدید:‌ 174 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

4 دلیل وابستگی به خوابگاه

دلایل ایجاد وابستگی به زندگی در خوابگاه:

در مطلب قبلی به دو دلیل اصلی که سبب ایجاد وابستگی دانشجویان و کارمندان ساکن در خوابگاه به زندگی خوابگاهی می شود، اشاره شد. این دو دلیل عبارت بودند از استقلال و تخلیه روحی که ساکنین خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه ها پس از مدت زمانی که از خانواده جدا می شوند، در شرایط خوابگاه به آن ها دست پیدا می کنند و بعدها حاضر نیستند این آزادی های خود را راحت از دست بدهند. در این مطلب به دو مورد دیگر اشاره خواهد شد که سبب افزایش وابستگی دختران و پسران ساکن در خوابگاه های کارمندی و دانشجویی، به زندگی خوابگاهی می شود.

خوابگاه کارمندی

نقش بازی نکردن:

منظور از نقش بازی نکردن چیست؟

این مطلب در عین حال که می تواند بسیار مفید و سازنده باشد، همزمان می تواند بسیار مخرب و ویران کننده باشد. به دلیل اینکه افراد ساکن در خوابگاه های دانشجویی و کارمندی، خود را در میان افرادی می یابند که در بسیاری از جهات هم عقیده هستند، به راحتی می توانند خود وجودی خود را نشان دهند. افراد ساکن در خوابگاه با تمام اختلافات فرهنگی وعقیدتی که دارا هستند، اما باز هم چون مربوط به یک یا دو نسل می باشند و ارتباط فکری گسترده ای با هم دارند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و همین امر سبب می شود که افراد ساکن در یک اتاق یا یک خوابگاه به راحتی از یکدیگر تأثیر بپذیرند.

خوابگاه دانشجویی

فردی که در زندگی قبل از خوابگاه به هیچ چیز معترض نبوده است با گذراندن دوره زندگی دانشجویی یا کارمندی خود در خوابگاه، به کمبودهای موجود در جامعه نیز اعتراض کند. دختران و پسران ساکن در خوابگاه، بیش از 90 درصد علایق و سلایق خود را در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه ها نشان می دهند و برای پنهان کردن، انکار کردن یا دروغ گفتن در مورد خود اجباری نمی بینند، در حالی که شاید در خانه و در جمع خانواده، برای موارد زیادی مجبور به نقش بازی کردن و انکار افکار حقیقی خود باشند. به همین دلیل است که این دختران و پسران ساکن در خوابگاه که لذت زندگی در خوابگاه را چشیده اند، به راحتی نمی توانند به زندگی قبل خود و بازگشت به خانه، راضی شوند.

پانسیون دخترانه

حس ماجراجویی:

اکثر ساکنین خوابگاه های کارمندی و دانشجویی، افراد جوان هستند که هنوز شور و شوق جوانی در آن ها موج می زند. زندگی در خوابگاه به این افراد اجازه می دهد که با دوستان خود به ماجراجویی بپردازند. کارهای هرچند کوچک اما پر هیجان در خوابگاه کم نیست. کارهایی که اگر در زمانی غیر از دوران زندگی خوابگاهی انجام شود، ممکن است مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. از جهت دیگر، بیشتر دانشجویان و کارمندانی که در خوابگاه های دخترانه و پسرانه ساکن هستند، از شهرهای کوچکتر به شهرهای بزرگ آمده اند. شهرهایی که در مقایسه با شهرهای خودشان دارای هیجانات بیشتر، موقعیت های شغلی بهتری و زندگی در آن، آزادی عمل بیشتری را برای آنها فراهم می کند.

پانسیون پسرانه

بازگشت به خانه پس از چند سال گذراندن زندگی مستقل، تقریبأ برای دانشجویان و کارمندان دشوار است، اما این امر برای دخترانی که زندگی در خوابگاه را تجربه کرده اند بسیار دشوارتر از پسران می باشد. لذت داشتن زندگی مستقل و به دور از بایدها و نبایدهای رایج در خانواده ها، سبب افزایش رغبت به اقامت در اقامتگاه، پانسیون و خوابگاه های کارمندی و دانشجویی شده است. گاهی این دختران و پسران جوان برای حفظ این زندگی مستقل، قبل از اتمام درس خود به دنبال موقعیت های شغلی قابل قبول می گردند تا از این طریق بتوانند خانواده را قانع کنند تا به ماندن آنها در شهر دیگر رضایت دهند.

پانسیون ارزان

این چهار مورد سبب شده است که خوابگاه های پسرانه و دخترانه، همواره پذیرای دانشجویان و کارمندانی باشند که کمبودهای زندگی خوابگاهی را نادیده می گیرند تا استقلال خود حفظ کنند.

دیدگاه‌ها