4 دلیل وابستگی به خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/11/11 تعداد بازدید:‌ 181 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

4 دلیل وابستگی به خوابگاه

افزایش وابستگی به خوابگاه، مزیت یا معضل؟!

روز به روز وابستگی دانشجویان و کارمندانی که برای تحصیل یا کسب موقعیت شغلی بهتر مجبور به اقامت در پانسیون، اقامتگاه یا خوابگاه های کارمندی و دانشجویی هستند، به این شیوه از زندگی بیشتر می شود. دلیل این امر را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد:

استقلال:

اکثر دانشجویان و افرادی که پس از فارغ التحصیلی زندگی دور از خانواده را تجربه می کنند، استقلال هایی را به دست می آورند که قبل از دور از شدن خانواده، از آن بی بهره بوده اند. اکثر دانشجویان قبل از رفتن به دانشگاه و اقامت در خوبگاه ها، خرید های شخصی خود را نیز همراه با خانواده انجام می دهند. این دانشجویان در روزهای اول اقامت در خوابگاه های دخترانه و پسرانه، حتی در تهیه مایحتاج ضروری خود لنگ می زنند. زیرا در خانه همواره این نیازها بدون هیچ زحمتی فراهم شده است. سوختن مدام غذاهای بار گذاشته در آشپزخانه های خوابگاه، گاهی سبب می شود اعضاء یک اتاق به بسکویت به عنوان یک وعده غذایی کامل نگاه کنند. این اتفاقات هرچند ساده موجب هوشیار شدن ساکنین خوابگاه ها می شود. دانشجویان ساکن در پانسیون ها و خوبگاه های خودگردان یاد می گیرند که کارهای ضروری و تصمیمات جدی برای خود بگیرند.

اقامتگاه دانشجویی خودگردات  

تجربه زندگی در خوابگاه، از کوچکترین استقلال هایی مانند زمان خوابیدن و بیدار شدن، طرز لباس پوشیدن، خرید کردن و ... تا استقلال در گرفتن تصمیمات مهم مانند ادامه تحصیل، ازدواج، انتخاب شغل آینده و... را به دنبال دارد. با پایان یافتن دوران تحصیل در دانشگاه و یا اتمام قرارداد کاری برای اغلب کارمندان، از دست دادن این استقلال ها و بازگشت دوباره به خانه سخت است. به همین دلیل در این مرحله، دانشجو یا کارمند با معضلی رو به رو می شود که مزیت های اقامت در خوابگاه و دوری از بایدها و نبایدهای خانواده را به بازگشت به خانه ترجیح می دهد.

خوابگاه دانشجویی ارزان قیمت

از جنبه دیگر، چون بیشتر افراد ساکن در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه ها، از شهرهای کوچکتر به مراکز استان ها و شهرهای بزرگ آمده اند، از بازگشت به شهر خود و یافتن یک موقعیت شغلی مناسب ناامید هستند. این دختران و پسران، به امید دست یابی به شغل مناسب، زندگی دور از خانه و در یک شهر بزرگ را انتخاب می کنند. این تصمیم از جانب فرد، ممکن است برای خانواده ها چندان خوشایند نباشد و همین امر موجب بازگشت اجباری دانشجویان به خانه شود.

اقامتگاه کارمندی ارزان قیمت

تخلیه روحی:

دلیل دیگر برای نشان دادن رغبت دانشجویان به اقامت در خوابگاه های دخترانه و پسرانه، راحت بودن آن ها در خوابگاه و بین هم سن و سالان خود است. در خوابگاه های دانشجویی و کارمندی، محیطی فراهم می شود که فرد بدون ترس از قضاوت شدن، نیازهای روحی خود را بیان می کند، از هنجارها و ناهنجارهای جامعه به راحتی سخن می گوید، گاهی از موقعیت و وضعیت موجود گلایه می کند و بدون هیچ استرسی از عقاید و افکار خود می گوید، زیرا اطرافیانش در خوابگاه درک درست و مشابهی از سخنان او دارند و بدون هیچ پیش داوری به پای درد دل او می نشینند. داشتن افراد هم عقیده به عنوان هم اتاقی که فرد را باور داشته باشند، سبب می شود زندگی در خوابگاه، جذاب و دوست داشتنی شود. دانشجویان دختر و پسری که مدت زمان زیادی را در خوابگاه، پانسیون یا اقامتگاه و در جمع دوستانه می گذارنند، با تمام شدن زندگی خوابگاهی، رغبت حضور در جمع های دیگر را ندارند، به ویژه اگر مجبور باشند ساده ترین خواسته ها و اعتقادات خود را مفصل توضیح دهند، زیرا قبل تر طی زندگی در خوابگاه، افرادی را یافته اند که با یک جمله تمام مقصود آن ها را به خوبی درک کرده اند. همین امر ساده باعث شده است دانشجویان زندگی در خوابگاه را به حضور در جمع های دیگر، ترجیح دهند.

پانسیون خودگردان در تهراناقامتگاه/ پانسیون/ خوابگاه های خودگردان را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها