اوقات فراغت در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/08/30 تعداد بازدید:‌ 327 دسته‌بندی: خوابگاه

اوقات فراغت در خوابگاه

اوقات فَراغت:

عبارت از زمان‌های معینی است که افراد کار ضروری برای انجام ندارند. فراغت در لغت به معنای استراحت و آسایش است. معمولاً افراد در این مواقع تمایل دارند به انجام فعالیت‌های شاد و هیجان آور بپردازند. اوقات فراغت مدت زمانی است که فارغ از کارهای روزمره، زمان را با فعالیت های سرگرم کننده و آرامش بخش پر می کنند.

دانشجویان با داشتن برنامه مناسب و دوستان خوب، می توانند زندگی در خوابگاه را به یک تجربه شیرین تبدیل کنند. به طوری که حتی با داشتن مشغله ها و برنامه های درسی فشرده، باز هم می توانند با مدیریت زمان، به برنامه های مفید و سرگرم کننده بپردازند. تعطیلات آخر هفته و روزهایی که کلاس های دانشگاهی در برنامه گنجانده نشده است، بهترین زمان برای پرداختن به برنامه های غیر درسی و تفریحات است. گاهی این برنامه ها در خود دانشگاه و گاهی در خارج از دانشگاه دنبال می شود که هرکدام دارای هیجانات مربوط به خود است. به طور کلی می توان گفت که قشر دانشجو، قشر پر مشغله ای نیست، به همین دلیل از نعمت " اوقات فراغت" که به طور معمول، شادی و هیجان بخش است، بهره مند می شود.

تفاوت در گذراندن اوقات فراغت در بین دختران و پسران:

پر کردن اوقات فراغت در خوابگاه بسته به جنسیت، خلق و خوی های فردی، امکانات خوابگاه، ریشه های تربیتی و... متفاوت است. نتایج مطالعاتی که در این مورد انجام شده است نشان می دهد که اغلب دانشجویان، بیشترین زمان از اوقات فراغت خود را به هم صحبتی با دوستان و هم اتاقی های خود می گذرانند. البته گوش دادن به موسیقی از افعال جدا نشدنی دانشجویان و ساکنین خوابگاه است. خوشبختانه ورزش و مطالعه از کارهای مورد علاقه دانشجویان دختر و پسر است، اما پسران به مراتب بیشتر از دختران اوقات فراغت خود را با ورزش هایی مانند فوتبال، شنا و بدنسازی پر می کنند. این در حالی است که دختران، رفت و آمد با دوستان واقوام را بیشتر ترجیح می دهند(1). همچنین دختران در برنامه های پیاده روی یا کوه نوردی که توسط دانشگاه ها فراهم می شود، مشارکت دارند. ظرفیت های پایین و امکانات محدود ورزشی از جمله دلایلی است که موجب کاهش رغبت دانشجویان به ورزش شده است. گاهی با وجود برنامه های مفید مانند کلاس های موسیقی، نقاشی و...، باز هم مشارکت دانشجویان محدود است و دلیل این امر مشکلات اقتصادی دانشجویان می باشد.

اقامتگاه پسرانه

وظایف مسئولین خوابگاه و دانشگاه ها:

بدیهی است که در صورت وجود امکانات رفاهی رایگان در خوابگاه ها، رغبت دانشجویان به پر کردن اوقات فراغت خود با کارهای مفید، افزایش خواهد یافت. این امر به نوبه خود، سبب بهبود سلامت روان دانشجویان و ارتقاء سطح سلامت جسمی آنان خواهد شد. خوابگاه ها و دانشگاه ها می توانند در ایجاد بستر مناسب جهت برپایی کلاس های فوق برنامه، نقش حائز اهمیتی داشته باشند. این امر موجب محدود شدن فعالیت های فوق برنامه دانشجویان به خوابگاه و دانشگاه خواهد شد که افزایش حس امنیت در دانشجویان، به ویژه دانشجویان دختر را به دنبال دارد. پر کردن اوقات فراغت با دوستان نزدیک و برنامه های مثبت، از آسیب های اخلاقی دانشجویان که قشر جوان و مفید جامعه هستند، می کاهد. همین امر باید زنگ خطری برای مسئولین دانشگاه ها و خوابگاه ها باشد تا  در ایجاد کلاس های فوق برنامه ی سازماندهی شده که بر شکل گیری شخصیت دانشجویان و جوانان تأثیرگذار است، مصمم باشند.

1- منبع: مرجان کیان، نحوه گذران اوقات فراغت دانشجویان و رابطه آن با متغیر جنسیت( مطالعه مورد: پردیس دانشگاه خوارزمی). 1393.

خوابگاه/ پانسیون/ اقامتگاه های خودگردان را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها