گاهی باید در خوابگاه پسرانه “نه” بگوییم!

بشرا یعقوبیان 1400/08/21 تعداد بازدید:‌ 206 دسته‌بندی: خوابگاه پسرانه

گاهی باید در خوابگاه پسرانه “نه” بگوییم!

"نه" گفتن به هر آنچه که با باورهای ما در خوابگاه پسرانه مغایرت دارد

خوابگاه پسرانه و دخترانه محل زندگی جوانانی است که اولین تجربه استقلال فردی خود را تجربه می کنند. همین مساله به خودی خود ساکنین خوابگاه دانشجویی را در برابر چالش ها آسیب پذیر می کند. یکی از مسائل مهمی که توجه همه جانبه را از طرف خود شخص می طلبد، نه گفتن به مواردی است که ممکن است زندگی شخص را تحت تاثیر قرار دهد. نه گفتن به هر آنچه که با باورهای ما در خوابگاه پسرانه مغایرت دارد مهارتی است که نیاز به تمرین و ممارست دارد. این مهارت کمک می کند که افراد در برابر مسائلی که سلامت جسمی و روحی آنها را تهدید می کند از خود مراقبت کنند.

خوابگاه پسرانه

قدرت نه گفتن مهارت مهمی است که افراد باید از سنین پایین آن را بیاموزند. این مهارت در زمان تصمیم گیری های بزرگ و کوچک در زمان های مختلف حتی زمان زندگی در پانسیون پسرانه نیز بسیار به کار می آید. خوابگاه پسرانه در تهران شاهد حضور افراد با سلایق و ویژگی های مختلف است. همین مساله سبب می شود که در خوابگاه تهران و سایر خوابگاه ها افراد در معرض پیشنهادهای مختلف قرار گیرند. نحوه برخورد با این پیشنهادات می تواند زندگی افراد را حتی برای همیشه تحت تاثیر قرار دهد.

مهارت "نه" گفتن در خوابگاه پسرانه

در بخش های پیشین این مقاله به اهمیت نه گفتن به برخی از موارد و پیشنهادات در خوابگاه پسرانه و سایر مکان ها اشاره کردیم. هرچند که اهمیت پشت کردن به برخی پیشنهادات از طرف دوستان و هم خوابگاهی ها بسیار زیاد است. اما نحوه یادگیری این مهارت نیاز به تمرین و ممارست بالایی دارد. همانگونه که در جمله قبل هم اشاره شد قدرت "نه" گفتن در موقعیت هایی که می دانیم ممکن است از نظر اخلاقی، قانونی و یا عرفی مناسب نباشند، یک مهارت است. خوشبختانه صرف مهارت بودن یک مساله امکان یادگیری آن را حتی برای افراد در سن ساکنین خوابگاه دخترانه در تهران نیز آسان می کند. به همین دلیل حتی افرادی که قدرت نه گفتن پایینی دارند می بایست به کمک تمرین کردن این مهارت را در خود تقویت کنند.

پانسیون دخترانه در تهران

مهارت "نه" گفتن در خوابگاه پسرانه و دخترانه در تهران و سایر شهرها گاهی به کمک برگزاری دوره های خودشناسی و مهارت آموزی در افراد تقویت می شود. برخی از دانشگاه ها و خوابگاه های سراسر کشور در چندین سال اخیر به کمک ابزارهای آسیب شناسی اقدام به شناسایی آسیب هایی کرده اند که در اثر ضعیف بودن قدرت "نه" گفتن در افراد در اقامتگاه پسرانه و دخترانه رخ می دهند. شناسایی آسیب هایی نظیر گرفتار شدن در دام اعتیاد، دزدی، عدم توجه به موازین اخلاقی و سایر آسیب های اجتماعی و فردی از جمله مواردی هستند که در اثر پایین بودن قدرت نه گفتن افراد به دیگران، در اقامتگاه دخترانه بروز می کنند.

چرا افراد قدرت "نه" گفتن پایین تری در خوابگاه پسرانه دارند؟

هم اتاقی و هم خوابگاهی شدن با افراد در خوابگاه دخترانه در تهران و سایر شهرها بصورت خودکار اعتماد بین افراد را افزایش می دهد. اگر ما اتفاقی فردی را در خیابان ببینیم به احتمال خیلی زیاد انقدر به او اعتماد نمی کنیم که حتی برای چند ثانیه با او همکلام شویم. اما در خوابگاه دانشجویی و کارمندی عکس این مساله اتفاق می افتد. بسیاری از ساکنین خوابگاه پسرانه در تهران در همان برخورد اول یک اعتماد اولیه را نسبت به هم خوابگاهی ها و هم اتاقی های خود حس می کنند. همین مساله سبب می شود که در مواقعی که به صورت کاملا واضح از طرف آنها در معرض خطر قرار می گیرند این خطر را شناسایی نکرده و به دنبال آن بروند. عدم شناسایی خطر از طرف دوستان و هم اتاقی های پانسیون دانشجویی سبب می شود در کمتر موردی به پیشنهادات آنها "نه" گفته شود.

خوابگاه دانشجویی دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید) کانال تلگرام خواب اینجا پیج اینستاگرام خواب اینجا برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانس یون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها