کنترل هزینه ها در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/02/25 تعداد بازدید:‌ 185 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

کنترل هزینه ها در خوابگاه

کنترل هزینه ها در خوابگاه:

در مطلب قبلی به یکی از اساسی ترین موارد هزینه بردار در طی زندگی در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی- کارمندی پسرانه و دخترانه اشاره شد که هدف از آن نشان دادن تأثیر انتخاب خوابگاه مناسب بر هزینه های پایان ماه یا پایان ترم بود. علاوه بر هزینه اجاره بها، هزینه های متفرقه دیگری نیز طی زندگی در خوابگاه و پانسیون های کارمندی- دانشجویی بر ساکنین تحمیل می شود که ممکن است در صورت زندگی به همراه خانواده، با آن ها سر و کار نداشته باشند. با توجه به این که بیشترین ساکنین پانسیون ها و خوابگاه های کارمندی- دانشجویی دخترانه و پسرانه، مجرد هستند، کنترل هزینه های زندگی تا حدود بسیاری به خود آن ها بستگی دارد.

خوابگاه کارمندیهزینه های اصلی:

طی اقامت در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی- کارمندی پسرانه و دخترانه، هزینه هایی برای ساکنین تعریف می شود که گریز از آن ها غیر ممکن است. هزینه های مربوط به خورد و خوراک از جمله این هزینه ها می باشد. گرچه اقامت در خوابگاه های دولتی دانشگاه ها به دلیل در دسترس قرار دادن ژتون های هر وعده غذایی به ساکنین، می تواند این هزینه ها را تا حدودی کنترل کند. اما بیشتر دانشجویان و کارمندان در خوابگاه ها و پانسیون های خودگردان اقامت دارند و در عمل به سلف های دانشگاه های دولتی و غیر دولتی دسترسی ندارند. برخی از دانشگاه های غیر دولتی نیز هزینه وعده های غذایی را آزاد حساب می کنند که در عمل موجب کاهش هزینه ها برای دانشجویان نمی شود.

خوابگاه دانشجویی ارزان

صرف مبلغ معینی در ماه برای تأمین مایحتاج مربوط به خوراک اجتناب ناپذیر است. اما اکثر ساکنین اقامتگاه ها، خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی دخترانه، با مصرف غذاهای ساده و فست فودها، این هزینه ها را به حداقل کاهش داده اند. این کاهش هزینه ها گاهی به طور غیر مستقیم و نه از طریق خرید مواد غذایی ارزان اتفاق می افتد. زیرا ساکنین پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه وقت کافی برای پخت غذاهای خانگی که آماده کردن آن زمان بر است، ندارند.

خوابگاه دخترانه در تهرانهزینه های متفرقه:

میزان هزینه های متفرقه یک مسأله شخصی است، زیرا صد در صد به رفتار و علاقه یک فرد مربوط می شود. ممکن است چند نفر که برای چند سال با همدیگر هم اتاق و دوستان صمیمی هستند از این نظر کاملأ متفاوت باشند. هزینه های پایان ترم برای فردی که تمام وسایل خود را به اصطلاح عامیانه " مارک" می خرد با فردی که توجهی به برند های معروف ندارد، بسیار متفاوت است. گرچه این هزینه ها در بیشتر اشخاص به خوابگاه، پانسیون و اقامتگاهی که فرد در آن ساکن است، ربطی ندارد. اما گاهی هم اتاقی ها یا هم خوابگاهی ها از این نظر بر یکدیگر تأثیرگذار خواهند بود.

خوابگاه پسرانه در تهران

علاوه بر خرید لباس ها و وسایل تزئیناتی گران قیمت، هزینه کردن برای داشتن تفریحات غیرضروری که جنبه ورزشی و فرهنگی ندارند نیز می تواند تحمیل کننده هزینه های مازاد برای ساکنین خوابگاه شود. داشتن این تفریحات برای افرادی که سطح مالی قابل قبول قرار دارند، در حد اعتدال نهی نمی شود، اما زمانی که صرفأ برای خودنمایی بوده و دلیل انجام آن تأثیرپذیری از دیگر اطرافیان در خوابگاه باشد، علاوه بر اینکه مبلغ قابل توجهی را به هدر می دهد، ساکنین را نیز از اهداف اصلی زندگی که تحصیل و کار است، منحرف می کند.

خوابگاه کارمندی دانشجویی

به طور کلی می توان گفت که هزینه های متفرقه ناشی از تنوع طلبی افراد می باشد که در صورت زندگی در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دخترانه و پسرانه که به خودی خود تحمیل کننده هزینه های بسیاری است، موجب سخت تر شدن امورات اقامت در خوابگاه ها می شود.

پانسیون/ خوابگاه/ اقامتگاه های خودگردان در تهران و کل کشور را از طریق خواب اینجا بشناسید.

دیدگاه‌ها