کسب و کار خوابگاه های خصوصی

بشرا یعقوبیان 1397/04/31 تعداد بازدید:‌ 502 دسته‌بندی: خوابگاه

کسب و کار خوابگاه های خصوصی

مالکیت خوابگاه های خصوصی:

تغییر دادن شرایط اقتصادی و تلاش برای گذراندن دوره های رکود، موجب ایجاد سیاست های اقتصادی برای افزایش مشارکت بخش های خصوصی در تمام زمینه ها شده است. صنف خوابگاه و پانسیونداری از این اصل مستثنی نیست. به طوری که هم اکنون بخش عظیمی از سرمایه های مربوط به ساخت و ساز خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی، در بخش های خصوصی جریان دارد. گرچه این مسأله به منزله ایجاد بازار رقابتی در بین خوابگاه های خصوصی و دولتی نبوده است. اما بستر گسترده ای برای رقابت بین خوابگاه های خودگردان دانشجویی کارمندی فراهم کرده است.

دانشجویی کارمندی پسرانه

در چند سال اخیر به دلیل تلاش های گسترده ای که در زمینه بخش خصوصی انجام گرفته است، مالکیت خوابگاه ها و اقامتگاه های خودگردان پسرانه و دخترانه نیز با موفقیت به بخش خصوصی واگذار شده است. از اهداف مهمی که با خصوصی سازی مالکیت خوابگاه ها دنبال می شود، رسیدگی بهتر و سریع تر به نیازهای دانشجویان توسط اتحادیه خوابگاه داران غيردولتي و برقراري تعامل گسترده و مفید در بین خوابگاهداران و ساکنین خوابگاه های خصوصی پسرانه و دخترانه است.

رغبت دانشجویان برای سکونت در خوابگاه های خصوصی:

مهمترین اصل برای متقاضیان خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان دانشجویی، پرداخت هزینه ای متناسب با امکانات خوابگاه است. به همین دلیل متقاضیان خوابگاه های خودگردان دانشجویی به دنبال خوابگاه ها و اقامتگاه هایی هستند که علاوه بر اینکه توسط دانشگاه تأیید شده و قابل قبول است، دارای امکانات رفاهی مناسب و فضای تمیز باشد. یکی از مزیت هایی که خوابگاه های خصوصی در مقایسه با خوابگاه های دولتی دارا هستند، گسترده بودن دامنه انتخاب است.

خوابگاه کم جمعیت و لوکس دخترانه

دانشجویان و دیگر متقاضیان خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی خودگردان، می توانند با دوستان غیر دانشجوی خود در یک اتاق ساکن شوند. گرچه شروطی برای پذیرش افراد غیر دانشجو در خوابگاه های خصوصی گذاشته شده است، اما به هرحال پیچیدگی قوانین آن در مقایسه با خوابگاه های دولتی کمتر است. یکی دیگر از دلایل رغبت به سکونت در خوابگاه های دانشجویی خودگردان، آزاد بودن متقاضیان در انتخاب خوابگاه های ارزان قیمت دانشجویی کارمندی است.

درآمد خوابگاه های خودگردان با افزایش هزینه های زندگی دانشجویی:

گرچه برخی از شهرستان ها به دلیل پایین بودن تعداد متقاضیان خوابگاه و پاسخگو بودن دانشگاه ها برای تأمین خوابگاه های دانشجویی، با ساخت و سازها و بازار کار مربوط به خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون آشنایی چندانی ندارند. اما خوابگاه های خودگردان در سطح کلان شهرها، دارای فعالیت بسیار وسیع و گسترده ای هستند. به ویژه در شهر تهران، افزایش جمعیت متقاضیان خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی پسرانه و دخترانه، رونق بالایی به این صنف بخشیده است. فراهم شدن بازار کار در این زمینه برای برخی بسیار سودآور است. هرچند که این سود از راه قانونی و بلامانع است، اما چون مخاطبان اصلی، قشر دانشجو و بدون منبع درآمد هستند، لازم است نمودار نرخ اجاره بهای ترمی یا سالیانه با شیب کمتری افزایش یابد.

خوابگاه کم جمعیت و لوکس پسرانه

متأسفانه افزایش هزینه های مربوط به اجاره بها و ودیعه به طور قابل توجهی موجب افزایش فشارهای اقتصادی به ساکنین خوابگاه های خودگردان کارمندی دانشجویی شده است. این افزایش نرخ در مورد آن دسته از خوابگاه های دانشجویی خودگردان پسرانه و دخترانه که دارای قرداد با دانشگاه ها و مراکز علمی هستند، با خوابگاه های کاملأ خصوصی تفاوت چندانی ندارد. گاهی این امر موجب می شود، دانشجویان و دیگر متقاضیان خوابگاه های دانشجویی به دلیل پرداخت مبالغ پایین تر به سمت خوابگاه ها و پانسیون هایی کشیده شوند که دارای فعالیت قانونی نیستند. درآمدزایی در این دسته از خوابگاه ها حتی با وجود اختلاف قیمت، تفاوت زیادی با خوابگاه های خودگردان معتبر ندارد. به طور کلی هزینه های مربوط به اقامت در خوابگاه های دانشجویی خصوصی چون در تعامل مستقیم با دانشجویان است، باید به صورت ملایم و درک وضعیت دانشجویان تغییر کند.

دیدگاه‌ها

avatar
nafas 1400/11/30 19:07:04
پاسخ به این دیدگاه

خوب کی قراره به این وضعیت رسیدگی کنه هر کی از راه رسیده یه خوابگاه زده داره خون بچه های مردم رو میمکن خوابگاههای بد با بدترین امکانات کی به اینا مجوز میده چرا پیگیر نیستین