چالش زندگی در خوابگاه

چالش ها‌ ، مسایل‌ و مشکلات اجتماعی-فرهنگی‌ خوابگاه پسرانه و خوابگاه دخترانه خودگردان

در این مقاله با توجه به تحقیقات به عمل آمده و همچنین گزارش های از قبل به دست اماده  به بررسی چالش های فرهنگی و اجتماعی خوابگاه های پسرانه و خوابگاه های دخترانه خود گردان  می پردازیم. در این مقاله به چند مورد از این چالش ها پرداخته می شود و در مقالات بعدی نیز به این امر مهم در مورد خوابگاه دانشجویی و خوابگاه کارمندی می پردازیم.

کمبود‌ و‌ نقص‌ در‌ امکانات‌ عمومی‌ و‌ رفاهی خوابگاه 

بعضی محققین معتقد هستند که امکانات رفاهی و عمومی جز آسیب های اجتماعی به شمار نمی روند ، ولی از آنجا که وضعیت حال حاظر  تاثیر زیادی بر بسیاری از آسیب های اجتماعی دیگر گذاشته است، بر اساستحقیقات و گزارشات به دست آمده  میتوان گفت که  خوابگاه ها  و پانسیون ها از امکانات اولیه نظیر امکانات ورزشی  ورزشی و کتابخانه ، کمد ، تخت خواب مناسب و .... محروم هستند . این جمله را میتوان از زبان بیشتر ساکنین خوابگاه شنید:

خوابگاه هیچ فرقی با قفس و زندان ندارد. وقتی که وارد خوابگاه میشوی باید مستقیم وارد اتاق خودت بشوی. وقتی وارد اتاق هم میشوی جز چندتا تخت فرسوده و یک یخچال خالی از هیچ ، چیز دیگری نمیبینی . همان جا روی تخت خود میشینی و به در و دیوار زل میزنی تا فردا صبح باز از خوابگاه بزنی بیرون و این همیشه تکرار می شود.می توان به معنی واقعی کلمه خوابگاه رو فقط به جای خواب معنی کرد .

محیط نامناسب خوابگاه

محیط نامناسب خوابگاه شامل موارد زیادی می شود.این مورد به واقع این مشکلی است که بیشتر ساکنین خوابگاه روزانه با آن درگیر هستند.که در ادامه به برخی از نمونه های نامناسب بودن خوابگاه اشاره خواهیم کرد

  1: جمعیت زیاد خوابگاه و جمعیت زیاد ساکنین هر اتاق

یکی از اساسی ترین مشکلات خوابگاه این مورد می باشد متاسفانه چون نظارت درستی بر خوابگاه ها انجام نمی شود و خوابگاه های خودگردان به دنبال حداکثر سود از فضا و مکان هستند حداکثر افراد را داخل اتاق ها جای می دهند  . به همین دلیل ممکن است در یک اتاق کوچک حدود 10 نفر آدم را اسکان بدهند.در برخی اتاق ها فضا انقد کم است که فقط میتوان تخت ها ا گذاشت و عملا فقط یک فضای خالی برای رفت و آمد باقی می ماند.به گفته یکی از ساکنین خوابگاه  حتی نمیتوان بر روی زمین غذا خورد و یا کار دیگری انجام داد. تمام فضایی که شما در اختیار دارید برای همه کارهای خود چه غذا خوردن، چه استراحت، چه مطالعه و چه سایر کارهای روزمره دارید، همان فضای تخت شما است.

2:عدم امنیت و حریم خصوصی در خوابگاه

مهمترین چالش زندگی خدر خوابگاه نداشتن حریم خصوصی است. ساکنین خوابگاه حریم خصوصی را به این شکل بیان میکنند: نداشتن حریم خصوی در خوابگاه این معنی است که چون خوابگاه شلوغ است ما نمیتوانیم با خود خلوت کنیم. گاهی اوقات پیش می آید آدم دوست دارد تنها باشد و به  گذشته و آینده خود فکر  کند ، اما این امر در خوابگاه غیر ممکن است. تصور کنید در یک فضای بسیار کوچک تعداد زیادی افراد زندگی میکنند که این امر باعص میشود شما نتوانید تایم و زمان بیشتری را با خودتان سپری کنید که خیلی از مواقع این روش زندگی کردن غیر مککن است که البته عدم وجود حریم خصوصی در خوابگاه مشکلات فراوان تر و اساسی تری نسبت به این موضوع مظرح شده را دارد. رفتارهای نابهنجار، عدم امنیت روانی، شلوغی، عدم تمرکز بر درس و بسیار موارد دیگر نیز وجود دارد که همگی ناشی از عدم وجود حریم خصوصی است.

به گفته یکی از ساکنین خوابگاه همیشه افراد ساکن در یک اتاق از خوابگاه های خودگردان یک نفر ناسازگار و به قول معروف نخاله وجود دارد که کام بقیه را تلخ میکند البته این مساله در مورد خوابگاه  پسرانه کمتر اتفاق می افتد و اگر هم اتفاق بیفتد در مورد مسائل مهمتری رخ می دهد و این مشکل بیشتر در مورد خوابگاه دخترانه صدق میکند برای مثال به گفته یکی از ساکنین خوابگاه دخترانه خودگردان تهران  یکی از بچه های اتاق به خاطر گم شدن لیوانش دعوایی به راه انداخت و همه اتاق را فحش میداد که این مساله ناچیز یک هفته زندگی را به کام هم اتاقیانش تلخ کرده بود.. چنین رفتارهایی استرسهای فراوانی به وجود میآورد و نوعی نگرانی و فشار دائمی از بودن در کنار افرادی که چندان آنها را نمیشناسد ایجاد میکند. عمدتاً کسانی که در خوابگاههای خودگردان زندگی میکنند، چندان یکدیگر را نمیشناسند. آنها ممکن است از دانشگاههای مختلف و از رشته های مختلفی باشند و یا اصالً دانشجو نباشند رده سنی آنهاب سیار متغیر است و هیچ گونه همگونی خاصی، چه از بعد تحصیالت، یا سن و یا قومیت در آنها مشاهده نمیشود. بنابراین شکلگیری گروه های دوستی در میان آنان اندک است.آنها ممکن است تنها چندین ماه در کنار یکدیگر باشد و تغییر جا در میان آنها بسیار زیاد است.

در مطلب بعدی به موارد بیشتری از  چالش زندگی در خوابگاه می پردازیم

برای مشاهده خوابگاه پسرانه ، خوابگاه دخترانه ، خوابگاه دانشجویی ، خوابگاه کارمندی ، پانسیون پسرانه ، پانسیون دخترانه ، پانسیون دانشجویی ، پانسیون کارمندی ، اقامتگاه پسرانه ، اقامتگاه دخترانه ، اقامتگاه دانشجویی  به سایت خواب اینجا مراجعه کنید

دیدگاه‌ها