پانسیون دانشجویی- کارمندی

بشرا یعقوبیان 1396/12/21 تعداد بازدید:‌ 331 دسته‌بندی: پانسیون

پانسیون دانشجویی- کارمندی

پانسیون نشینی:

گرایش دختران و پسران جوان که اکثر آن ها از دیگر استان ها و شهرستان ها به منظور ادامه تحصیل و یا پیدا کردن شغل بهتر به شهر تهران آمده اند، روز به روز به زندگی در پانسیون های دانشجویی کارمندی افزایش می یابد. گرچه دلایل آمدن قشر جوان به شهر تهران ممکن است برای خانواده ها واضح باشد، اما با اتمام درس و پس از گذشت یک مدت، دلایل علاقه به ماندن در شهر تهران برای خانواده ها تقریبأ غیر قابل درک است، زیرا آن ها در انتظار بازگشت فرزندانشان هستند و اما برای قشر جوان که تجربه زندگی آزاد و مستقل را داشته است، برگشتن به شرایط اولیه دشوار می شود.

خوابگاه کارمندی در تهران

زندگی مجردی در تهران:

زندگی در شهر تهران برای بسیاری از جوانان ایرانی مانند یک رؤیا است، به همین دلیل افرادی که به عنوان دانشجو یا کارمند برای یک یا چند سال در تهران زندگی می کنند، برگشتن به شهرهای کوچک خود را امری خلاف میل باطنی خود می دانند. اکثر جوانانی که تلاش می کنند با یافتن یک شغل هرچند موقت در پانسیون های دانشجویی کارمندی اقامت داشته باشند، زندگی در شهرهای خود را به دلیل محدودیت های فرهنگی و اجتماعی، غیرقابل تحمل تصور می کنند. داشتن یک دوره زندگی مستقل در جمع افراد هم عقیده و هم سن و سال، باعث می شود بازگشت به خانه و سوال و جواب های اطرافیان به یک واقعه ناخوشایند تبدیل شود.

خوابگاه دخترانه

در این شرایط، زندگی در پانسیون های ارزان که دارای مجوز رسمی هستند و با قیمت های مناسب تر از خوابگاه های دانشجویی و خانه های اجاره ای، مشغول فعالیت هستند، بر تصمیم ماندن در شهر تهران بی اثر نیست. پانسیون های دخترانه و پسرانه که با بهره مند بودن از امکانات لوکس، پذیرای متقاضیان پانسیون های امن هستند، توانسته اند سالیانه افراد زیادی را به خود جذب کنند. قوانینی مانند قوانین منع رفت و آمد در این پانسیون های دانشجویی کارمندی، تا حدودی انعطاف پذیرتر از خوابگاه های دانشجویی است که این امر زندگی را برای ساکنین آسان تر کرده است.

خوابگاه خودگردان پسرانه

رشد زندگی پانسیون نشینی قشر جوان در شهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران، روز به روز در حال افزایش است. هزینه ها نیز  متناسب با همین سرعت رشد، در حال اوج گرفتن است. واقعیت امر این است که افزایش زندگی پانسیون نشینی می تواند نشان از مشکلات موجود در جامعه باشد. زیرا گاهی افرادی که زندگی در پانسیون های دخترانه و پسرانه را انتخاب می کنند، با داشتن شغلی که کل روز آن ها را گرفته است، باز هم از پس هزینه ها برنمی آیند. قیمت پانسیون ها با توجه به موقعیت و امکانات آن تعیین می شود، با این وجود گاهی هزینه اقامت در یک پانسیون عادی هم برای افراد شاغلی که در آن ساکن هستند، بسیار بالا است.

خوابگاه لوکس دانشجویی

با این حال ساکنین پانسیون ادامه زندگی در این وضعیت را به بازگشت به شهر خود ترجیح می دهند. یکی از مزیت های زندگی در شهر دیگر و کنار آمدن با شرایط اقامت در پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی کارمندی، محدودیت هایی است که با زندگی در شهرهای کوچک با آن ها مواجه می شویم. در اکثر شهرستان های ایران، کمترین اوقات تنهایی و خوشگذرانی برای جوانان تعریف نشده است. بیرون رفتن های دسته جمعی نیز حاشیه ساز می شود. این در حالی است که با ماندن در شهر تهران و اقامت در یک پانسیون مطمئن، در عین حال که می تواند شأن و منزلت فرد را حفظ کند، بستر وجود آزادی های مشروط را نیز فراهم می کند.

خوابگاه ارزان و شیک

تقریبأ هیچکس در خوابگاه، اقامتگاه یا پانسیون زندگی کسالت آوری نخواهد داشت. برنامه های دسته جمعی و یا بیرون زدن های تنهایی گاهی به سادگی باعث خوب شدن حال و هوای روانی ساکنین پانسیون می شود. به عبارتی می توان گفت جوانان ساکنین پانسیون های دخترانه و پسرانه، با وجود تمام کاستی ها و مشکلات داشتن یک زندگی در پانسیون، بازهم آن را به زندگی در شهرهای کوچک و داشتن جنگ اعصاب با اطرافیان، ترجیح می دهند.

خوابگاه/ پانسیون/ اقامتگاه های بیشتر را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها