وظیفه تجهیز خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/03/21 تعداد بازدید:‌ 224 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

وظیفه تجهیز خوابگاه

قشر فرهیخته جامعه، ساکن در خوابگاه های خودگردان:

تعریف خوابگاه های مجهز در کشور ما با بیشتر کشورهای پیشرفته دارای تفاوت اساسی است. متأسفانه مجهزترین خوابگاه های دانشجویی در کشور ما شاید یک یا دو درجه با خوابگاه هایی که دارای حداقل امکانات هستند، متفاوت باشند. به عنوان یک تعریف ساده، خوابگاه های مجهز به خوابگاه هایی اطلاق می شود که شرایط مشابه به خانه را برای ساکنین فراهم کنند، به عبارت دیگر دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه، درگیر کمبودها و نقص های موجود در وسایل و امکانات خوابگاه نشوند. همچنین دسترسی به امکانات رفاهی و ورزشی برای همه ساکنین فراهم باشد. گرچه بیشتر خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان پسرانه و دخترانه ی فعال در شهرهای بزرگی مانند تهران به صورت خصوصی و آزاد عمل می کنند، اما نباید فراموش کرد که اکثر ساکنین این خوابگاه ها را قشر دانشجو تشکیل می دهد و خوابگاه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با مراکز آکادمیک در ارتباط است.

خوابگاه کم جمعیت دخترانه

دانشجویان و کارمندان ساکن در خوابگاه ها، علاوه بر مشغله های زندگی شخصی خود، درگیر کارهای علمی آموزشی هستند. این افراد وقت و اعصابی برای صرف کردن در تعمیر و تجهیز خوابگاه و وسایل آن ندارند. همچنین در ازای هزینه هایی که پرداخت می کنند انتظار دارند به خواسته های معقول آنان پاسخ مناسب و به موقع داده شود. برای مثال بهره مند شدن به موقع از وسایل گرمایشی و سرمایشی در فصل های سرد و گرم سال، رسیدگی به خرابی های وسایل موجود در خوابگاه و... نباید مستلزم پیگیری های چند باره شود. بلکه در پی اولین گزارش باید از سوی مسئولین خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون های خودگردان دخترانه و پسرانه حل و فصل شود.

خوابگاه تمیز و لوکس خودگردان

تجهیز خوابگاه، جلب رضایت ساکنین:

فعالیت پانسیون ها، اقامتگاه ها و خوابگاه های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه، بدون پذیرش دانشجویان و کارمندان تقریبأ بی معنی می شود. به همین دلیل پاسخ دادن به نیازهای ساکنین به عنوان یکی از وظایف اصلی مسئولین خوابگاه های خودگردان و همچنین خوابگاه های دولتی، محسوب می شود که بتوانند فعالیت موفقی در زمینه خوابگاه و پانسیون داری داشته باشند. این کار علاوه بر این که جلب رضایت ساکنین را به دنبال خواهد داشت، باعث جذب متقاضیان بیشتری نیز خواهد شد. به طوری که پاسخگویی به اعتراضات و کمبودهای ساکنین به اصطلاح بازی دو سَر بُرد است. یکی از اتفاقات ناخوشایندی که برای برخی از دانشجویان و کارمندان ساکن در خوابگاه ها رخ می دهد، پرداخت هزینه بابت تعمیر یا تعویض وسایلی است که دچار استهلاک چند سال هستند. در حالی که این کار از وظایف ساکنین خوابگاه نیست.

خوابگاه خودگردان کارمندی

امکانات برخی خوابگاه ها در سطح کمترین حداقل ها:

در مطلب قبلی به این موضوع اشاره شد که خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های پسرانه و دخترانه باید هزینه ها را متناسب با امکاناتی که به ساکنین ارائه می دهند، تعریف کنند. متأسفانه برخی از خوابگاه های پسرانه و دخترانه با کمترین سطح امکانات مشغول به فعالیت هستند. صرفأ وجود چند تخت در چند اتاق یک ساختمان کهنه به معنی اجازه یافتن برای اسکان دانشجویان و دیگر متاقضیان در این مکان ها نیست. بلکه شرایط مناسب و ایده آلی نیاز است تا متقاضیان خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه، در برابر هزینه هایی که متحمل می شوند، در یک مکان مطمئن با امکانات بهداشتی و رفاهی مناسب، اسکان داده شوند.

خوابگاه خودگردان دانشجویی

احترام به خواسته های ساکنین خوابگاه

سکونت دانشجویان و کارمندان در اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی کارمندی خودگردان ممکن است بیش 3 یا 4 سال طول بکشد. اکثر افرادی که مجبور به اقامت در خوابگاه می شوند در سنین جوانی خود هستند. مسئولین و سرپرست های خوابگاه باید توجه داشته باشند که برخورد صحیح با ساکنین خوابگاه، کمترین تلاشی است که می توانند برای حفظ عزت نفس و حقوق طبیعی مشتریان خود انجام دهند. بررسی شکایات و رسیدگی به خواسته های ساکنین خوابگاه، امری ماورای وظایف خوابگاهداران نیست. از جهت دیگر، گرچه احترام به خواسته های ساکنین خوابگاه ها حرکت همنوع دوستانه ای است، اما در مرحله نخست، یکی از وظایف اصلی مسئولین خوابگاه ها به شمار می رود.

جهت مطالعه مطالب بیشتر روی خواب اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها