وظایف اداره خوابگاه دانشجویی چیست؟

بشرا یعقوبیان 1401/04/09 تعداد بازدید:‌ 132 دسته‌بندی: خوابگاه دانشجویی

وظایف اداره خوابگاه دانشجویی چیست؟

خوابگاه دانشجویی مکانی برای برای اسکان و مستقر کردن آن دسته از دانشجویان واجد شرایطی بوده که به منظور تامین نیازهای فرهنگی، رفاهی بهداشت روانی و جسمی آنها بخشی از محوطه دانشگاه در داخل و یا ساختمانی در خارج از دانشگاه می باشد. خوابگاه دانشجویی عموما در دانشگاه های دولتی به عنوان بخشی از وظایف دانشگاه جهت تامین نیازهای دانشجویان پذیرفته شده خود می باشد. چنانچه خوابگاه دانشجویی دولتی باشد از طرف دانشگاه های دولتی به دانشجویان خود واگذار شده و در صورت غیر دولتی و خودگردان بودن خوابگاه دانشجویی، تامین آن بر عهده دانشگاه های غیر دولتی می باشد. 

خوابگاه دانشجویی

اداره خوابگاه دانشجویی چیست و چه وظایفی دارد؟

همانگونه که در بالا اشاره شد، یک خوابگاه دانشجویی ممکن است دولتی یا غیر دولتی باشد. یک خوابگاه دانشجویی دولتی زیر نظر یکی از دانشگاه های دولتی سرتاسر کشور در حال فعالیت می باشد. اداره خوابگاه دانشجویی قسمتی از بخش اداری دانشگاه است که مسئولیت اجرای مقررات و نظارت برحفظ اموال، اماکن، تاسیسات، بهداشت و کلیه امور مرتبط با خوابگاه را عهده دار می باشد. اداره خوابگاه دانشجویی در واقع آ بخش از دانشگاه است که در اسکان و نظارت بر شرایط زندگی و اقامتی دانشجویان یک دانشگاه قبول مسئولیت کرده و تا زمان فارغ التحصیلی دانشجو به اشکال و شرایط متفاوتی وضعیت اقامتی دانشجویان را کنترل می نماید. 

اداره خوابگاه دانشجویی علاوه بر وظیفه اسکان دادن دانشجویان در خوابگاه های امن و تحت نظر دانشگاه، تمامی امور مربوط به خوابگاه را نیز کنترل می نماید. تعیین و تشریح قوانین و مقررات مربوط بهسکونت در خوابگاه دانشجویی بخشی از وظایف اداره امور خوابگاه ها بوده و نظارت بر نحوه چگونگی اجرای این قوانین را نیز عهده دار می باشد. از طرفی دیگر اداره امور خوابگاه ها بصورت منظم بر تاسیسات بخش خای مختلف خوابگاه نظارت می کند. این مورد سبب می شود که آسایش دانشجویان ساکن در خوابگاه دانشجویی تامین گردد. نظارت بر سلامت روانی و جسمی ساکنین خوایگاه دانشحجویی بخشی دیگر از وظایف اداره خوابگاه دانشجویی است. برای این کار معمولا این اداره دوره های مشاوره سلامت روان و همچنین افرادی را برای نظافت بخش فیزیکی خوابگاه در نظر می گیرد. 

خوابگاه دانشجویی

نظارت بر خوابگاه دانشجویی غیر دولتی 

مواردی که در بالا به بحث و تشریح آنها پرداختیم مربوط به شرح وظایف اداره  امور خوابگاه دانشجویی دولتی بود. برخی از دانشگاه ها غیر دولتی بوده و تعهدی در جهت اسکان دانشجویان خود ندارند. دانشجویان این قبیل از دانشگاه ها عموما در منازل اجاره ای، پانسیون دانشجویی و خوابگاه دانشجویی غیر دولتی ساکن می شوند. منازل اجاره ای که توسط خود افراد اجاره می شوند هیچ نظارتی از طرف دانشگاه ها ندارند. اما خوابگاه و پانسیون دانشجویی غیر دولتی دارای مجوز از طرف ارگان هایی نظیر اداره گردشگری و میراث فرهنگی هستند. علاوه بر این، اینگونه خوابگاه دانشجویی معمولا با دانشگاه های غیر دولتی قرارداد امضا کرده و تمامی امور آنها از طرف اینگونه دانشگاه ها نظارت و کنترل می گردد.  

خوابگاه دانشجویی

اداره خوابگاه دانشجویی پلی میان دانشگاه و دانشجویان ساکن خوابگاه

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که اداره امور خوابگاه ها وظایف خود را جهت تامین منافع دانشگاه دنبال می کند. اما حقیقت امر این است که اداره خوابگاه دانشجویی مانند پلی میان دانشگاه و دانشجو عمل کرده و تمامی سعی خود را جهت تامین نیازهای دانشجویان ساکن در خوابگاه دانشجویی به کار می گیرد. بنابراین ساکنین خوابگاه در تهران و سایر شهرها باید در نظر داشته باشند که در صورت بروز هر نوع مشکلی در خوابگاه می توانند به بخش اداره خوابگاه دانشجویی در دانشگاه مراجعه کرده و تا زمان رفع مشکل مراتب امر را پیگیری نمایند. 

 

خواب اینجا

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها