وضعیت پانسیون و خوابگاه در ایام عید نوروز

بشرا یعقوبیان 1400/12/14 تعداد بازدید:‌ 582 دسته‌بندی: خوابگاه

وضعیت پانسیون و خوابگاه در ایام عید نوروز

آیا خوابگاه و پانسیون در ایام عید نوروز تعطیل هستند؟

یکی از دغدغه های ساکنین خوابگاه و پانسیون دانشجویی و کارمندی، وضعیت فعالیت این مکان ها در ایام تعطیلات عید نوروز می باشد. عید نوروز یکی از اعیاد باستانی کشور ماست که تمامی افراد جامعه به نوعی این ایام را جشن می گیرند. به همین دلیل پنج روز اول سال جدید برای ادارات تعطیل بوده و مراکز آموزشی نظیر مدارس و دانشگاه ها نیز تا بعد از سیزه بدر دایر نمی باشند. از آنجایی که تعداد قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه های مختلف را افراد غیر بومی و ساکن خوابگاه دانشجویی تشکیل می دهند، وضعیت سرویس دهی خوابگاه ها در این ایام دغدغه آن دسته از دانشجویانی است که قصد اقامت در خوابگاه را دارند. 

با اینکه بسیاری از قوانین خوابگاه ها در کل کشور مشابه بوده و تحت نظارت وزارت علوم و وزارت بهداشت می باشد، با این وجود فعالیت خوابگاه دانشجویی در ایام عید نوروز تقریبا به طور کامل تحت تاثیر قوانین و تصمیم های اتخاذ شده از طرف مسئولین هر دانشگاه قرار دارد. به عبارتی وزارت علوم و وزارت بهداشت که وظیفه نظارت بر دانشگاه های مختلف را بر عهده دارند، هر ساله تصمیم گیری در مورد فعالیت خوابگاه دخترانه و خوابگاه پسرانه در ایام عید نوروز و تعطیلات تابستانی را بر عهده مسئولین هر دانشگاه قرار می دهند. مسئولین دانشگاه های مختلف نیز بر اساس امکاناتی که در اختیار دارند و همچنین بر اساس نیاز خوابگاه ها به نظافت و سایر کارهای خدماتی، در مورد دایر بودن یا نبودن خوابگاه در ایام عید نوروز تصمیم گیری می کنند.

خوابگاه

استثناهایی که شامل تخلیه خوابگاه در ایام عید نوروز نمی شوند

با وجود اینکه تقریبا تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تصمیم به تعطیلی خوابگاه در ایام عید نوروز و تعطیلات تابستانی می گیرند؛ با این وجود برخی استثنا نیز در چنین شرایطی وجود دارند. بطور مثال تقریبا تمامی دانشگاه هایی که در ایام عید نوروز و تعطیلات تابستانی تعطیل هستند، یکی از خوابگاه های خود را به اقامت دانشجویان خارجی اختصاص می دهند. زیرا دانشجویان خارجی ساکن خوابگاه دانشجویی عموما به راحتی توانایی رفت و آمد به کشور خود را ندارند و ترجیح می دهند با هدف کنترل هزینه ها، ایام تعطیلات را نیز در ایران بمانند. از طرفی دیگر در پانسیون و خوابگاه در تهران همواره تعدادی از ساکنین، دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند. از آنجایی که این افراد بر روی پایان نامه کارشناسی ارشد و تز دکتری خود کار می کنند گاهی مجبور به ماندن در دانشگاه و خوابگاه در ایام تعطیل از جمله تعطیلات نوروز می شوند. 

پانسیون دانشجویی

دلایل تعطیلی خوابگاه و پانسیون در ایام عید نوروز

خوابگاه و پانسیون دانشجویی و کارمندی مختلف، اقامتگاه های جمعی هستند که عموما پذیرای تعداد زیادی دانشجو در کل ایام سال می باشند. همین مساله سبب می شود که انجام برخی اعمال نظیر سم پاشی، نظافت کلی و تعمیرات اساسی در آنها در روزهای معمولی سال به علت حضور دانشجویان و ساکنین امکان پذیر نباشد. به همین دلیل مسئولین خوابگاه و پانسیون مختلف معمولا ایام عید نوروز و تعطیلات تابستانی را غنیمت شمرده از آن برای انجام این امور و رسیدگی به مشکلات مختلف خوابگاه و پانسیون استفاده می کنند. از طرفی دیگر تعدادی از دانشجویان و ساکنین خوابگاه دانشجویی در بهمن ماه و خرداد ماه فارغ و التحصیل می شوند. جایگزین کردن افراد جدید و یا جابجایی افراد اتاق های مختلف مستلزم بررسی وضعیت کلی خوابگاه می باشد. تعطیلی کلی خوابگاه در ایام عید نوروز و تعطیلات تابستانی این امکان را برای مسئولین فراهم می کند که آمارهای مختلف خوابگاه را به دقت بررسی نمایند. 

خواب اینجا

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها