وضعیت زیست خوابگاهی دانشجویان

بشرا یعقوبیان 1399/01/31 تعداد بازدید:‌ 216 دسته‌بندی: پانسیون دخترانه تهران

وضعیت زیست خوابگاهی دانشجویان
منظور از زیست دانشجویی چیست؟

زیست دانشجویی زمانی معنی پیدا می کند که دانشجو اقامت در خوابگاه را تجربه کند. به عبارت دیگر زیست دانشجویی نوعی تازه از زندگی اجتماعی امروزی است که دانشجویان در کنار یکدیگر از آن بهره مند خواهند شد. زیست دانشجویی دارای مزایا و معایبی است که رویارویی با آن در صورت حضور در خوابگاه دخترانه و خوابگاه پسرانه در تهران و دیگر شهرها اجتناب ناپذیر است. دانشگاه در وهله اول مؤظف به ایجاد فضای امن و مناسب برای آغاز زیست دانشجویی در خوابگاه ها است که برای برقراری نظم قوانین و ضوابطی را تنظیم می کند و هریک از دانشجویان مؤظف به رعایت آن هستند. باید تأکید کرد که زیست دانشجویی بدون رعایت این قوانین برای ساکنین بسیار دشوار و پر تنش خواهد بود. نظارت بر زیست دانشجویی در خوابگاه از اهمیت غیرقابل وصفی برخوردار است. زیرا یکی از مهمترین گام ها جهت معرفی افراد جوان به جامعه تلقی می شود. همچنین زندگی در محیط خوابگاه به چندین شکل مختلف به هوشیاری ساکنین منجر می شود که لازمه ی آشنایی با راه ها و مسیرهای یادگیری خود مراقبتی در خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه می باشد.

خوابگاه پسرانه
کنترل زیست دانشجویی و کاهش فشارهای روانی:

ما چه بپذیریم یا نه یکی از رایج ترین مشکلات دانشجویان ساکن در خوابگاه که خواه ناخواه درگیر زیست دانشجویی و مشکلات متعدد آن هستند ،فشارهای روانی موجود در خوابگاه دخترانه و پانسیون پسرانه در تهران و سایر شهرها است. به طوری که حتی اگر برخی از ساکنین مرتب، با برنماه و پرتحرک هم باشند، باز هم مجبور خواهند شد اتفاقاتی را تجربه کنند که تا به حال موقعیت یا جرأت انجام آن را نداشته اند. در نتیجه فشارهای روانی موجود در خوابگاه این فضا را آماده خواهد کرد و در صورت به وجود آمدن موقعیت، شانس انجام این ریسک ها بیشتر است. همانطور که گفته شد، زیست دانشجویی دارای مزایایی است که مهمترین آن فراگرفتن خود مراقبتی در برابر تهدیدات داخلی و خارجی است. برای نمونه پایبندی به اصول اخلاقی، قدرت گفتن نه به پیشنهادات دارای ریسک بالا و برقرار تعاملات صحیح و سالم می تواند آسیب پذیری دانشجویان در زیست خوابگاهی را به میزان چشمگیری کاهش دهد. کنترل دانشجویان ساکن در اقامتگاه دخترانه و اقامتگاه پسرانه تهران و دیگر شهرستان ها از برخی جهات قادر است فشارهای روانی را در خوابگاه کاهش دهد. از جمله اجازه حضور اعضای خانواده به طور آزاد و برای مدت زمان معین کمک می کند دانشجویان کمتر به سمت افراد دارای رفتارهای پرخطر جذب شوند.

خوابگاه دخترانه
تغییر لازمه خود مراقبتی در خوابگاه:

برای بیشتر دانشجویانی كه در خوابگاه پسرانه و پانسیون دانشجویی دخترانه زندگی می كنند، کنار آمدن با امکانات محدود خوابگاه ممکن است دشوار باشد. به ویژه اگر فرد با زیست دانشجویی و معضلات مرتبط با آن آشنا نباشد، مطمئناً ورود به خوابگاه برای وی یک تغییر بزرگ و گاه دشوار خواهد بود. به طوری که یک تغییر کامل در سبک زندگی فرد ایجاد می شود. از به اشتراک گذاشتن یک اتاق با چند شخص ناشناس گرفته تا دوش گرفتن در حمام های عمومی اوایل اندکی ناخوشایند است. دانشجو در خوابگاه و اقامتگاه دخترانه و پسرانه مسئول برنامه های خود است. صبور بودن و خونسرد بودن در طول دوره اقامت در خوابگاه بهترین راه برای دور ماندن از حاشیه است.

خوابگاه در تهران

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه دخترانه تهران،خوابگاه پسرانه تهران،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه،پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها