خوابگاه ها در روزهای فرجه

بشرا یعقوبیان 1396/10/19 تعداد بازدید:‌ 240 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

خوابگاه ها در روزهای فرجه

خوابگاه و ایام فرجه ها

برای دانشجویان ساکن در خوابگاه، با شنیدن اصطلاح "ایام فرجه" خاطرات تلخ و شیرین بسیاری، زنده خواهد شد. اما برای کسانی که زندگی دانشجویی در خوابگاه را تجربه نکرده اند، درک درست از ایام فرجه ها سخت است و برای آن ها ابتدا این سوال پیش می آید که ایام فرجه چیست؟

شروع ایام فرجه:

فرجه به بازه زمانی گفته می شود که پس از اتمام آخرین جلسه کلاس درس، شروع و  با رسیدن  تاریخ و زمان اولین امتحان به پایان می رسد. طول این دوره بسته به دانشگاه و عقاید اساتید گرامی متفاوت است. اساتید برخی از دانشکده ها، 10 تا 15 روز قبل از شروع شدن امتحانات، کلاس درس را به پایان می رسانند تا دانشجویان فرصت کنند دروس تلنبار شده در طی ترم را تا رسیدن روز امتحان، یک بار روخوانی کنند. اما برخی از اساتید ذاتأ به این دوره مهم زمانی اعتقادی ندارند و تا 3 تا 4 روز مانده به امتحانات، کلاس های درس خود را با همت و عزم راسخ، برگزار می کنند.

پانسیون پسرانه

روزهای فرجه و سکوت حاکم بر خوابگاه:

خوابگاه ها کم کم خلوت می شود. کلاس های درس دیگر تشکیل نمی شوند و یک هفته به شروع امتحانات مانده است. همین هفته وسوسه انگیز به ایام فرجه معروف است که همه منتظر رسیدن آن بودند. در این بین دانشجویانی هستند که تصمیم می گیرند ایام فرجه ها را در خوابگاه تجربه نکنند و پس از آخرین جلسه کلاس درس، وسایل و کتاب های خود را جمع کرده و به خانه باز می گردند. به غیر از دانشجویان درس خوان که برای تمام روزهای ایام فرجه برنامه ریزی کرده اند، بقیه دانشجویان یک یا چند روز اول را به استراحت و خوشگذرانی می پردازند. بعضی برای چند روز به خانه و کاشانه خود سر می زنند، چشم و دلی با دیدار خانواده روشن می کنند و دوباره پس از عزیمت به خوابگاه،  درس خواندن را از وسط ایام فرجه ها شروع می کنند.

خوابگاه دخترانهاتاق های خوابگاه دخترانه و پسرانه که در طول ترم از آن ها صدای آهنگ و خنده قطع نمی شد، در این دوره چنان سوت و کور است که انگار متروکه است. اکثر دانشجویان ساکن خوابگاه طی روزهای فرجه تا ظهر خواب هستند و شب که می شود مانند مرده های متحرک همه به راه می افتند. جزوه های خط خطی شده در دستشان و سر و صورت های آشفته و گاه نامرتب که تمام لحظات را برای جبران کم کاری طول ترم یا دور کردن کتاب ها و جزوات برای بار سوم و چهارم را غنیمت می شمارند. سالن های خوابگاه پر شده از گروه های کوچکی که به حل مسائل می پردازند و سعی دارند مشاجرات علمی خود را با پچ پچ ها کوتاه و صریح به نتیجه برسانند. بعضی دانشجویان در سالن های خوابگاه میز و صندلی می گذارند و گردهمایی های علمی برگزار می کنند.

اقامتگاه کارمندیگاهی کلافه می شوند و سکوت می کنند، گاهی چنان باهم می خندند که خستگی درس خواندن از تن و روحشان بیرون می رود. برخی دیگر تکه های موکت یا فرش را در فصل سرد سال، کنار شوفاژ و در فصل گرم سال در بالکن ها یا محوطه حیاط خوابگاه پهن می کنند و تک نفر یا دسته جمعی به مطالعه مشغول می شوند. در خوابگاه دانشجویی پسرانه و دخترانه، استراحت ها تقریبأ مشابه و شامل زنگ تفریح های کوتاه است که دانشجویان به خود می دهند و طی این زمان کوتاه، چرت می زنند، با دوستان مشغول خوش و بش می شوند، تماسی با اهل خانه می گیرند یا سری به دنیای مجازی گوشی هایشان می زنند. تنها نیروی محرکه برای ادامه به درس خواندن تا پاسی از شب، لیوان های چای است که مدام خالی و پر می شود...

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های خودگردان را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها