وابستگی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/11/09 تعداد بازدید:‌ 194 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

وابستگی در خوابگاه

روزهای اول اقامت در خوابگاه :

زندگی در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه دانشجویی و کارمندی برای پسران و دخترانی که زندگی دور از خانه را تجربه می کنند، خالی از جذابیت نیست. گرچه آمدن به خوابگاه و شروع اقامت در پانسیون ها و خوابگاه ها با استرس ها و مشغله های خاصی همراه است و ممکن است در روزهای ابتدای اقامت، حس دلتنگی و تنهایی به فرد دست دهد و تحمل  شرایط دشوار باشد، به طوری که فرد برای بازگشت به خانه لحظه شماری کند. در روز های اول، گوشه گیری و ساکت بودن از حالات روحی قابل توجه ساکنین است. گاهی افراد به دنبال دانشجویان و افرادی هستند که از شهر و دیار آن ها آمده اند و به طور اتفاقی در همان مکان ساکن هستند. بیشتر اوقات یافتن یک همشهری یا همزبانی در خوابگاه مانند یک دلخوشی بزرگ است که می تواند تا حدودی شور و شوق را به فرد بازگرداند. در روزهای اول اقامت، مکالمات اکثرأ کوتاه و سرسری است و پس از چند جمله به پایان می رسد. اکثر گفتگو ها در مورد شهر، خوابگاه، امکانات خوابگاه، رشته تحصیلی، کار و ... است. در این روزها که افراد به عنوان غریبه به هم اتاقی و هم خوابگاهی های خود نگاه می کنند، معاشرت ها به سوالات شخصی کشیده نمی شود. دانشجویان و کارمندان ساکن در خوابگاه به رد و بدل کردن شماره می پردازند و از اینکه با فرد جدیدی آشنا شده اند که می توانند در مواقع بی کاری و دلتنگی با او حرف بزنند خوشحال و راضی هستند.

اقامتگاه دخترانه

یافتن هم اتاقی و دوست خوب در خوابگاه:

به مرور، بیرون رفتن های دسته جمعی در بین هم اتاقی ها شروع می شود. خوابگاه های دخترانه و پسرانه پر می شود از اکیپ های صمیمی و دوستانه که دیگر با هم غریبگی نمی کنند. شوخی ها راحت تر و درد دل ها عمیق تر می شود. خریدها کمتر به صورت فردی انجام می شود و حتی برای یک خرید کوچک، حداقل یک هم اتاقی یا هم خوابگاهی پایه می شود. با گذشت یک ماه از زندگی در خوابگاه، حتی خانواده ها هرچند فقط با اسم یا مکالمات تلفنی، اما با هم اتاقی فرزندانشان آشنا می شوند. احوالپرسی ها دوستانه تر می شود و خیال خانواده ها از بابت حالات روحی فرزندانشان آسوده می شود. زیرا با گذشت مدت کوتاهی، از روی مکالمات متوجه می شوند که فرزندشان از تنهایی درآمده و با گروهی از هم سن و سالان خود که بهتر زبان یکدیگر را متوجه می شوند دوست شده اند. شور و اشتیاق حاکم بر اکثر اتاق های خوابگاه ناشی از وابسته شدن ساکنین با یکدیگر است.

اقامتگاه پسرانه

دیگر اثرات مثبت اقامت در خوابگاه:

اتاق ها، راهروها و کل محوطه خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه رنگ و بوی بهتری می گیرد. دیگر سکوت اول ترم حس نمی شود. ساکنین خوابگاه با سرپرست ها صمیمی تر می شوند و با شناختی که بین ساکنین خوابگاه و سرپرست ها به وجود می آید، هنگام ورود و خروج، یک مکالمه هرچند کوتاه بین آن ها رد و بدل می شود. به طور کلی زندگی در خوابگاه، پانسیون واقامتگاه باعث می شود افراد برای برقراری ارتباط با محیط اطراف و افراد جدید، آمادگی بهتری داشته باشند و زندگی در خوابگاه از این نظر باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود. می توان گفت در خوابگاه و پانسیون های پسرانه و دخترانه، رویه ی شخصی و اجتماعی فرد دستخوش تغییرات و تحولات زیادی می شود که اکثریت آن از نظر جامعه شناسی و روان شناسی حائز اهمیت و مطلوب است. ایجاد وابستگی عاطفی در بین اعضاء یک اتاق باعث افزایش حس امنیت در درون آن ها می شود که این امر اثرات منفی دوری از خانواده را تا حدودی جبران می کند.

اقامتگاه خودگردان

مطالب بیشتر و پانسیون های کارمندی دانشجویی را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها