هیاهوی زندگی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/04/19 تعداد بازدید:‌ 212 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

هیاهوی زندگی در خوابگاه

دلیل وجود سروصدای مداوم در خوابگاه ها:

زندگی در خوابگاه های خودگردان و دولتی، تجربه تقریبأ یکسانی را برای دانشجویان و غیر دانشجویان به یادگار می گذارد. شاید دلیل این امر فضای داخلی خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی کارمندی است که اغلب جو شاد، پر سروصدا و پر هیجانی را برای تمام ساکنین فراهم می کند. به طوری که پس از گذشت یک مدت، تحمل مشکلات و ناراحتی ها در خوابگاه آسان تر می شود. اکثر افرادی که ناچار به استفاده از خوابگاه هستند، در شهرهایی غیر از شهر خود، به کار و تحصیل مشغول می شوند. به همین دلیل باید زندگی مستقل از خانواده را در یک شهر غریب، در فضای یک خوابگاه و در بین جمعی از افراد که هیچ شناخت قبلی از آن ها ندارند، تجربه کنند.

خوابگاه ارزان قیمت

در روزهای نخست اقامت، بیشتر هیجانات موجود در خوابگاه به دلیل اسباب کشی تازه واردها است. سالن های جمع و جور خوابگاه که ساعاتی از روز بسیار شلوغ و ساعاتی دیگر آرام و نه چندان ساکت می شوند، شاهد آمد و رفت های زیادی در طول روز است. خاصیت خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه، پرسروصدا بودن آن است. به طوری که اگر شما نهایت تلاش خود را در رعایت سکوت داشته باشید، بازهم صداهای آمد و رفت دیگر ساکنین، سکوت سالن ها و فضای خوابگاه را خواهد شکست. تنوع در برنامه های ورود و خروج، ساعات تعیین شده برای نظافت، حمام، مطالعه، آشپزی و... همگی در جریان داشتن سرو صدا در خوابگاه تأثیرگذار هستند. بیدار شدن برخی از ساکنین برای نماز یا مطالعه سبب می شود حتی در ساعات اول صبح نیز رفت و آمد در خوابگاه جریان داشته باشد.

پانسیون خودگردان

سروصداهای رایج در خوابگاه:

بهم خوردن محکم صدای در، باز و بسته کردن در یخچال در اتاق، پخش شدن صدای موزیک و آهنگ رهگذران در سالن، صدای آلارم گوشی هم اتاقی شما در ساعات نامتعارفی مانند ساعت 12 ظهر یا 5 عصر، صدای کشیده شدن دمپایی روی سنگفرش سالن و... از جمله صداهایی است که تقریبا به طور دائم در خوابگاه شنیده می شود. دلیل وجود این سروصداها، حضور افراد زیاد در فضای محدود یک اتاق یا یک خوابگاه است. تمام ساکنین خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه، به این صداها عادت می کنند. اما اگر این سازگاری در فرد به وجود نیاید، زندگی در خوابگاه و سروصداهای مختص به آن تقریبآ غیرقابل تحمل می شود. اما جالب است بدانید که این سروصداها به طور شگفت انگیزی جذاب و خوشایند هستند. این نکته جالب را در روزهای پایانی ترم، زمانی که بیشتر دانشجویان برای تعطیلات تابستان خوابگاه را تخلیه می کنند، درک می کنید. زمانی که فضای خوابگاه سوت و کور و تقریبأ غیرقابل تحمل می شود.

اقامتگاه دانشجویی

تمرکز به روش خود:

هیاهوی موجود در خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه به جز در مدت محدودی و آن هم در زمان امتحانات، قطع شدنی نیست. ساکنین باید در همان روزهای ابتدایی خود را با شرایط پر سروصدای خوابگاه و اتاق وفق دهند. اما نباید چنان در این هیاهو و هیجانات غرق شوند که دیگر فرصت و مهارت برای تمرکز بر امور اصلی خود را فراموش کنند. هر کدام از ساکنین به روش متفاوتی می توانند تمرکز کنند و از جریان منفی این هیاهو در امان بمانند. پس باید سعی داشته باشند علاوه بر اینکه روش تمرکز مختص به خود را پیدا کنند، برای تقویت آن نیز تلاش کنند. یافتن روش تمرکز باعث می شود ساکنین بتوانند از هیاهوی موجود در خوابگاه که خود نیز بخشی از آن هستند، لذت ببرند و از دیگر جهت، در انجام وظایف مربوط به درس و کار نیز عقب نمانند. تطبیق دادن خود با هیاهوی موجود در پانسیون، اقامتگاه و خوابگاه کارمندی دانشجویی، کلید رسیدن به موفقیت و همزمان با آن، رمز خلق تجربیات شیرین است.

اقامتگاه کارمندی دانشجویی مطالب و خوابگاه های بیشتر را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها