هنجارهای مشترک در انواع اقامتگاه پسرانه

بشرا یعقوبیان 1400/05/27 تعداد بازدید:‌ 199 دسته‌بندی: اقامتگاه

هنجارهای مشترک در انواع اقامتگاه پسرانه

هنجار چیست؟

در اصطلاح جامعه شناسی و علم مطالعه اجتماع های انسانی، هنجار به یکسری قواعد و اصولی گفته می شود که در جامعه جاری است و خیل عظیمی از افراد جامعه خود را به آن پایبند می دانند. هنجار را می توان حد وسط قوانین اجتماعی و عرف اجتماعی به شمار آورد. هنجارها به دو شکل هنجارهای درونی(در صورت عدم رعایت فاقد مجازات هستند) و هنجارهای بیرونی(در صورت عدم رعایت فرد مستحق مجازات است) تقسیم بندی می شوند. هر جامعه به تناسب عرف، فرهنگ و قوانین نوشته و نانوشته خود دارای یکسری هنجار با درجه جدیت متفاوت می باشد. زندگی در اقامتگاه پسرانه و سایر اقامتگاه دانشجویی نیز مستلزم رعایت کردن یکسری هنجارهای مختص اینگونه مکان ها است.

اقامتگاه پسرانه

هنجارهای مشترک در اقامتگاه پسرانه 

گاهی افراد برای خود و رویه ای که در زندگی در پیش می گیرند، یکسری هنجار شخصی و درونی تعیین می کنند. رعایت کردن این هنجارها توسط شخص در رسیدن به اهداف وی تاثرگذار است. اما گاهی افراد علاوه بر هنجارهای شخصی که دارند، دارای یکسری هنجار مشترک نیز هستند. در خوابگاه پسرانه تهران و سایر خوابگاه ها نیز یکسری هنجار مشترک به چشم می آیند. بسیاری از اوقات افراد تمایل به آزادی عمل در مکان هایی نظیر اقامتگاه پسرانه و دخترانه دارند. این مساله به خودی خود مشکلی ندارد تا زمانی که آزادی یک فرد مزاحمتی برای زندگی سایرین ایجاد نکند. بطور کلی هنجارهای مشترک در اقامتگاه پسرانه و سایر خوابگاه دانشجویی و اقامتگاه کارمندی به شکل زیر هستند:

  • اهمیت دادن به وضعیت روحی و روانی سایرین و عدم انجام امور خارج از عرف

  • احترام گذاشتن به دین، مذهب، قومیت و زبان همه افراد ساکن در خوابگاه

  • احترام گذاشتن تمام و کمال به عقیده و اظهارنظر دیگران و عدم ایجاد برخورد در مواقع اختلاف نظر

  • رعایت هنجارهای مربوط به نوع پوشش مناسب در پانسیون پسرانه و دخترانه

  • رعایت نظافت و هنجارهای مربوط به پاکیزگی و به خطر نینداختن سلامت سایرین

  • رعایت هنجار مربوط به احترام به حریم خصوصی دیگران

خوابگاه تهران

چرا هنجارها در اقامتگاه پسرانه اهمیت دارند؟

انسان ذاتا موجودی اجتماعی است و بودن در جمع را دوست دارد. اما گاهی ممکن است همین خصلت اجتماعی بودن انسان مانعی برای حفظ حقوق دیگران شود. بسیاری از ساکنین خوابگاه دخترانه و اقامتگاه پسرانه دارای دغدغه مندی های شخصی و خاص خود هستند. به همین جهت زندگی در یک محیط اجتماعی نظیر پانسیون پسرانه تهران می تواند از بسیاری جهات ایجاد دردسر کند. هنجارهای موجود در اقامتگاه پسرانه در تهران در چنین شرایطی به کمک افراد می آید. وضع قواینن در خوابگاه و پانسیون دخترانه دانشجویی می تواند کمک بزرگی در چنین شرایطی باشد. اما گاهی افراد در برابر مسائلی که به زور و اجبار وادار به رعایت کردن آن هستند، مقاومت نشان می دهند. در این حالت داشتن یکسری هنجارهای مشترک می تواند بدون هیچ برخورد و دردسری نظم مورد نیاز را به خوابگاه و پانسیون برگرداند.

خوابگاه پسرانه در تهران

اقامتگاه پسرانه نمونه کوچک و مینیاتوری از یک جامعه بزرگ است. رعایت هنجارهای مشترک در اقامتگاه پسرانه علاوه بر مزایایی که برای آن برشمردیم، می تواند به قانونمندی افراد برای زندگی آینده آنها نیز کمک کننده باشد. جوانانی که در سنین 18 سالگی وارد خوابگاه پسرانه و دخترانه می شوند، با رعایت کردن هنجارهای مشترک اینگونه مکان ها به آسانی برای زندگی در جامعه در آینده ای نه چندان دور آماده می شوند. این کار کمک می کند که آنها به لزوم رعایت حقوق سایرین به عنوان پلی برای برقراری آسایش در جامعه پی ببرند. اغلب ساکنین خوابگاه تهران و سایر خوابگاه ها والدین فرزندانی در آینده هستند. آنها با رعایت هنجارهای مشترک در اقامتگاه پسرانه می توانند فرزندانی قانونمند برای جامعه تربیت کنند.

خوابگاه پسرانه تهران

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانس یون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها