هزینه اقامت در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/02/24 تعداد بازدید:‌ 219 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

هزینه اقامت در خوابگاه

هزینه اقامت در خوابگاه چقدر است؟

این سوال یکی از ابتدایی ترین و در عین حال اساسی ترین سوالاتی است که ذهن دانشجویان یا کارمندانی را که به دلخواه یا به اجبار مجبور به اقامت در خوابگاه می شوند را به خود درگیر می کند. هزینه اقامت در خوابگاه به پارامترهای بسیاری بستگی دارد اما همه این پارامترها به یک اندازه مهم نیستند. به عبارت دیگر برخی از این پارامترها حتی اگر چندین بار در ماه تکرار شوند، نهایتأ هزینه زیادی را به ساکنین خوابگاه تحمیل نمی کنند. در مقابل گزینه های دیگری وجود دارند که در همان ابتدای اقامت در خوابگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه، مبلغ زیادی از پس انداز را صرف خود می کنند. گرچه اکثر ساکنین خوابگاه به ویژه ساکنین خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی پس اندازی از خود ندارند و تمام هزینه ها بر عهده خانواده می باشد. اما این افراد نیز درگیر حساب و کتاب هزینه های خود تا پایان ماه می باشند.

اقامتگاه پسرانهخوابگاه ها و پانسیون های ارزان:

یکی از مهمترین گزینه ها که انتخاب آن تأثیر بسیار زیادی بر هزینه های پایان ماه یا پایان ترم خواهد گذاشت، مبلغ اجاره هایی است که بابت اقامت در یک خوابگاه، اقامتگاه یا پانسیون کارمندی- دانشجویی پرداخت می شود. هزینه اقامت در خوابگاه ها و پانسیون ها رابطه تعریف شده ای با ظرفیت اتاق، امکانات و موقعیت خوابگاه نسبت به محل کار یا محل تحصیل ساکنین دارد. زیرا علاوه بر مبلغ تعیین شده که به عنوان اجاره بها یا اجاره یک ترم پرداخت می شود، هزینه های جانبی نیز وجود دارد که بر اثر انتخاب نامناسب پانسیون، خوابگاه یا اقامتگاه دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه، به بار می آید. با توجه به خرج و مخارج گرانی که مردم با آن روبه رو هستند، تبلیغات برای خوابگاه ها و پانسیون های ارزان قیمت دخترانه و پسرانه، توجه اکثر متقاضیان خوابگاه را به خود جلب می کند. جدا از مسأله فعالیت غیرقانونی بسیاری از خوابگاه ها و پانسیون های ارزان قیمت در تهران و دیگر کلان شهرها، اگر متقاضیانی که نگران بالا رفتن مبلغ خرج و مخارج خود هستند، بتوانند موفق به یافتن پانسیون یا خوابگاهی با قیمت ارزان و مناسب باشند، به کاهش چشمگیری در جمع کل هزینه های خود در پایان ماه، کمک شایانی کرده اند.

اقامتگاه دخترانهپانسیون های ارزان با امکانات لوکس:

مسئولین و مالکین پانسیون ها، خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی- کارمندی بر اساس تعرفه های موجود، هزینه اقامت را تعیین می کنند. این در حالی است که هزینه اقامت در بسیاری از پانسیون ها و خوابگاه های لوکس کارمندی دانشجویی بسیار بالا می باشد. به همین دلیل یافتن خوابگاه ها و پانسیون های ارزان قیمت که مجهز به امکانات رفاهی لوکس باشند، کار چندان آسانی نیست. اختلاف قیمت ها در هزینه اجاره بها ممکن است در ابتدای کار ناچیز به چشم بیاید، اما زمانی که ساکنین مجبور به پرداخت ماهیانه اجاره بها شوند، پس از چند ماه این هزینه ها به طور چشمگیری  تغییر خواهد کرد. بهترین راه حل برای یافتن یک پانسیون یا خوابگاه ارزان دانشجویی یا کارمندی، بازدید مستقیم از آن و توجه به وجود امکانات رفاهی مناسب مانند اینترنت، خشکشویی، پارکینگ و... است. زیرا مجهز بودن خوابگاه یا پانسیون به این امکانات می تواند هزینه های پایان ماه را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

اقامتگاه ارزان قیمتپانسیون های لوکس با فول امکانات:

گرچه تمام متقاضیان خوابگاه قادر به اقامت در پانسیون های لوکس با فول امکانات هستند، اما برای آن دسته از متقاضیان که قادر به پرداخت هزینه های بالا نیستند، اقامت در این خوابگاه ها و پانسیون ها که مبالغی بیشتر از تعرفه ها را تعیین کرده اند، تنها به معنای افزایش هزینه زندگی در خوابگاه است. اغلب خوابگاه ها و پانسیون های کارمندی- دانشجویی خودگردان که در قسمت های به اصطلاح بالای شهر تأسیس شده اند به دلیل موقعیت مکانی خود، هزینه هایی مازاد بر تعرفه های تعیین شده را برای متقاضیان در نظر می گیرند.

خوابگاه/ پانسیون/ اقامتگاه های بیشتر را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها