نیاز به تفریح در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/02/18 تعداد بازدید:‌ 332 دسته‌بندی: قوانین حاکم بر خوابگاه های دانشجویی

نیاز به تفریح در خوابگاه

نیاز ساکنین خوابگاه به تفریح:

خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی خودگردان و دولتی دارای قوانین و مقرراتی هستند که تمام ساکنین برای ادامه اقامت مؤظف به رعایت تمام و کمال آن هستند. این قوانین نه چندان دست و پا گیر است که تمام آزادی دانشجویان ساکن در خوابگاه را به چالش بکشد و نه چندان مدرن است که بتواند پاسخگوی نیازهای روحی دانشجویان نسل جدید باشد. دانشجویانی که به دلیل ادامه تحصیل مجبور به تحمل شرایط دوری از شهر و خانواده هستند، به شدت نیازمند گذراندن اوقات شاد و مفرحی در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه می باشند.

خوابگاه دانشجویی با فول امکانات

ساکنین خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه با توجه به سطح تحصیلات در رنج های سنی 18 تا 28 سال هستند. این سن فعال ترین و سرزنده ترین رنج سنی در هر جامعه به شمار می رود. مسئولین خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی باید در درک این مسأله انعطاف پذیر باشند. زیرا سختگیری کردن در مورد تفریحات سالم ساکنین باعث سرکوب این قشر مهم و همچنین باعث بازخورد اشتباه خواهد شد. تفریحات از نظر جامعه شناسان به دو دسته اصلی تفریح فعال و تفریح منفعل یا غیر فعال تقسیم می شوند. ساکنین خوابگاه نیز به عنوان نمونه کوچکی از جامعه، اوقات فراغت خود را با یکی از این دو دسته تفریح  می گذرانند.

خوابگاه کارمندی در تهرانتفریحات فعال:

تفریح فعال به تفریحی گفته می شود که هر فرد برای خوش گذراندن و داشتن اوقاتی لذت بخش با دوستان یا به صورت فردی، انرژی جسمی یا انرژی روانی صرف می کند. برخی تفریحات نیازمند هزینه کردن انرژی ذهنی هستند. هرکدام از این تفریحات همچنان که می تواند اوقات بیکاری و تفریحی ساکنین خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه را پر کند، می تواند باعث صرف انرژی شود. از مهمترین اصولی که در مورد تفریحات فعال باید دانست، مربوط به هیجانی بودن این دسته از تفریحات است. به عبارت دیگر تمام تفریحات فعال، به وجود آورنده هیجان هستند.

خوابگاه خودگردان ارزانتفریحات غیرفعال:

در تفریحات غیرفعال برعکس تفریحات فعال، انرژی ذهنی یا جسمی زیادی صرف نمی شود. بهترین مثال برای این نوع تفریح در رابطه با ساکنین پانسیون ها، اقامتگاه ها و خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه، تماشا کردن تلویزیون است. اکثر فیلم ها و برنامه های تلویزیونی به صورت دسته جمعی یا در اتاق های ویژه ای که تلویزیون های نسبتأ بزرگ در آن قرار داده شده است و یا بصورت جمع های کوچکی از هم اتاقی ها با لپ تاپ ها و تلویزیون های کوچک پیگیری می شود. گرچه در هنگام نگاه کردن به تلویزیون نیز انرژی ذهنی مصرف می شود. اما به طور متوسط هرچه برنامه عمومی تر باشد، کمتر انرژی ذهنی صرف تماشای آن می شود.

خوابگاه دخترانهانتخاب نوع تفریحات:

جدا از روحیه هر فرد، مهمترین اصل در مورد انتخاب نوع تفریحات، امکانات و وسایلی است که خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه در اختیار ساکنین خود قرار می دهند. البته نوع خوابگاه یا پانسیونی که توسط دانشجویان و متقاضیان خوابگاه ها انتخاب می شود همواره به جنسیت، شرایط اجتماعی و اقتصادی آنان بستگی دارد. به طور کلی می توان گفت که گرایش به نوع تفریحات فعال و غیر فعال به طبقات اجتماعی و جنسیت بستگی زیادی دارد. در دنیای مدرن امروز، نیاز به تفریحات سالم در حال افزایش است. یافتن خوابگاه ها و پانسیون های ارزان قیمت که بتوانند شرایط و امکانات لازم جهت داشتن تفریحات مفید را فراهم کنند، کار دشواری است. متأسفانه در دنیای پر مشغله امروزه، پانسیون ها، اقامتگاه ها و خوابگاه های لوکس دانشجویی نیز چندان هزینه ای برای تأمین امکانات رفاهی ساکنین صرف نمی کند. گرچه انتخاب نوع تفریح به روحیات فرد بستگی دارد، اما اکثر افراد تمایل دارند تفریحات فعال و غیر فعال را تجربه کنند و این امر بدون فراهم کردن امکانات ورزشی و رفاهی ممکن نیست.

خوابگاه های کارمندی دانشجویی بیشتر را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها