نقش کلیدی خوابگاه ها

بشرا یعقوبیان 1397/06/20 تعداد بازدید:‌ 172 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

نقش کلیدی خوابگاه ها

توجه به رشد امکانات در تناسب با نیازهای ساکنین:

خوابگاه، اقامتگاه، پانسیون یا هر نوع مسکن دانشجویی خودگردان و دولتی که متقاضیان خوابگاه های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه را به سمت خود جلب می کند، به عنوان محل اقامت دانشجویان و کارمندانی است که برای زندگی موقت یا بلند مدت مجبور به استفاده از آن هستند. نباید فراموش کرد که قشر ساکن در خوابگاه ها و اقامتگاه های کارمندی دانشجویی حق برخورداری و استفاده از امکاناتی را دارد که موجبات رفاه و آرامش را در طی زندگی در خوابگاه برای آنان فراهم می کند. با توجه به اینکه سابقه فعالیت برخی از خوابگاه به چند دهه می رسد، باید توجه داشت که گذر زمان تفاوت های اساسی را در بین نیازهای ساکنین ایجاد می کند. به طوری که نیازهای ساکنین خوابگاه های دانشجویی در دهه های گذشته متفاوت از نیازهای ساکنین امروز است. به همین دلیل است که رشد امکانات در تناسب با نیازهای ساکنین یکی از موارد مهمی است که باید خوابگاهداران به آن توجه کنند.

خوابگاه کارمندی دانشجویی

با توجه به رشد روزافزون متقاضیان مسکن های دانشجویی، ضروری بودن فعالیت خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان پسرانه و دخترانه امری غیرقابل انکار است. تجمع تعداد زیادی از دانشجویان و کارمندان ساکن در خوابگاه ها نشان دهنده نقش کلیدی خوابگاه در رشد شخصیت جوانان است. افرادی که برای اساسی ترین نیازهای خود مجبور به سروکله زدن با چندین نفر باشند، قطعأ برای انجام کارهای مفید و ضروری اعصاب و حوصله ای نخواهند داشت. به همین دلیل خوابگاه های دانشجویی کارمندی خودگردان و خوابگاه های دولتی مؤظف هستند به رشد امکانات در تناسب با نیازهای ساکنین توجه کافی نشان دهند و برای رفع این نیازها از هیچ کمک و مساعدتی دریغ نکنند.

خوابگاه پسرانه

توجه به نیازهای معنوی:

توجه به رشد امکانات در تناسب با نیازهای ساکنین تنها محدود به نیازهای مادی نبوده و نخواهد بود. زیرا برای افرادی که مجبور به اقامت در خوابگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی دخترانه و پسرانه هستند، نیاز به امنیت و آرامش و همچنین تعامل با افرادی که حقوق انسانی آنان را رعایت می کند، یک نیاز اساسی محسوب می شود. یکی از مهمترین حقوق معنوی برای هر فرد به ویژه دانشجویان و کارمندانی که در خوابگاه های خودگردان و دولتی اقامت دارند، حفظ احترام و عزت نفس آنان است. به همین دلیل خوابگاه، پانسیون یا هر اقامتگاه دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه که بخواهد با برخورد نادرست و اشتباه با ساکنین تعامل داشته باشد، در مدت زمان کوتاهی رونق خود را از دست خواهد داد. به عنوان یک امر طبیعی و ذاتی، انسان ها جذب مکان و اشخاصی می شوند که به حقوق مادی و معنوی آن ها تجاوز نکرده و مورد اعتماد و اطمینان باشند.

پانسیون کارمندی پسرانه

فراهم کردن بستر مناسب برای رسیدگی به تکالیف:

اگرچه اکثر دانشجویان و کارمندان ساکن در اقامتگاه ها، پانسیون ها و خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه، زمان کوتاهی را برای رسیدگی به امور درسی و کاری خود اختصاص می دهند، اما به هرحال همین زمان کوتاه نیازمند محیط مجزا و مناسبی است. برخورداری از خوابگاه های کم جمعیت که به ازای هر نفر مساحت و حریم خصوصی به خوبی رعایت شده باشد، نیاز به این مکان مجزا را کم رنگتر خواهد کرد. اما در مورد خوابگاه های دانشجویی کارمندی خودگردان و همچنین خوابگاه های دولتی که جمعیت زیادی در آن جای داده می شود و اتاق ها پرجمعیت و شلوغ خواهد شد، نیاز به یک محیط کار یا سالن مطالعه، امری ضروری است. زیرا از این طریق حقوق و مزایای هم اتاقی ها و دیگر ساکنین خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه رعایت خواهد شد.

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های لوکس دانشجویی کارمندی را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها