شورای صنفی و وضعیت خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/10/03 تعداد بازدید:‌ 264 دسته‌بندی: قوانین حاکم بر خوابگاه های دانشجویی

شورای صنفی و وضعیت خوابگاه

شورای صنفی:

از جمله سازمان های فعال در دانشگاه ها، شورای صنفی دانشجویان است که با پشتیبانی مراکز عالی فعالیت می کنند. هر ساله از میان خود دانشجویان چند نفر به صورت گروهی کاندید می شوند و در تاریخ مشخصی رأی گیری برگزار می شود. هدف از تعیین این سازمان، افزایش همفکری و مشارکت در امور صنفی و رفاهی دانشجویان است.

نقش مثبت شوراهای صنفی:

اولین نکته مثبت در مورد شوراهای صنفی، ایجاد بستر مناسب برای حضور دانشجویان در امور فرهنگی و رفاهی دانشگاه است. چون این شوراها از خود دانشجویان تشکیل شده است می تواند تریبون مناسبی برای بازتاب مشکلات رایج در بین دانشجویان باشد. با اینکه وظایف شوراهای صنفی فراتر از فعالیت در خوابگاه ها می باشد و امور مربوط به خوابگاه تنها قسمتی از وظایف آن را تشکیل می دهد اما از جمله وظایف مهمی که در دامنه فعالیت شوراهای صنفی تعریف شده است، امور خوابگاه ها و ایجاد شرایط مناسب برای سکونت دانشجویان است. دانشجویانی که خود ساکن خوابگاه هستند، به خوبی با کمبودها و مشکلات رایج در آن آشنا هستند، به عبارتی هر روز با این مشکلات روبه رو خواهند شد. به همین دلیل به خوبی می توانند در زمان و مکان مناسب این مشکلات را توصیف کرده و آن را برای مسئولین به تصویر بکشند و از حقوق دیگر دانشجویان ساکن در خوابگاه دفاع کنند.

خوابگاه دانشجویی

ارتباط مسئولان و شوراهای صنفی:

شورای صنفی با برقراری ارتباط صحیح و صمیمانه با مسئولان می تواند در پیشبرد برنامه ها اثر به سزایی داشته باشد. شوراهای صنفی در خوابگاه به نمایندگی از دانشجویان می توانند مطالبات ساکنین خوابگاه را دنبال کرده و برای تحقق آن ها تلاش های لازم را مبذول دارند. همین امر از ایجاد هرج و مرج در خوابگاه جلوگیری خواهد کرد و موجب تسریع در انجام امور می شود. بیشتر خوابگاه های مورد استفاده، دارای مشکلات رایجی هستند که نیازمند پیگیری های مداوم می باشند تا به طور کامل حل و فصل شوند. این شوراها، مشکلاتی را که همه روز دانشجویان با آن سروکار دارند آشکار کرده و رفاه دانشجویان و ارتقاء دانشگاه را سبب می شوند. ممکن است برخی دانشگاه ها، قصد ایجاد فضای سبز در خوابگاه، ایجاد سالن های ورزشی قابل قبول، نصب وسایل رفاهی مانند آسانسور، وسایل گرمایشی و سرمایشی مطلوب، گذاشتن آبسردکن در راهرو هرکدام از طبقات و ... را داشته باشند، شوراهای صنفی با پیگیری های لازم، ضروری بودن اجرای این امور را به مسئولان گزارش داده و از این طریق بر تسریع در بهبود شرایط خوابگاه ها تأثیرگذار هستند.

خوابگاه کارمندی

توجه به مطالبات دانشجویان:

مسئولین باید به این نکته توجه داشته باشند که مطالبات درخواستی از طرف شوراهای صنفی صرفأ یک اعتراض شخصی نیست، بلکه خواسته همه دانشجویان است که از طریق نمایندگان خود در شوراهای صنفی به گوش آن ها می رسد، پس باید در حل مشکل و اجرای درخواست ها جدیت و تلاش لازم به عمل آید. شوراهای صنفی در خوابگاه ها، عنصرهای همیشه معترض نیستند، بلکه یک سازمان مهم در معرفی مشکلات خوابگاه ها هستند که برای حل این مشکلات مصمم می باشند. به نقل از مهر نیوز، متاسفانه هنوز برخی از دانشگاه ها در زمینه راه اندازی شورای صنفی اقدام نکرده اند و دانشگاه های بزرگ و معتبر کشور برای چندین سال فاقد شوراهای صنفی بوده اند. این در حالی است که دانشجویان خواستار ایجاد این سازمان هستند تا بتوانند به راحتی انتقادات و پیشنهادات خود را به گوش مسئولان برسانند. افزایش در اجاره بهای خوابگاه ها بدون تغییر در کیفیت و زیرساخت های رفاهی از جمله مشکلاتی است که دانشجویان می خواهند از طریق شوراهای صنفی پیگیری شود.

اقامتگاه/ پانسیون/ خوابگاه های کارمندی دانشجویی را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها