نظارت بر فعالیت خوابگاه ها

بشرا یعقوبیان 1397/03/29 تعداد بازدید:‌ 620 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

نظارت بر فعالیت خوابگاه ها

نکات مثبت در وجود نظارت بر فعالیت خوابگاه های خودگردان:

در مطلب قبلی به مواردی اشاره شد که مهمترین دلایل رغبت دانشجویان به اقامت در خوابگاه های دولتی و یا خوابگاه های خودگردان استیجاره ای زیر نظر دانشگاه های سراسری و غیر سراسری را نشان می داد. این در حالی است که جمعیت زیادی از دانشجویان در اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه اقامت دارند که دانشگاه ها و وزارت علوم بر فعالیت آن ها هیچ نظارتی ندارند. عدم وجود نظارت بر کلیه ی فعالیت های اقامتگاه ها، خوابگاه ها و پانسیون های خودگردان، مشکلات کوچک و بزرگی را برای ساکنین به وجود می آورد که خود به خود بر عملکرد تحصیلی این دانشجویان تأثیر منفی خواهد داشت. راهکار اساسی برای کاهش این اثرات منفی و افزایش حس امنیت در ساکنین اقامتگاه ها، خوابگاه ها و پانسیون های خودگردان دخترانه و پسرانه، وجود نظارت مستمر و اطمینان بخش بر فعالیت خوابگاه های خودگردان و ساکنین آن است.

پانسیون های قانونی

غربالگری اساسی در پذیرش ساکنین:

اقامتگاه ها، خوابگاه ها و پانسیون های خودگردان در تهران و دیگر کلان شهرهای ایران که به طور آزاد فعالیت می کنند و زیر نظر وزرات علوم نیستند، علاوه بر دانشجویان متقاضی خوابگاه، افراد غیر دانشجو را نیز پذیرش می کنند. همین امر موجب می شود فضای به وجود آمده برای دانشجویان ساکن در خوابگاه اندکی آشفته و بی نظم شود. گاهی غربالگری اساسی در پذیرش متقاضیان خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه ها که برای یک یا چند شب نیازمند مکان های اقامتی موقت هستند، به درستی انجام نمی شود. این مساله به ظاهر ساده و کوچک می تواند موجب بهم ریختن جو آرام خوابگاه شود که در نهایت امنیت و آرامش دانشجویان ساکن در پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه را تهدید خواهد کرد.

خوابگاه های مجوزدار دانشجویی

این در حالی است که خوابگاه های دولتی و استیجاره ای وابسته به دانشگاه ها، حتی در پذیرش دانشجویان خود نیز حساسیت لازم را به کار می گیرند. به طوری که قوانین منع رفت و آمد، استعمال دخانیات و... در روز نخست پذیرش گوشزد خواهد شد و در صورت بروز رفتارهایی مخالف با قوانین خوابگاه، با افراد مخطی برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

کاهش آسیب پذیری دانشجویان:

نظارت بر فعالیت و همچنین نوع پذیرش ساکنین خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه بر میزان آسیب پذیری آنان در طی زندگی خوابگاهی تأثیرگذار خواهد بود. برای دانشجویانی که در دانشگاه های سراسری و غیر سراسری پذیرش می شوند، ارائه خوابگاه های دانشجویی با غعالیت قانونی که بتواند محیط سالم آموزشی را برای آنان فراهم کند، از وظایف دانشگاه های مربوطه است. اگرچه اکثر دانشگاه های غیر سراسری مسئولیتی در این مورد تقبل نمی کنند و همین امر موجب فراهم شدن بستر برای قرار گرفتن دانشجویان در معرض آسیب های اجتماعی می شود. نظارت دانشگاه ها بر فعالیت مکان های اقامتی خودگردان که دانشجویان متقاضی خوابگاه را به خود جذب می کنند، علاوه بر اینکه موجب می شود دانشجویان در اقامتگاه ها و پانسیون های لوکس دانشجویی اقامت داشته باشند، همچنین می تواند ترسیم کننده فضایی مشابه به فضای خوابگاه های دولتی شود که کنترل و نظارت بر آنان، چیزی کمتر از حساسیت والدین دانشجویان نیست.

اقامتگاه ها با فعالیت قانونی

بهبود عملکرد اخلاقی و تحصیلی:

تمامی مسیرها برای دست یابی به یک هدف مهم و نهایی، طی می شوند. افزایش نظارت و گاهی سخت گیری بر فعالیت خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان باید با هدف بهبود در عملکرد اخلاقی و تحصیلی دانشجویان انجام شود. حضور افراد نخبه و موفق در خوابگاه هایی که کنترل بر فعالیت، ساکنین و امکانات آن توسط هیچ نهاد دولتی انجام نمی شود، ممکن است موجب خارج شدن این دانشجویان از مسیر دست یابی به هدف های مهم و اصلی زندگیشان شود. دانشگاه ها باید خود را در این زمینه مؤظف بدانند و برای بهبود شرایط کنونی دانشجویان ساکن در خوابگاه های خودگردان دانشجویی کارمندی اقدامات بهتری را انجام دهند.

جهت مشاهده خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی، روی خواب اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها