مهارت کنترل خشم و اثرگذاری آن بر کیفیت زندگی در خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1401/05/11 تعداد بازدید:‌ 156 دسته‌بندی: خوابگاه دانشجویی

مهارت کنترل خشم و اثرگذاری آن بر کیفیت زندگی در خوابگاه دانشجویی

زندگی همواره و در همه شرایط مشابه یکدیگر نیست. به قول معروف 

زندگی بالا و پایین داره، کم و زیاد داره و پر از پستی و بلندی مختلف هستش.

همین پستی و بلندی های مختلف زندگی موجب می شود که هر شرایطی موقعیت و رفتار خاص خود را طلب کند. بدون شک افراد در زمان شادی نیاز ندارند که تسلط خاصی بر اعصاب و روان خود داشته باشند. این در حالیست که موقعیت های بیشماری وجود دارند که قرارگیری در آنها و از سرگذراندنشان به بهترین شکل ممکن نیازمند داشتن تسلط و توانایی خاصی بر مهارت های اخلاقی و رفتاری می باشد. یکی از مهارت های بسیار مهم و اساسی در زمان رویارویی با شرایط پیش بینی نشده در خوابگاه دانشجویی و هر موقعیت دیگری، مهارت کنترل خشم در افراد است. شرایط و موقعیت های خاصی پیش خواهند آمد که در آنها فرد به حدی عصبانی می شود که نمی تواند این خشم وعصبانیت را در درون خود کنترل کرده و آن را به صورت خشم انفجاری بروز می دهد. این مساله می تواند در خوابگاه دانشجویی ایجاد مشکل کند. 

خوابگاه دانشجویی

اهمیت کنترل خشم در خوابگاه دانشجویی

کنترل خشم در هر موقعیت و شرایطی از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است. زیرا مهارت کنترل خشم یک فرد است که توانایی وی برای رویارویی با مشکلات و شرایط خاص زندگی را نشان می دهد. در این میان در خوابگاه دانشجویی مهارت کنترل خشم یکی از مهمترین مولفه های رفتاری را به خود اختصاص می دهد. در خوابگاه دانشجویی همواره موقعیت یا رفتاری از فرد یا افراد خاصی بروز می کند که می تواند به راحتی فرد را در موقعیت عصبانیت و خشم شدید قرار دهد. بر همین اساس مهارت کنترل خشم در خوابگاه دانشجویی می بایست توسط همه افراد تقویت گردد. وجود افراد مختلف با سلایق و باورهای گوناگون در خوابگاه دانشجویی سبب می شود که همواره موقعیت برای اختلاف نظر و بروز مشکلات ناش از آن فراهم باشد. 

خوابگاه دانشجویی

در کنار اینها در خوابگاه دانشجویی ساکنین به حدی درگیر مشکلات و برنامه های شخصی خود هستند که انرژی زیادی را صرف شکل دهی روابط خوب و مناسب با هم اتاقی ها و هم خوابگاهی های خود نخواهند کرد. همین مساله می تواند آتش خشم و عصبانیت بین افراد را در خوابگاه دانشجویی در زمان بروز مشکلات شعله ور نماید. علاوه براین ساکنین خوابگاه دانشجویی افرادی هستند که به تازگی از سن نوجوانی عبور کرده اند و ممکن است هنوز هم کمی از رفتارهای خاص یک نوجوان را با خود به خوابگاه آورده باشند. داشتن روحیه استقلال طلبی و عدم گذشت در برابر دیگران در این سن و سال، کنترل خشم و عصبانیت را برای ساکنین خوابگاه در تهران دشوار می کند. 

خوابگاه دانشجویی

چگونه مهارت کنترل خشم در خوابگاه دانشجویی را در خود تقویت کنیم؟

خوشبختانه کنترل خشم یک مهارت است و مانند تمامی مهارت های دیگر با تمرین و ترار قابل تقویت شدن می باشد. در خوابگاه دانشجویی ساکنین در موقعیت هایی قرار می گیرند که می توانند به راحتی از آن جهت تقویت مهارت کنترل خشم در خود سود ببرند. یکی از مسائلی که می تواند به راحتی و به وضوح مهرات کنترل خشم در افراد را در خوابگاه دانشجویی تقویت نمیاید، تسلط داشتن بر رفتار در زمان عصبانیت و استفاده از تکنیک هایی نظیر کشیدن نفس عمیق، شمارش تا عدد ده و واکنش نشان دادن پس آن، داشتن مکثی کوتاه در زمان بروز عصبانیت و سپس نشان دادن واکنش مناسب، فکر کردن به عواقب کار خود و غیره می باشد. 

خوابگاه دانشجویی

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانس یون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها