مهارت مدیریت زمان در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/11/05 تعداد بازدید:‌ 263 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

مهارت مدیریت زمان در خوابگاه

مهارت مدیریت زمان در خوابگاه:

مهارت مدیریت زمان برای دانشجویان و کارمندهایی که به قصد ادامه تحصیل یا کار به شهرهای دیگر سفر کرده اند و مجبور به اقامت در خوابگاه های دانشجویی و کارمندی می باشند، کمی سخت است. زیرا در اغلب موارد، زمان اختصاص داده شده به  کار و تحصیل، خارج از محدوده تصمیم گیری فرد می باشد. به عبارتی دانشجو یا کارمند مؤظف است طی ساعات تعیین شده در دانشگاه یا محل کار خود حضور مفید داشته باشد. به همین دلیل در این مطلب، به زمان سپری شده در محل کار یا تحصیل پرداخته نمی شود. بلکه هدف اصلی معرفی راهکارهایی برای یادگیری مهارت های لازم جهت مدیریت مناسب زمان در ساعاتی است که دانشجویان و کارمندان در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه هایی که در آن ساکن هستند، به سر می برند.

خوابگاه خودگردان در تهران

زمان:

زمان، گرانبهاترین کالا در زندگی هر فرد است. گرچه صرف و هزینه زمان برای هر کاری آسان است، اما باید توجه داشت که برگرداندن زمان از دست رفته غیر ممکن است. موفقیت قشر جوان جامعه، چه دانشجو باشد یا کارمند، مستلزم استفاده مناسب از زمان است. خوابگاه های کارمندی یا دانشجویی، به عنوان محل اقامت پسران و دختران جوان، به مکانی برای گذراندن وقت آزاد تبدیل شده است. از جمله دغدغه های دانشجویان ساکن در خوابگاه، اعتراض و شکایت به چگونگی برگزاری کلاس ها و برنامه های دانشگاه، ساعات رفت و آمد سرویس  ها، کمبودهای رفاهی در خوابگاه، وفق دادن خود با ساعات کلاس ها و... است. اما واقعا دانشجویان ساکن در خوابگاه های خودگردان و دولتی تا چه اندازه زمان خود را در خوابگاه صرف مطالعه و آموزش می کنند.

پانسیون ارزان پسرانه

یادگیری مهارت ها:

به جز دانشجویانی که هم زمان با تحصیل مشغول به کار هستند، دیگر دانشجویان وکارمندان ساکن در خوابگاه، صرفه نظر از زمان صرف شده برای خرید، نظافت، کارهای شخصی، پخت و پز یا غذا خوردن و... می توانند به یادگیری مهارت ها و مطالعه نیز بپردازند. وجود دانشجویان وکارمندان هنرمند و با ذوق در خوابگاه ها، پانسیون و اقامتگاه که محیط صمیمی و دوستانه را برای ساکنین فراهم می کند قابل انکار نیست. این افراد با برنامه ریزی صحیح برای زمان آزاد خود می توانند به برپا کردن کلاس های آموزشی برای دوستان و هم اتاقی های خود بپردازند و از این طریق نیز کسب درآمد کنند. در خوابگاه های دخترانه، پرداختن به کارهایی مانند آموزش و یادگیری بافتنی، آشپزی، موسیقی و... می تواند بسیار جذاب باشد. در خوابگاه های پسرانه نیز لازم است یادگیری مهارت های استفاده مفید از زمان، بی اهمیت تلقی نشود.

اقامتگاه کارمندی پسرانه

ساکنین خوابگاه های دانشجویی اغلب از شهرهای مختلف کنار هم جمع می شوند و این بهترین فرصت برای یادگیری زبان ها و لهجه های دیگر است. همچنین دانشجویان با رشته های مختلف با همدیگر هم اتاقی می شوند که سبب ایجاد یک فرصت برای یادگیری و درک رشته های دیگر دانشگاهی و رد و بدل شدن اطلاعات علمی و اقتصادی مهم است. اجتماع خوابگاه و مدت زمان اقامت در آن هرچند هم که کوچک و کوتاه باشد، باز هم می تواند اثرات مثبت بلند مدتی را به دنبال داشته باشد. به ویژه چون دانشجویان و کارمندان جوان بیشترین متقاضیان خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی- کارمندی هستند، هدر دادن زمان با بی برنامه گی و بطالت، بعدها باعث افسوس خوردن خواهد شد.

اقامتگاه ارزان دانشجویی

درس خواندن:

بهترین گزینه برای جلوگیری از هدر دادن زمان، درس خواندن و مطالعه است. این امر برای دانشجویان، وظیفه اصلی به شمار می رود که متأسفانه در اکثر خوابگاه های دانشجویی، اوقات اختصاص داده شده به درس خواندن تنها محدود به روزهای امتحان است. این در حالی است که داشتن زمانبندی مناسب می تواند سبب افزایش ساعات مطالعه در خوابگاه شود.

اقامتگاه/ خوابگاه/ پانسیون های دانشجویی کارمندی را در خواب اینجا دنبال کنید.

 

دیدگاه‌ها