مقابله با گرمازدگی در خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1401/04/04 تعداد بازدید:‌ 169 دسته‌بندی: خوابگاه دانشجویی

مقابله با گرمازدگی در خوابگاه دانشجویی

شروع فصل گرما و تابستان همواره با بیماری ها و مشکلات خاص این فصل همراه است. یکی از مشکلاتی که در فصل تابستان و گرمای شدید آن با خود همراه می کند، گرمازدگی می باشد. گرمازدگی یک مشکل مابولیکی در بدن است که با تغییر دمای بدن افراد همراه می باشد. انسان موجودی خونگرم است به این معنی که تغییرات دمای محیطی بر دمای کلی بدن انسان بی تاثیر است. با این وجود گاهی گرما و یا حتی سرمای محیط به حدی شدید است که حیطه سیستم های کنترلی بدن خارج شده و خواه ناخواه دمای بدن تغییر می کند.گرمازندگی در فصل تابستان برای ساکنین خوابگاه دانشجویی و هر مکان دیگری ممکن است با شدت های متفاوتی رخ دهد. دمای مطلوب بدن انسان بین 36 الی 37 درجه سانتی گراد است. اگر دمای بدن به 40 درجه سانتی گراد برسد گرمازدگی رخ داده است. 

خوابگاه دانشجویی

گرمازدگی در خوابگاه دانشجویی یک وضعیت اورژانسی است!

بدون شک گرمازدگی در هر شرایطی از جمله در خوابگاه دانشجویی و کارمندی یک وضعیت اورژانسی و بغرنج می باشد. زیرا گرمازدگی برعکس تصور عموم، یک شرایط بسیار خطرناک را برای افراد به وجود می آورد. با گرمازده شدن افراد در خوابگاه دانشجویی و هر مکان دیگری ممکن است سیستم عصبی، کبد، کلیه ها، قلب و عضلات بدن دچار آسیب های جدی شوند. از طرفی دیگر چنانچه پس از بروز گرمازدگی سریعا فرد تحت مراقبت و درمان قرار نگیرد ممکن است به تشنج، کما و یا حتی مرگ فرد گرمازده در خوابگاه دانشجویی و هر مکان دیگری بینجامد. بنابراین در نظر گرفتن گرمازدگی در خوابگاه دانشجویی در تهران و سایر مکان ها به عنوان یک وضعیت اورژانسی می توان به راحتی نسبت به آن واکنش نشان داده و افراد درگیر را تحت درمان قرار داد.

خوابگاه دانشجویی

علائم گرمازدگی در خوابگاه دانشجویی

هر بیماری یکسری علائم نشان دهنده و هشدار دهنده با خود همراه دارد. گرمازدگی به عنوان یک بیماری متابولیکی بدن نیز دارای یکسری علائم نشان دهنده و معرفی کننده می باشد. البته باید توجه داشت که این علائم می توانند در بیماری های دیگری نیز رخ دهند و تشخیص دقیق آنها نیاز به تشخیص پزشک دارد. اما چنانچه در خوابگاه دانشجویی در هر مکان دیگری در معرض گرما قرار داشتید و پس از آن علائم زیر را در خود مشاهده کردید به گرمازدگی خود مشکوک شوید:

- دردهای عضلانی؛

- احساس خفگی و عدم رسیدن اکسیژن کافی به شش ها؛

- سرگیجه و پایین آمدن سطح هوشیاری افراد؛

- حالت تهوع و استفراغ همراه با آن؛

- سردرد شدید؛

- بالا رفتن دمای بدن؛

- پایین آمدن فشار خون؛

- بالا رفتن ملموس ضربان قلب؛

خوابگاه دانشجویی

مقابله با گرمازدگی در خوابگاه دانشجویی

بسیاری از افراد به گرمازدگی به عنوان مشکلی جزیی نگاه می کنند. اما باید این را در نظر داشت که تمامی اندام های بدن در دمای بهینه ای قادر به فعالیت هستند. چنانچه دمای بدن از این محدوده خارج به راحتی تمامی اندام ها دچار مشکلات مختلفی می گردند. همین مساله موجب می شود که عقل سلیم ما را به سمت و سوی مقابله با گرمازدگی در خوابگاه دانشجویی بکشاند. در گرمازدگی مانند تمامی بیماری های دیگر متابولیکی و غیر متابولیکی، پیشگیری از ابتلا به آن بسیار بهتر از درمان آن می باشد. در ادامه تعدادی راهکار به شما معرفی خواهیم کرد که با رعایت آنها به راحتی می توانید در خوابگاه دانشجویی تهران و هر مکان دیگری خود را از گرمازده شدن دور کنید.

1. همواره در فصول گرم سال در خوابگاه دانشجویی از لباس های رنگ روشن با پارچه های نخی استفاده کنید.

2. نوشیدن آب مانند یک زره محکم در برابر گرمازدگی عمل می کند. بنابراین در فصل تابستان در خوابگاه دانشجویی به جد کافی آب و مایعات بنوشید.

3. در زمان خروج از خوابگاه ضد آفتاب فراموش نشود.

4. چنانچه در ساعات گرم روز از خوابگاه دانشجویی خارج شدید می توانید با یک دوش آب سرد دمای بدن خود را متعادل کنید.

5. مصرف میوه و سبزیجات را در فصل تابستان در اولویت خود در بین تمامی خوراکی ها قرار دهید. 

خواب اینجا

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها