رشد افسردگی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/10/02 تعداد بازدید:‌ 226 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

رشد افسردگی در خوابگاه

خدمات مشاوره عمومی در مدارس:

افسردگی یک بیماری مانند سرماخوردگی یا سردرد نیست که در عرض چند دقیقه ظهور کند و پس از یک یا چند روز خوب شود. افرادی که در دوره دانشجویی علائم افسردگی را نشان می دهند، قبلأ زمینه این بیماری برای آن ها فراهم بوده است. دوره دانشجویی و زندگی در شرایط خوابگاه، سبب می شود که بیماری با سرعت و شدت بیشتری خود را نشان دهد. یکی از راهکارها در جلوگیری از افزایش آمار افسردگی در میان دانشجویان، به ویژه دانشجویان ساکن در خوابگاه، این است که در مدارس بر سلامت روان دانش آموزان بیشتر تمرکز شود. وزارت آموزش و پرورش در این زمینه مسئولیت اصلی را بر عهده دارد، زیرا راهنمایی و مشاوره  نیاز به حمایت دارد. استخدام نیروهای بیشتر در امر مشاوره برای مدارس، باعث افزایش ارتباط سالم دانش آموزان با مشاوران دلسوز خواهد شد. همچنین یادگیری امر مشاوره در این سن، فرد را آماده می کند که بعدها در زندگی آینده خود، مراجعه به مطب روانشناسان و مشاوران را امری تعریف شده تلقی کند. حل شدن مسائل و حساسیت های مربوط به سن نوجوانی در مدارس، سبب می شود دانش آموزان این مشکلات و حساسیت ها را به مرحله دانشجویی و اقامت در خوابگاه، انتقال ندهند.

اقامتگاه پسرانه

مراکز مشاوره دانشجویی در دانشگاه ها:

در آیین نامه تشکیل مراکز مشاوره دانشجویی در دانشگاه ها آمده است، با توجه به اینکه دانشگاه ها، خوابگاه ها و محیط های دانشجویی، مجموعه ای از تعداد قابل ملاحظه نخبگان و فرهیختگان جامعه هستند، پس حمایت های روانی، ذهنی، اجتماعی و رفاهی ضروری است. ایجاد مهارت در تصمیم گیری های صحیح، مقابله با تنش ها و هیجانات روزمره، افزایش اعتماد به نفس و... در این قشر، نیازمند آموزش های دقیق می باشد. بنابراین همراه با تلاش در پیشگیری از افسردگی و دیگر آسیب های اجتماعی، بهبود سطح بهداشت روان در دانشجویان امری ضروری است.

خوابگاه پسرانه

بهبود وضعیت خوابگاه:

مسئولان امور دانشجوی باید به این نکته توجه کنند که خوابگاه برای دانشجویان تنها به منزله جایی برای خواب نیست. مسئله امنیت و ایجاد آرامش روانی در دانشجویان ساکن در خوابگاه، لازمه دست یابی به وضعیت مطلوب علمی است. به نظر مي رسد كه توجه به نقش حمايت اجتماعي در كاهش افسردگي بتواند نتايج سودمندي را به دنبال داشته باشد(1). حضور مشاور در خوابگاه‌ها سبب می شود افت تحصیلی دانشجویان کاهش یابد. امکانات ورزشی، سالن مطالعه و حتی در خوابگاه‌های بزرگ، نمایندگی کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها باید وجود و حضور داشته‌ باشند. به نقل از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، وضعیت زندگی دانشجویان در خوابگاه مطلوب نیست. مواجهه بودن با خوابگاه های که 1.5 برابر ظرفیت خود دانشجو پذیرش می کنند، اقامت در خوابگاه های کهنه و قدیمی بر بهره وری علمی و سلامت روان ساکنین خوابگاه تأثیرات منفی برجای می گذارد. سازماندهی مناسب خوابگاه و مدیریت صحیح آن، می تواند باعث به وجود آمدن خانواده بزرگی شود که در آن دانشجویان از هر نظر به یکدیگر کمک می کنند.

خوابگاه دخترانه

آینده شغلی:

بر اساس ارزیابی های انجام شده، دغدغه ی اصلی و مهم در زندگی دانشجویان، به ویژه دانشجویان سال آخر، شغل است. باید پذیرفت که افسردگی در دانشجویان " پاسخ منطقی" به عدم وجود موقعیت های شغلی مناسب است. تضمین اشتغال و داشتن یک شغل قابل قبول پس از پایان تحصیلات، بزرگترین قوت قلب برای دانشجویان است. طبق نتایج تحقیقات، ایجاد دید مثبت به آینده شغلی و ادامه تحصیلات در دانشجویان، تأثیر به سزایی بر کاهش بروز و شدت افسردگی دارد (2).

منابع:

  • ابوالفضل محمدبیگی و همکاران، شیوع علائم افسردگی، وضعیت سلامت عمومی و عوامل خطر آن در دانشجویان خوابگاهی دانشگاه های شهر اراک
  • مریم هادوي و نجمه رستمی، میزان افسردگی و عوامل مؤثر بر آن در دانشجویان دانشکده پرستاري، مامایی و پیراپزشکی رفسنجان

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های خودگردان را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها