معایب و مزایای زندگی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/09/20 تعداد بازدید:‌ 306 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

معایب و مزایای زندگی در خوابگاه

زندگی در خوابگاه برای دانشجویان و افرادی که برای اولین بار قرار است به مدت طولانی دور از خانه زندگی کنند هیجان آور و استرس زا می باشد،اما به هرحال طبق مطالب گفته شده، از مزایای خوابگاه نمی توان چشم پوشی کرد. در کنار این مزایا، زندگی در خوابگاه، معایبی نیز به دنبال دارد که بسته به شخصیت خود فرد، بازتاب آن می تواند شدید یا ضعیف باشد. بسیاری از والدین رغبتی به دانستن این مسائل ندارند، زیرا ممکن است برهم زننده آرامش خاطر آن ها باشد. اما این واقعیتی غیر قابل انکار است که در خوابگاه ها ممکن است هرگونه افرادی با شما هم اتاق شوند و این هنر شماست که بتوانید خود را از تأثیرات منفی آن ها برحذر دارید. خوشبختانه، خوابگاه های معتبر تا حدود بسیار زیادی بر ساکنین خود کنترل داشته و با برقراری امنیت، خوابگاه را به مکان قابل اعتمادی تبدیل کرده اند.

اقامتگاه دخترانه

از معایب زندگی در خوابگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تمایل به یادگیری عادت های بد:

همانطور که قبلأ اشاره شد، آزادی به هیچ عنوان به معنای بی بند و باری نیست. متأسفانه گاهی آزادی های تازه به دست آمده در قشر دانشجویان، سبب انحراف شدید از هدف اصلی می شود. به طور مثال بیدار ماندن تا ساعات پایانی شب، علاوه بر اینکه اثرات منفی بر سلامت ساکنین خوابگاه دارد، سبب از دست دادن کلاس ها نیز می شود که اگر این کار به یک عادت تبدیل شود بدون شک زیان های بیشتری به بار می آورد. در یک خوابگاه شما با انواع مختلفی از تیپ های شخصیتی در تعامل هستید که بعضی ها خوب و بعضی دیگر ممکن است بد باشند. دوستان بد، بی شک تأثیر به سزایی در تحصیل و دیگر اهداف زندگی شما خواهند داشت.

اقامتگاه پسرانه
  • عدم حفظ حریم خصوصی:

این مسأله مهمترین مسأله ای است که شما با زندگی در خوابگاه، با آن مواجه هستید. شما هرگز نمی توانید مالکیت کل اتاق را داشته باشید. گاه و بی گاه ممکن است در اتاق شما زده شود و این در حالی است که شما نمی توانید در اتاق را قفل کنید. اگر قادر به تحمل چنین شرایطی نیستید مجبور خواهید شد از اتاق های تک نفره استفاده کنید، اما تجربه نشان داده است که افراد به ندرت از این اتاق ها انتخاب خواهند کرد.

خوابگاه دخترانه در تهران
  • محدودیت های بیشتر:

شاید با شروع شدن زندگی در خوابگاه، اولین چیزی که سبب ایجاد هیجان در شما خواهد شد، حذف کنترل ها و محدودیت هایی است که در خانه با آن سر و کار داشتید. در روزهای اول زندگی در خوابگاه، این محدودیت ها را متعلق به گذشته می دانید و خود را کاملأ آزاد تصور می کنید. اما  حقیقت امر چیزی غیر از این تصورات است. زیرا قوانین و مقرراتی که در خوابگاه ها به ویژه در خوابگاه های دولتی اعمال می شود، گاهی سختگیرانه تر از محدودیت هایی است که شما در خانه از دست آن ها کلافه یودید. این قوانین گرچه از دید شما ممکن است دست و پا گیر باشد، اما بی شک به سود شما است و خانواده ها از این جهت بسیار خوشحال و راضی هستند.

خوابگاه پسرانه در تهران
  • امکانات محدود

زندگی در خوابگاه دسترسی به بسیاری از امکانات را محدود می کند. بسیاری از خوابگاه ها از این امر اطمینان دارند که حتی با کمبود امکانات، اتاق های آن ها خالی نخواهند ماند. زیرا از یک نظر تعداد دانشجو زیاد است و از نظر دیگر، دانشجویان اقامت در خوابگاه ها را به گرفتن خانه های جاره ای ترجیح می دهند. همین امر سبب شده است شما با پرداخت مبلغ بالایی، کمترین امکانات را در اختیار داشته باشید.

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون کارمندی دانشجویی در تهران و سایر شهرها را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها