معایب و مزایای زندگی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/09/20 تعداد بازدید:‌ 423 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

معایب و مزایای زندگی در خوابگاه

تفاوت زندگی در خوابگاه با زندگی در خانه:

با افزایش علاقه و احساس نیاز به ادامه تحصیلات دانشگاهی، هر سال تعداد دانشجویان جدیدالورود به دانشگاه ها افزایش می یابد. در کشور ما نیز مانند اکثر کشورهای دنیا، دانشگاه های بزرگ و معتبر، محدود به شهرهای بزرگ است که این امر سبب به وجود آمدن خوابگاه های بسیاری در سطح  شهرهای بزرگ شده است. این خوابگاه ها هر سال پذیرای دانشجویان بسیاری از اکثر شهرهای ایران خواهند بود.

زندگی در خوابگاه با زندگی در خانه قابل مقایسه نیست. تجربیات و فراز و نشیب هایی که دانشجویان در خوابگاه با آن مواجه می شوند هرگز در خانه برای آن ها اتفاق نمی افتد. زندگی در خوابگاه دارای معایب و مزیت هایی است که در این مطلب و مطلب بعدی به 8 مورد از مزیت ها و معایب زندگی در خوابگاه، اشاره خواهد شد.

  • افزایش اعتماد به نفس:

والدین همواره دوست دارند فرزندانی با اعتماد به نفس بالا بار بیاورند، اما زمانی که فرد در خانه و همراه با خانواده زندگی می کند، با بروز هرگونه مشکلی، والدین و دیگر اعضای خانواده، ناخواسته درگیر مشکل می شوند تا آن را به طور کامل حل کنند. اما زمانی که فرد به تنهایی در یک شهر دیگر و فضایی دور از خانه زندگی می کند، مجبور خواهد شد به تنهایی با مشکلات مقابله کند. زندگی در خوابگاه به ویژه برای افرادی که وابستگی زیاد به خانه دارند، اعتماد به نفس بالایی را به دنبال دارد. زندگی در خوابگاه سبب می شود فرد خود را مجبور کند که با شرایط سازگار شود و از شکایت کردن دست بردارد. پس از پشت سرگذاشتن یک یا چند مشکل، دانشجو اعتماد به نفس  مقابله با مشکلات بزرگتری را کسب خواهد کرد و لازم نمی بیند خانواده را در تمام مشکلات بزرگ و کوچک خود درگیر کند.

  • شکایت از غذا:

ممکن است در خانه بخاطر وعده هایی که غذا باب میل شما نبوده است، شروع به شکایت و پرخاشگری کرده باشید، اما در خوابگاه دیگر جای شکایت نیست و بخاطر کمترین خوراکی که پیدا می کنید، سپاسگذار خواهید بود. در خوابگاه تمام خوراکی ها خوشمزه تر از حالت معمول به نظر می آیند. ممکن است در خوابگاه یک کیک کوچک را به عنوان یک وعده غذایی کامل به حساب بیاورید، زیرا روزهایی را تجربه خواهید کرد که حتی دسترسی به یک کیک هم برای شما دشوار است. ممکن است برخی از دانشجویان برای تأمین وعده های غذایی خود، راحت تر دست به جیب شوند، اما روزهایی وجود دارند که حتی چیزی برای خریدن در دسترس نخواهد بود. پس در خوابگاه هرگز پسمانده های غذا را دور نریزید. پس از تجربه زندگی در خوابگاه، دیگر به غذایی که باب میلتان نیست، معترض نخواهید شد و این یکی از بزرگترین مزیت های زندگی در خوابگاه است.

  • زندگی مستقل:

آزادی هرگز به معنای بی بند و باری نیست. زندگی در خوابگاه در مقایسه با خانه، آزادی عمل بیشتری به دانشجو و قشر جوان جامعه می دهد. دانشجو می تواند در طی زندگی خوابگاهی کارهای انجام دهد و استرس دخالت خانواده را نداشته باشد. زیرا در عمل، کسی نخواهد بود که او را بابت این کارها سرزنش یا منع کند. آزادی های کوچکی که در خوابگاه فراهم می شوند، دلخوشی های بزرگی را به وجود می آورند. گاه گفتن و خندیدن و سرگرم شدن با دوستان تا پایان شب در حالی که کسی مزاحم این اوقات نشود، یک آزادی به حساب می آید که در خانه دسترسی به آن آسان نخواهد بود. زندگی در کنار افرادی مانند خودتان که سرشار از شور و حال جوانی هستند سبب می شود که از دوران جوانی خود لذت ببرید و از همه اتفاقات شگفت زده شوید.

  • گردش و تفریح:

هنگامی که از زندگی مستقل در خوابگاه صحبت می شود، سرگرمی و تفریح بخش بزرگی از آن را تشکیل می دهد. گرچه برخی از اطرافیان با نصیحت های خود می خواهند این لذت را ار دانشجویان بگیرند و تمام تأکید آن ها بر ماندن در اتاق خوابگاه و مطالعه است، اما یادتان باشد بدون تفریح و گردش تمام زندگی دانشجویی خود را به باد داده اید و همواره حسرت آن روزها را به همراه خواهید داشت. پس سعی کنید با داشتن یک برنامه مرتب در کنار درس هایتان، از این روزها به طور کامل لذت ببرید تا جوان تر بمانید.

مطالب بیشتر و خوابگاه های لوکس خودگردان را در سایت خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها