مشکلات کمرویی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/01/15 تعداد بازدید:‌ 198 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

مشکلات کمرویی در خوابگاه

خوابگاه، تصورات، واقعیات:

اکثر افراد با شنیدن کلمه "خوابگاه" مکانی را برای خوشگذرانی، استقلال و... تصور می کنند. اما نمی توان مشکلات زندگی در خوابگاه را نادیده گرفت. اگر تصور شما از خوابگاه، زندگی آسان در یک مکان سرگرم کننده است، بدون تردید، در اشتباه هستید. در این مطلب به مواردی اشاره می شود که تنها ساکنین کنونی یا افرادی که در گذشته، زندگی در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های پسرانه و دخترانه را تجربه کرده اند، قادر  به درک آن هستند.

اقامتگاه ارزان در تهران

زندگی در خوابگاه برای افراد خجالتی:

برای افراد خجالتی، رفتن به خوابگاه های دانشجویی کارمندی و داشتن زندگی دسته جمعی بسیار سخت است. این افراد با پایان یافتن دبیرستان باید به فکر رفتن به دانشگاه باشند، اما زندگی با افرادی که شخص تازه وارد، شناخت درستی از آن ها ندارد، لذت رفتن به دانشگاه را کم می کند. از نظر روانشناسان، كمرویی و خجالتی بودن به عنوان پدیدة پیچیده روانی ـ اجتماعی شناخته شده است. افراد ساکن در خوابگاه های دانشجویی که به کمرویی دچار هستند، برخلاف میل باطنیشان، حصاری از کمرویی دور خود ساخته اند، به همین دلیل نمی توانند تعامل اجتماعی مناسبی با دیگر هم اتاقی های خود ایجاد کنند.

پانسیون ارزان در تهران

رابطه های این افراد با دیگران بسیار محدود است و نمی توانند به اصطلاح "خودمانی" برخورد کنند. این افراد خود را از دیگران پایین تر می بینند و این امر باعث سخت شدن شرایط زندگی در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه می شود. بزرگترین مشکل افراد کمرو، ترس از مواجه شدن با موقعیت هایی مانند شکست، تحقیر و انتقاد است که در طی دوران دانشجویی و با اقامت در خوابگاه ها، ممکن است با آن روبه رو شوند.

پانسیون پسرانه

این دسته از افراد نه تنها موجب آزار رساندن به خود می شوند بلکه در دیگر اطرافیان و هم اتاقی ها نیز حس ناخوشایندی ایجاد می کنند. زیرا ساکنین خوابگاه های دانشجویی به دلیل ارتباط گسترده ای که با یکدیگر دارند، به شدت بر رفتارهای همدیگر، اثرگذار هستند. اگر کسی از ساکنین اتاق، توانایی کنار آمدن با شکست در یک امتحان یا انتقاد پذیرفتن از اطرافیان را نداشته باشد، با گوشه گیری موجب حاکم شدن یک جو سنگین و ناخوشایند بر دیگر ساکنین اتاق و ناچار به شنیدن سرزنش از جانب دیگران می شود. به همین دلیل برای این دسته از افراد زندگی در خوابگاه های پسرانه و دخترانه، دشوار خواهد بود.

پانسیون بانوان در تهرانتأثیر خوابگاه بر بهبود کمرویی:

از جنبه های مثبت زندگی در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دخترانه و پسرانه، ایجاد تعامل گسترده با ساکنین خوابگاه است. برای افرادی که با مشکل کمرویی مواجه هستند، حضور یافتن در جمع های صمیمی و دوستانه می تواند بسیار مفید باشد. این مدل افراد می توانند تغییرات زیادی را با الگو برداری از اطرافیان و استفاده مثبت از جو زندگی در خوابگاه، در خود ایجاد کنند. برای مثال بازگو کردن خاطرات و تجارب در جمع دوستان هم اتاقی شروع خوبی برای یافتن دوستان جدید و کم شدن حس خجالت و کمرویی است، زیرا افزایش تعامل اجتماعی به خودی خود، موجب افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود.

اقامتگاه پسرانه

راهکار بهبود کمرویی در خوابگاه:

به عنوان یک نکته مثبت، زندگی در خوابگاه به میزان بسیار زیادی، مشکل خجالتی و غیراجتماعی بودن افراد را حل می کند. اما این اتفاق  به خودی خود رخ نمی دهد، بلکه راهکارهایی برای کاهش حس خجالتی بودن باید در پیش گرفته شود که مهمترین آن "خواستن" است. افرادی که دارای مشکل کمرویی هستند، می توانند از دوران زندگی در خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی، به عنوان بهترین مکان برای رفع شدن این پدیده روانی استفاده کنند. برقراری ارتباط با هم اتاقی ها به دلیل هم جنس و هم سن بودن، می تواند به عنوان یک نقطه شروع برای رفع این مشکل در نظر گرفته شود.اقامتگاه دخترانه

مشاوره در خوابگاه:

حضور مرتب مشاوره مجرب در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه نیز شرایط مراجعه افراد کمرو را فراهم می کند. این مشاوران با ارائه راهکارهای بهتر و پیگیری مداوم وضعیت فرد، می توانند کمک بسیاری در بهبود این دسته از افراد ساکن در خوابگاه داشته باشند.

خوابگاه/ پانسیون/ اقامتگاه های کارمندی دانشجویی را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها