مسمومیت غذایی در خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1401/03/01 تعداد بازدید:‌ 159 دسته‌بندی: خوابگاه دانشجویی

مسمومیت غذایی در خوابگاه دانشجویی

یکی از خبرهایی که در چند روز اخیر سرتیتر بسیاری از خبرگزاری های کشور قرار گرفت، خبر مسمویت غذایی در یکی از خوابگاه دانشجویی در سطح شهر تهران بود. این اتفاق در یکی از خوابگاه های دانشگاه امام صادق به وقوع پیوست. پس از مصرف یک وعده غذایی که از طرف دانشگاه برای ساکنین خوابگاه دانشجویی تهیه شده بود، تعدادی از ساکنین این خوابگاه علائم مسمومیت را در خود مشاهده کردند. زمان چندانی از آن نگذشته بود که تعداد افراد دارای این علائم، بصورت تصاعدی بالارفت. تعداد دقیق افراد مسمومدر خوابگاه دانشجویی دانشگاه امام صادق در دست نیست. اما شاهدان عینی این تعداد را تا حدود چهل نفر تخمین می زنند. 

خوابگاه دانشجویی

افراد دچار مسمویت در این خوابگاه بلافاصله توسط اورژانس تهران به نزدیک ترین بیمارستان منتقل شدند. خوشبختانه این مسمومیت شرایط جدی را ایجاد نکرده و بعد از چند ساعت که از وقوع این اتفاق گذشت تعداد زیادی از افراد مسموم مداوا شده و ترخیص شدند. اما همین مساله بهانه ای شد تا ما در این مقاله، مقوله مسمومیت غذایی را در خوابگاه دانشجویی مورد بررسی قرار دهیم. بسیاری از افراد دلیل این مسمویت را سبزی های خوراکی میدانند که در کنار غذای اصلی به دانشجویان داده شده است. این سبزی ها به احتما زیاد یا به روش بهداشتی شسته نشده اند و یا به علت گندیدگی در آنها میکروب های بیماری زا رشد کرده است. 

چرا مسمویت غذایی در خوابگاه دانشویی به امری جدی تبدیل می شود؟

بسیاری از افراد حداقل برای یکبار در زندگی خود مسمومیت غذایی را تجربه کرده اند. این تجربه می تواند در اثر عوامل مختلفی رخ دهد. هر ماده غذایی یا دارویی می تواند موجب بروز مسمومیت در فرد شود. اما مسمومیت غذایی در خوابگاه دانشجویی به دلیل مصرف همزمان تعداد زیادی از ساکنین از غذاهای مشترک نظیر غذای تهیه شده در سلف سرویس دانشگاه، به شکلی دیگر اهمیت می یابد. تعداد زیادی از ساکنین خوابگاه در تهران و سایر شهرها، حداقل یکی از وعده های خود را با غذای دانشگاه پوشش می دهند. همین مساله موجب می شود که در صورت بروز مسمومیت، این امر به تعداد زیادی از افراد مرتبط شود. از طرفی دیگر مسمومیت های غذایی از اغلب اوقات در اثر عوامل بیماری زایی نظیر باکتری های دستگاه گوارش اتفاق می افتند. استفاده مشترک تعداد زیادی از ساکنین خوابگاه دانشجویی از سرویس های بهداشتی، موجب گسترش این نوع باکتری ها در بین افراد می شود. 

خوابگاه دانشجویی

راه های پیشگیری از مسمومیت غذایی در خوابگاه دانشجویی

شاید یکی از موثرترین روش ها برای پیشگیری از ابتلا به مسمومیت غذایی در خوابگاه دانشجویی وکارمندی، عدم مصرف غذاهایی تهیه شده در بیرون خوابگاه اعم از غذای سلف و بیرون برهای رستورانی باشد. اما به دلیل مشغله ساکنین خوابگاه و از طرفی دیگر هزینه های بالایی که تهیه غذا در خوابگاه بر دوش ساکنین قرار می دهد، اغلب آنها به مصرف غذای سلف تمایل دارند. با اینکه این مساله می تواند مشکل آفرین باشد و مسمومت های غذایی در خوابگاه دانشجویی را در پی داشته باشد، اما توجه به چند اصل ساده می تواند تا حد زیادی از بروز چنین مشکلی جلوگیری کند. در ادامه به تعدادی از راه های پیشگیری از مسمومیت غذایی در خوابگاه دانشجویی می پردازیم. 

1. از دانشگاه درخواست تحویل غذا در ظروف آلومینیومی دربسته را داشته باشید.

2. از مصرف هرگونه ماده غذایی خام و بدون بسته بندی استاندارد نظیر سبزی خوردن و غیره پرهیز کنید.

3. در صورت امکان غذای تهیه شده را مجددا در خوابگاه و با دمای مناسب گرم کنید.

4. هرگز غذایی را که یکبار گرم شده است مجددا گرم نکرده ومصرف نکنید.

5. به تاریخ انقضای موادی نظیر انواع کنسروها، تن ماهی،لبنیات و غیره توجه کنید.

6. در صورت نگداشتن غذا برای وعده دیگر، آن را در یخچال نگداری کنید. 

7. مواد غذایی کپک زده نظیر نان، رب گوجه فرنگی، مربا و غیره را بطور کامل دور بریزید. 

خواب اینجا

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

 

دیدگاه‌ها