خوابگاه دولتی

برای دانشجویان و کارمندانی که در شهرهای مختلف و دور از خانواده زندگی میکنند خوابگاه نوعی خانه دوم برای آنها محسوب می شود که به صورت خوابگاه پسرانه و خوابگاه دخترانه در سطح شهر قرار گرفته اند و دانشجویان و متاقضیان خوابگاه می توانند از آنها استفاده کنند که در هر اتاق، با توجه به شرایط خوابگاه ، اتاق هایی با ظرفیت 1 الی 12 تخته وجود دارند.خوابگاه ها ممعولا به دو صورت خوابگاه های دولتی و خوابگاه های خودگردان فعالیت دارن که خوابگاه های دولتی فقط دانشجویان را پدیرش میکنن ولی خوابگاه های خودگردان هم میتونانند دانشجویان و هم میتوانند کارمدان(غیردانشجو) را پدیرش کنند.که برای دانشجویان اقامت در خوابگاه دولتی به صرفه تر است جون هزینه اقامت نسبت به خوابگاه خودگردان به مراتب کمتر می باشد.مزیت دیگر خوابگاه های دولتی نزدیک بودن خوابگاه به دانشگاه مربوطه می باشد و به این خاطر دانشجویان مشکل رفت و آمد را نخواهند داشت.بیشتر خوابگاه های دولتی نسبت به خوابگاه های خود گردان از امکانات بیشتری برخوردارند بنابراین توسیه می شود دانشجویان حدالامکان از خوابگاهای دانشجویی تحت نظر خود دانشگاه برای سکونت استفاده کنند.

پذیرش خوابگاه ها دولتی:

دانشگاه های دولتی برای دانشجویانی که در دوره روزانه قبول شده اند از نظرامکانات رفاهی بیشتری نسبت به سایر دوره ها <شبانه و غیر انتفاعی> برخوردار هستند. از امکانات آن میتوان اختصاص خوابگاه به دانشجویان را نام برد.

میتوان گفت که در دانشگاه های دولتی دوره روزانه خوابگاه دانشجویی به دانشجویان غیر بومی تعلق میگیرد < در اولویت است > که در وجود ظرفیت به افرادی که بومی هستند و مسافت محل زندگی آن ها طولانی است خوابگاه تعلق میگیرد و در دانشگاه های غیر انتفاعی خوابگاهی به دانشجویان تعلق نمیگیرد، فقظ برخی از دانشگاه ها خوابگاه های خودگردان تحت نطر و مدیریت خود برای دانشجویان ارائه میشود.

خوابگاه های خود گردان هم در نزدیک دانشگاه میتواند باشند هم بیرون از دانشگاه متواند واقع شوند. میتوان گفت که اکثر دانشگاه ها در قبال برخی از خوابگاه های خود گردان هیچگونه نظارت وتعهدی ندارد البته لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه ها بر خوابگاه های خودگردان نظارت دارند که تحت نظر دانشگاه میباشد.

دقت داشته باشید حتما قبل از ثبت نام در دانشگاه های < پیام نور ، آزاد > ابتدا از خوابگاه های خودگردان آن اطمینان حاصل فرمایید تا دچار مشکل نشوید.

 

امنیت خوابگاه :

حوادث هایی که در خوابگاه های دانشجویی رخ میدهد نظیر: برق گرفتگی ، گاز گرفتگی ،آتش سوزی ، احتمال خطر ریزش و ... میتوان جان چنصد دانشجو را به خطر بیاندازد باید نگاه مسولان به ایمن سازی مستمر از این مجموعه را داشته باشند. گاز گرفتگی ، آتش سوزی به راحتی اتفاق نمی افتد اما میتواند آشپزخانه ای کوچک با بی احتیاطی عمدی یا سهوی شعله بگیرد یا یکی از دانشجویان شعله ی گاز را باز گذاشته باشد در این صورت باید زنگ هشدار ، کپسول های آتشنشانی و... وجود داشته باشد که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.بعضی از خوابگاه های تازه ساخت احتمال این اتفاقات < احتمال خطر ریظش ، آتش سوزیو...> در آن کمتر است و امنیت سلامت تمامی دانشجویان در این خوابگاه ها بیشتر است .

پذیرش در خوابگاه های خودگردان:

یکی از مشکلات بارز خوابگاه های دولتی نداشتن ظرفیت می باشد و دانشگاه ها نمیتوانند همه دانشجویان را در خوابگاه دولتی پذیرش کنند به همین خاطر دانشجویان مجبور به پذیرش در خوابگاه های خودگردان می شوند به همین دلیل دانشجویان با مشکلات بشتری برخورد میکنند که نمونه بارز آن نداشتن فضای مناسب برای مطالعه می باشد چون بیشتر خوابگاه های خودگردان به صورت دانشجویی کارمندی فعالیت دارند و پیدا کردن خوابگاه خودگردان کاملا دانشجویی به ندرت امکان پذیر می باشد.البته تیم مدیریت سامانه خواب اینجا این مشکل را برای شما حل نموده است و با طراحی یک سامانه جامع خوابگاه ، پانسیون و اقامتگاه شما کاربران عزیز می توانید به راحتی لیستی از تمامی این موارد را مشاهده کنید.البته برای راحتی شما کاربران گرامی سامانه خواب اینجا برای دسترسی راحتر شما کاربران عزیز از طریق شبکه های اجتماعی هم این بستر را برای شما فراهم نموده است

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید) کانال تلگرام خواب اینجا پیج اینستاگرام خواب اینجا  

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه،پانسیون پسرانه از تمامی کشور میتوانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید

خواب اینجا    

 

دیدگاه‌ها