محدودیت فضا و نقض حریم خصوصی در پانسیون دخترانه

بشرا یعقوبیان 1398/05/19 تعداد بازدید:‌ 279 دسته‌بندی: پانسیون دخترانه

محدودیت فضا و نقض حریم خصوصی در پانسیون دخترانه

کمبود فضای پانسیون دخترانه به ازای هر یک نفر

پانسیون دخترانه محل اقامتی دسته جمعی برای دخترانی است که جهت دنبال کردن اهداف خود به شهرهای دیگر مهاجرت می کنند. اهدافی که می توانند دختران جوان را به سمت اقامت در پانسیون دخترانه سوق دهند شامل ادامه تحصیل، یافتن شغل مناسب، شرکت در مسابقات خاص ورزشی و فرهنگی و غیره هستند. یکی از مهمترین مسائلی که زندگی در خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون دخترانه و پسرانه را سخت کرده است، کمبود فضا به ازای هریک نفر می باشد. این در حالی است که طبق استانداردهای جهانی هر یک از ساکنین خوابگاه های خودگردان و دولتی حق دارند از مساحت کافی در بخش های خصوصی و عمومی خوابگاه بهره بگیرند.

پانسیون دخترانه

پانسیون دخترانه نیز دارای مساحت استاندارد در نظر گرفته شده از طرف سازمان های مربوطه می باشد. اگرچه این استاندارد در کشور ما محدودتر است؛ اما با این وجود، روز به روز از این مساحت کاسته می شود. به طوری که تقریبا هیچ مدیریت و کنترلی بر این مساله وجود ندارد و در اتاق های با مساحت کم، افراد زیادی اسکان داده می شوند. این امر از طرف دانشگاه ها، سازمان گردشگری و بخش های گوناگونی مورد نظارت و ارزیابی قرار می گیرد. با این وجود بازهم محدودیت فضا برای هر یک از ساکنین خوابگاه پسرانه و دخترانه از جدی ترین معضلات آنها است.

خوابگاه در تهران

سرانه فضا در پانسیون دخترانه بر اساس مقطع تحصیلی

پانسیون دخترانه همواره دارای فضاهای متفاوتی برای دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف بوده است. البته این مساله بیشتر در خوابگاه های دولتی صدق می کند. در سال های گذشته سرانه فضا در پانسیون دخترانه بر اساس مقطع تحصیلی تعیین می شد. بطوریکه دانشجویان مقاطع تحصیلی بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکتری دارای سرانه فضا بیشتری بودند. اما متاسفانه در چند سال گذشته تعداد دانشجویان دکتری حتی به پنج نفر در یک اتاق رسیده است. قطعا چنین شرایطی در مقاطع دیگر به مراتب سخت تر و ناخوشایندتر است.

پانسیون دخترانه

گاهی برخی از پانسیون دخترانه تهران زیر نظارت وزارت علوم، دانشجویان جدیدالورود را با هزینه های بالا اسکان می دهند. این در حالی است که گاهی ده تا یازده دانشجو در یک اتاق ساکن می شوند که موجبات نارضایتی ساکنین را فراهم می کند. اثرات منفی نقض حریم خصوصی بر کسی پوشیده نیست. زیرا یکی از ابتدایی ترین نیازهای انسان، بهره مندی از محیطی سالم است که بتواند در آن به یک آرامش نسبی دست یابد. با وجود اهمیت آرامش و حفظ حریم خصوصی در خوابگاه دخترانه تهران، همواره بخاطر تعدد دانشجو در یک اتاق، این حق مسلم نقص می شود.

اهمیت حریم خصوصی در پانسیون دخترانه

پانسیون دخترانه می تواند شیرین ترین خاطرات را ذهن ما شکل دهد. زندگی در بین هم سالان و افرادی که حرف های ما را می فهمند، می تواند بسیار لذت بخش باشد. یافتن دوستانی صمیمی که گاهی بخاطر آنها حتی از منافع خودمان می گذریم، یکی از عمیق ترین روابط شکل گرفته در پانسیون دخترانه و پسرانه است. با تمامی این تفاسیر حتی در کنار صمیمی ترین دوستان هم، حفظ حریم خصوصی از اهمیت بالایی برخوردار است. اهمیت حفظ حریم خصوصی در اقامتگاه دخترانه زمانی قابل درک است که این حریم از سوی دیگران نادیده گرفته شود.

پانسیون دخترانه

پانسیون دخترانه و فضای در نظر گرفته شده برای هر شخص در آن، ممکن است زمینه نقض حریم خصوصی افراد را فراهم کند. گاهی یکی از ساکنین پانسیون پسرانه و دخترانه تمایل دارد که تنها باشد. عدم احترام به تصمیم وی می تواند مصداق واقعی نقض کریم خصوصی باشد. همیشه حریم خصوصی افراد به همین شکل ساده ای که اشاره شد، نیست. مسائل شخصی و خصوصی در زندگی افراد و همچنین رازهایی که هرکدام از ساکنین پانسیون دخترانه دارند، می تواند محدوده حریم خصوصی افراد را تنگ تر کند. اهمیت حریم خصوصی در پانسیون دخترانه زمانی ملموس می گردد که بدانیم آرامش انسان ها در گرو حفظ حریم خصوصی آنهاست.

پانسیون پسرانه

نقش محدودیت فضا در نقض حریم خصوصی در پانسیون دخترانه

پانسیون دخترانه و پسرانه در هر شرایطی با محدودیت فضا نسبت به منزل شخصی افراد، روبرو است. بهرحال زمانی که افراد پانسیون دخترانه تهران و دیگر شهرها را برای اقامت برمی گزینند، نسبت به این مساله آگاهی دارند. این بدان معنی نیست که محدودیت فضا در خوابگاه پسرانه و دخترانه همواره مجوزی برای نقض حریم خصوصی است. ساکنین اینگونه اقامتگاه ها باید نسبت به کنترل شرایط و برنامه ریزی برای کم کردن نقش محدودیت فضا در نقض حریم خصوصی در پانسیون دخترانه، آگاهی کامل داشته باشند. بدون شک هیچ مجوزی در هیچ شرایطی برای نقض کنندگان حریم خصوصی دیگران وجود ندارد.

پانسیون دخترانه

مدیریت محدودیت فضا جهت حفظ حریم خصوصی در پانسیون دخترانه

اگرچه محدودیت فضا در خوابگاه و پانسیون دخترانه و پسرانه می تواند مشکلات فراوانی به همراه داشته باشد، اما بدون راه حل نیست. گاهی برخورد خلاقانه با مشکلات می تواند منجر به یافتن راه حل های مناسب و ایده آل گردد. برای مدیریت محدودیت فضا جهت حفظ حریم خصوصی در پانسیون دخترانه نیز راه حل های زیادی وجود دارند. از جمله این راه حل ها عبارتند از:

تغییر چیدمان اتاق

پانسیون دخترانه و پسرانه می تواند چیدمان های متفاوتی برای اتاق های خود داشته باشد. یکی از راه های مدیریت محدودیت فضا جهت حفظ حریم خصوصی در پانسیون دخترانه در تهران، انتخاب چیدمان مناسب است. گاهی در برخی از اتاق های خوابگاه و پانسیون، تخت خواب ها با فاصله بسیار کم در کنار یکدیگر قرار می گیرند. در چنین حالتی حریم خصوصی افراد به سادگی نقض می شود. اولین قدم در تلاش برای حفظ حریم خصصی در خوابگاه، انتخاب چیدمان مناسب اتاق است.

پانسیون دخترانه

برنامه ریزی مکتوب برای اتاق

یکی دیگر از راه های مناسب جهت حفظ حریم خصوصی در پانسیون دخترانه، برنامه ریزی برای اتاق است. چنانچه برای ساعت های استراحت و سایر برنامه های اتاق برنامه ریزی داشته باشیم دیگر راهی برای نقض حریم خصوصی از طرف سایرین باقی نمی مانند. برنامه ای که با نظر تمامی افراد ساکن در اتاق نوشته شده و مکتوب می گردد می تواند موجبات آرامش ساکنین پانسیون دخترانه و پسرانه را فراهم کند.

تذکر مستقیم به ناقضان حریم خصوصی

پانسیون دخترانه می تواند محل اقامتی ایده آل برای ساکنین باشد، اگر افراد بیاموزند که به حریم یکدیگر احترام بگذارند. با در نظر گرفتن راه حل های فراوانی که به حفظ حریم خصوصی در پانسیون دخترانه در تهران می انجامد، هنوز هم افرادی یافت می شوند که این موراد را نقض می کنند. تنها راه باقی مانده جهت مقاله با چنین افرادی، تذکر مستقیم به آنهاست. افرادی که به حریم خصوصی دیگران احترام نمی گذارند بدون شک می توانند در هر شرایطی نقض کننده حقوق دیگران باشند. بنابراین تذکر مستقیم به آنها بهترین راه حل جهت ممانعت از این کار ناشایست از طرف آنها است.

خواب اینجا

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی ،پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها