قوانین خوابگاه های دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1396/08/27 تعداد بازدید:‌ 251 دسته‌بندی: خوابگاه

قوانین خوابگاه های دانشجویی

وضع قوانین در خوابگاه های دانشجویی :

چه در خوابگاه های دولتی و چه در خوابگاه های خودگردان و غیردولتی، قوانینی وضع می شود که دانشجویان موظف به اجرای آن می شوند. هدف اصلی از وضع این قوانین، اداره بهتر خوابگاه ها، برقرای نظم و آرامش، تلاش برای ایجاد امنیت بیشتر و در نهایت ایجاد محیطی سازمان یافته برای برآورد بهتر نیازهای دانشجویان است. گرچه خوابگاه های پسرانه نیز موظف به رعایت این قوانین هستند، اما سختگیری و مصمم بودن در اجرای آن، برای خوابگاه های پسرانه به مراتب کمتر از خوابگاه های دخترانه است.

خوابگاه دخترانه

وظایف مسئولین خوابگاه در اجرای قوانین خوابگاه:

در کشور ما، خوابگاه های دولتی و غیر دولتی زیر نظر نهادهای مختلفی مانند: دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، شورای نظارت و ارزیابی بر خوابگاه‌های غیر دولتی و... اداره می شوند. به هر حال این نهادها و نهادهای ذی ربط مانند معاونت دانشجویی و فرهنگی، وضع قوانین را بر عهده دارند و آن را به امور خوابگاه ها و مسئولین ابلاغ می کنند. دانشگاه  ها با خوابگاه های غیر دولتی تفاهم نامه  همکاری امضا می کنند، به این ترتیب، دانشگاه ها در حوزه قوانین تعریف شده بر خوابگاه ها نظارت می کند.

مسئولین یا سرپرست های خوابگاه، اولین مقام مسئول در خوابگاه ها هستند که وظیفه آنها، نظارت کامل بر اجرای بی کم و کاست قوانین است. به طوری که در صودت بروز مشکل ناشی از کارکرد و اجرای ضعیف قوانین، مسئولین خوابگاه ها باید پاسخگو باشند. به همین دلیل هر گونه اقدامی که برای حفظ نظم و انظباط خوابگاه مورد نیاز باشد، در دامنه ی وظایف و فعالیت های آنها است. پرسنل خوابگاه ها باید افرادی هوشمند باشند که شرایط مشکوک و حساس خوابگاه را نادیده نگرفته و در اسرع وقت به مقامات بالاتر گزارش دهند تا از بروز واقع ناخوشایند در خوابگاه جلوگیری شود.

خوابگاه دانشجویی

وظایف دانشجویان در اجرای قوانین خوابگاه :

زندگی در خوابگاه، بخش مهمی از زندگی دانشجویی را تشکیل می دهد. دانشجویانی که مایل به اقامت در پانسیون، خوابگاه و اقامتگاه ها هستند، بایستی تمامی قوانین و ضوابط را بپذیرند و در رعایت و اجرای آن متعهد شوند. در غیر این صورت خوابگاه می تواند از پذیرفتن آن ها خودداری کند. در صورتی که دانشجو قوانین موجود در خوابگاه را نقض کند، مجبور به دادن تعهد خواهد شد، اما اگر به تعهد خود بی توجه باشد، ممکن است جریمه یا اخراج شود. گرچه گاهی این قوانین برای دانشجویان دست و پا گیر تلقی می شود، اما به هر حال زندگی در یک مکان عمومی، مستلزم رعایت قوانین و احترام به حقوق دیگران است. از جمله قوانینی که دانشجویان و البته دانشجویان دختر بیشتر با آن مشکل دارند، ساعات ورود و خروج از خوابگاه می باشد. گاهی دانشجویان دختر، به دلیل داشتن شغل یا کلاس های فوق العاده که در ساعات غیر درسی برای خود تنظیم می کنند، خارج از ساعات ورود به خوابگاه است و دانشجویان مجاب می شوند از موسسه یا شرکت هایی که مشغول هستند، نامه های رسمی ارائه دهند که اگر مورد تأیید خوابگاه باشد می توانند به کار یا کلاس های خود ادامه دهند.

پانسیون خودگردان

همچنین حضور مهمان در خوابگاه ها و پانسیون ها دارای محدودیت هایی است که گاهی سبب ناراحتی و دلگیری دانشجویان از قوانین می شود. با رعایت تمامی این قوانین باز هم دانشجویان موظف هستند هنگام تردد در خوابگاه حساسیت های خاصی از خود نشان دهند، به طور مثال نگهداری از وسایل شخصی وظیفه خود دانشجو می باشد. به طوری که اگر بر اثر بی احتیاطی وسایل شخصی دانشجود مفقود یا دزدیده شود، خوابگاه در این گونه موارد مسئولیتی تقبل نمی کند. با توجه به این که قوانین برای همه یکسان و اجباری است پس جای اعتراضی برای ساکنین خوابگاه نمی ماند. مگر اینکه کلیه ساکنین در یک مورد خاص توافق نظر داشته و با تعیین نماینده از سوی خود و جمع آوری امضا، اعتراض خود را به مسئولین خوابگاه یا مقامات بالاتر تحویل دهند. با تمام این توصیفات، رعایت قوانین و ضوابط موجود در خوابگاه ها موجب به وجود آمدن محیطی سالم و امن می شود که لازمه حفظ کرامت انسانی دانشجویان است.

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های دانشجویی کارمندی را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها