فردیت گرایی در دانشگاه ها

بشرا یعقوبیان 1397/04/05 تعداد بازدید:‌ 100 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

فردیت گرایی در دانشگاه ها

تفاوت در واژه های اجتماع  و فردیت:

واژه های فردگرایی و جمع گرایی در علوم اخلاق و فلسفه، در مقابل یکدیگر قرار می گیرند. البته تعریف از فردگرایی در گذر تاریخ تغییر کرده است. در تعریف سنتی، فرد گرایی دقیقأ نقطه مقابل جمع گرایی معرفی می شود و نوعی خودپردستی و تک روی تلقی می شود. در حالی که در جوامع امروز با دید گسترده تری به فردگرایی پرداخته می شود. به طوری که فردگرایی، فرد را در مرکز توجه خود قرار می دهد. این موضوع در محیط های آکادمیک مانند دانشگاه ها رنگ و لعاب خاصی به خود می گیرد و اهمیت موضوع باعث شده است که حل مسائل مربوط به فردیت گرایی در جوامع دانشگاهی، بحث دنباله دار و پیچیده ای باشد. زیرا دانشگاه به عنوان محلی برای حضور مجموعه ای از نخبه گان جامعه، بحث همرنگی با جماعت را به عنوان یک رفتار اجتماعی مورد بحث قرار می‌ دهد، اما هدف نهایی تحقیقات، بررسی رفتار دانشجویان هنگام قرار گرفتن در یک اجتماع کوچک مانند خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه و در نهایت دنیای خارج از دانشگاه و جامعه بیرون است.

پانسیون کارمندی برای آقایان

جامعه دانشگاهی امروز و گرایش آن به سمت فردیت گرایی:

در جامعه ما نیز مانند دیگر جوامع جهان، فرهنگ و نحوه زندگی افراد دستخوش تغییرات بسیار می شود که ناشی از پیشرفت تکنولوژی های مدرن است. در چند دهه گذشته دانشجویانی که در خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه اقامت داشتند، دارای ارتباط صمیمی و گسترده تری با اطرافیان خود در محیط خوابگاه یا خارج از آن بودند. زیرا تنها محیطی که در شرایط دوری از خانواده، موجب بهتر شدن حالت روحی ساکنین اقامتگاه های دانشجویی می شد، محیط و جو صمیمی اتاق در حضور هم اتاقی ها بود. حتی مسائلی مانند دسترسی به کتاب، به صورت گروهی و دسته جمعی انجام می شد که خود به خود موجب اجتماعی تر شدن دانشجویان می شد. اما در دنیای ارتباطات امروز مسأله کاملأ تغییر کرده است. بیشتر زمان دانشجویان به ویژه دانشجویان ساکن در اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه در گوشی های همراه و دنیای مجازی سپری می شود.

پانسیون دانشجویی بانوان

علاوه بر حضور گسترده فناوری در زندگی دانشجویان امروز، دغدغه ها و مشکلاتی که نسل امروز با آن دست و پنجه نرم می کند، موجب تقویت حس فردگرایی در بین دانشجویان ساکن در خوابگاه های خودگردان و دولتی می شود. متأسفانه جامعه دانشگاهی نیز در این مسیر تلاش قابل توجهی از خود نشان نداده و در کاهش سرعت گرایش نسل جوان امروز به سمت فردیت گرایی راه کارهای مثبتی را پیشنهاد نداده است.

ایجاد فرصت برای تشکیل و تداوم گروه های کوچک:

دانشگاه ها به عنوان اجتماع اصلی حضور جوانان، می توانند با ایجاد فرصت هایی خلاقانه باعث تشکیل و تداوم گروه های کوچک در دانشگاه و خوابگاه های دانشجویی شوند. این کار در کاهش میل دانشجویان دختر و پسر به تلف کردن زمان مفید خود در دنیای مجازی و یا درگیر بودن با مشکلات اقتصادی، روحی و عاطفی تأثیر بسزایی خواهد داشت. تشویق دانشجویان به تشکیل گروه های دوستانه کوچک می تواند در راستای کاهش فردیت گرایی به دانشجویان ساکن در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی کمک کند.

پانسیون ارزان پسرانه

گروه های کوچک در خوابگاه های دانشجویی:

خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه جدا از نظارت دانشگاه ها و برنامه های آن برای کاهش فردیت گرایی، می توانند محیط های صمیمی و دوستانه را برای گریز از فردیت گرایی فراهم کنند. البته این کار به معنی تعرض به حریم خصوصی ساکنین خوابگاه نیست. بلکه صرفأ با هدف جلوگیری از انحراف قشر جوان به سیاهچاله های تنهایی است که گاهی منجر به بروز بیماری ها و عوارض عصبی و روانی می شود. تشکیل میزگردهای مرتب با بحث های تازه در محیط خوابگاه، می تواند علاوه بر اینکه از غرق شدن ساکنین در دنیای تنهایی جلوگیری کند، بر افزایش جمع گرایی، اعتماد به نفس و حضور در مجالس علمی نیز تأثیر گذار باشد.

خوابگاه های دانشجویی برتر را در سایت خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها