صنعت خوابگاهداری

بشرا یعقوبیان 1398/08/04 تعداد بازدید:‌ 296 دسته‌بندی: خوابگاه پسرانه

صنعت خوابگاهداری
صنعت خوابگاهداری:

در کشورهای مختلف، برطبق فرهنگ و سلیقه ی مردمان آن کشور، خوابگاه هایی ساخته می شوند که دارای بافت و امکانات منحصر به فرد هستند. به طوری که امروزه این کار به عنوان یک صنعت پردرآمد به شمار می رود. دانشگاه های مطرح جهان و خوابگاه داران با ایجاد تنوع در بافت و امکاناتخوابگاه، پانسیون و اقامتگاه پسرانه و دخترانه سعی در پیشی گرفتن از یکدیگر دارند.

پانسیون تهران
صنعت خوابگاهداری در ایران:

در کشور ما نیز با توجه به تنوع در سلیقه ها، خوابگاه های خودگردان، اقامتگاه ها و پانسیون دانشجویی تهران تا حدودی توانسته اند خوابگاه ها را از بافت قدیمی خود خارج کنند و خوابگاه های مدرن را به نمایش بگذارند. اما حقیقت امر این است که خوابگاه های موجود در کشور ما، راهی طولانی در پیش دارند تا به استانداردهای جهانی نزدیک شوند. اغلب خوابگاه های دولتی و خودگردان در ایران، هنوز هم از بافت قدیمی، یعنی وجود چند اتاق در یک راهرو با آشپزخانه و سرویس بهداشتی مشترک برای افراد یک لاین یا یک طبقه، پیروی می کنند.

خوابگاه پسرانه
خوابگاه و کمبودها:

خوابگاه در تهران و سایر شهرهای ایران با اینکه تا ۶ یا ۷ طبقه ارتفاع دارند، فاقد آسانسور می باشند. برخی خوابگاه ها هنوز فاقد دریچه های تهویه و وسایل خنک کننده هستند. برخی از آن ها دارای حمام هایی هستند که با دیوارهای کوتاه یا ورقه های فلزی از هم جدا می شوند و گاهأ آب حمام های بالایی در حمام های پایینی جاری می شود. اغلب خوابگاه دخترانه و پسرانه موجود در کشور ما، بیشتر از ظرفیت اتاق ها متقاضی می پذیرد و همین امر موجب به کار گرفتن تخت های اضافی در وسط اتاق و بهم ریختن فضای اتاق می شود. طی سال های اخیر، مکان هایی به نام سوئیت ها یا پانسیون ها تا حدودی باعث ایجاد تغییر در بافت های قدیمی شده است. به طوری که افراد ساکن در آن، به سرویس های بهداشتی و آشپزخانه اختصاصی خود دسترسی دارند و در مقایسه با خوابگاه ها، زندگی در فضای آزادتری را تجربه خواهند کرد.

خوابگاه دانشجویی
ایجاد تغییرات مثبت:

وجود استرس در افرادی که در خوابگاه و اقامتگاه دخترانه و پسرانه زندگی می کنند غیرقابل انکار است. زیرا افراد متقاضی خوابگاه به ویژه دانشجویان در سنین نوجوانی و جوانی قرار دارند و ممکن است اقامت در خوابگاه اولین تجربه زندگی آن ها به دور از خانواده خود باشد. راه های مختلفی برای کاهش این استرس وجود دارد که شاید مهمترین آن انتخاب یک مکان مناسب برای شروع یک زندگی مستقل است. برای ایجاد یک سری تغییرات در خوابگاه ها، نیاز به صرف هزینه های بالا نیست. به ویژه خوابگاه هایی که در حال ساخت هستند و یا قرار است در آینده ساخته شوند، سازنندگان آن، به راحتی می توانند تغییرات قابل توجهی در بافت ساختمان اعمال کنند.

خواب اینجا
تغییرات به دو دسته تقسیم می شوند:

سری اول مربوط به بافت کلی ساختمان است که ممکن است قابل تغییر نباشد و یا از نظر اقتصادی اعمال تغییرات مقرون به صرفه نباشد، اما تغییر دوم مربوط به امکانات است که در هر زمان به راحتی قابل اجراء است. به عنوان مثال، گذاشتن یخچال های اختصاصی در هر اتاق، ایجاد دریچه های مناسب برای تهویه و خنک کننده هوا در اتاق ها، رنگ آمیزی های جدید و جذاب بر در و دیوارها، نصب توالت های فرنگی، تعویض و بازسازی وسایل اتاق ها که قدیمی و فرسوده شده اند، ایجاد فضای سبز مناسب، تهیه وسایل ورزشی و… همگی می توانند تغییرات شگرفی در ظاهر و باطن یک خوابگاه پسرانه و دخترانه ایجاد کنند. این تغییرات هرچند هم که جزئی باشد، برای افراد ساکن در خوابگاه قابل توجه و مهم است.

خوابگاه کارمندی

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه دخترانه تهران،خوابگاه پسرانه تهران،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه،پانسیون پسرانه از تمامی کشور میتوانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها