شرایط کمی و کیفی خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1398/11/14 تعداد بازدید:‌ 211 دسته‌بندی: خوابگاه

شرایط کمی و کیفی خوابگاه دانشجویی
گسترش کمی و کیفی خوابگاه دانشجویی:

از زمان های بسیار قدیم تا به امروز دانشگاه ها به عنوان محیط آکادمیک و آموزشی فضا و بستر مورد نیاز جهت رشد و تعالی اقشار مختلف از افراد جامعه را پشتیبانی کرده اند. نقش کلیدی و بسیار حیاتی دانشگاه ها سبب شده است تا جوامع بشری از تلاش مستمر در جهت گسترش کمی و کیفی مراکز آموزشی مختلف دریغ نکنند و در راستای توسعه محیط سالم و امن قدم های بزرگ و حائز اهمیتی بردارند.

خوابگاه پسرانه
خوابگاه دانشجویی در رأس امکانات دانشگاهی:

خوابگاه دانشجویی دخترانه و خوابگاه پسرانه در تهران دارای قدمت قابل ملاحظه ای هستند. بدیهی است که توسعه مراکز آموزشی بدون توجه به توسعه کمی و کیفی در خوابگاه ها موفق نخواهد بود. زیرا آماده کردن نیروی انسانی توانا و دارای مهارت های تخصصی که قادر باشد برای آینده یک مملکت مفید واقع شود، نیازمند ایجاد رشد در تمام جهات اجتماعی- فرهنگی و تمام ابعاد شخصیتی دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه است. دانشجویان ساکن در خوابگاه آینده کاری هر کشوری را تشکیل می دهند. به همین دلیل است که فراهم کردن شرایط قابل قبول در جهت رشد و تعالی آنان حرف اول در هر جامعه ای را باید بزند.

علاوه بر این، مدت زمانی که دانشجویان ساکن در خوابگاه دخترانه و پانسیون پسرانه تهران و سایر شهرها در محیط خوابگاه سپری می کنند بسیار بیشتر از اوقات سپری شده در دیگر محیط ها است. در نتیجه شرایط مناسب رفاهی و تحصیلی باید در شرایط کیفی و کمی قابل قبول برای هریک از ساکنین فراهم شود. به عبارت دیگر، محیط خوابگاه باید توان این را داشته باشد که نیازهای رفاهی، روانی و فیزیکی هریک از دانشجویان دختر و پسر ساکن در خوابگاه پسرانه و خوابگاه دخترانه در تهران و سایر شهرها را فراهم کند. به ویژه برای دانشجویان غیر بومی که از نظر روانی شرایط سختی را سپری خواهند کرد، سطح امکانات رفاهی به طور چشمگیری حائز اهمیت است.

پانسیون پسرانه
خوابگاه، سرپناه دانشجویان غیربومی:

خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه پسرانه در تهران و دیگر شهرها را می توان به عنوان مهمترین و مؤثرترین محیط برای دانشجویان غیر بومی معرفی کرد. فضای خوابگاه در سراسر جهان مشابه و فضایی است که تعدادی دانشجو باید برای مدت زمان مشخصی در کنار یکدیگر در آن زندگی کنند. این دانشجویان به عنوان قشر پویای جامعه نیاز به فضایی دارند که بتوانند عملکردهای روتین روزانه مانند استراحت، خوابیدن، نظافت شخصی، احساس امنیت و… را در آن انجام دهند و این محیط به عنوان سرپناه پاسخگوی نیازهای دانشجویان باشد.

شرایط کمی وکیفی خوابگاه تا چه میزان پاسخگوی نیاز دانشجو است؟

احساس نیاز به ادامه تحصیلات و روند رو به رشد جمعیت دانشجویان دختر و پسر در سال های اخیر و همچنین افزایش تعداد دانشجویان غیربومی و در بین آنان سرعت رشد تعداد دانشجویان دختر در مقایسه با دانشجویان پسر، توجـه به اسکان قشـر دانشجو را بیش از پیش نیازمند توجه و اهمیت کرده است. اما این موضوع که شرایط کمی وکیفی موجود در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه دانشجویی پسرانه و دخترانه تا چه اندازه پاسخگوی نیاز دانشجویان ساکن در خوابگاه است، بیش از پیش پررنگ می شود.

خوابگاه پسرانه تهران

با توجه به مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است( نظرپور و همکاران، 1394) تخصیص اعتبارات عمرانی قابل توجه دانشگاه ها به منظور احداث خوابگاه های دانشجویی زمانی می تواند کارساز  باشد که روند ساخت علاوه بر مطالعات مهندسی، برپایه شناخت کامل از ویژگی های روانشناختی فضاهای مورد نظر انجام پذیرد.

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه دخترانه تهران،خوابگاه پسرانه تهران،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها