سیستم های گرمایشی مختلف در خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1400/10/14 تعداد بازدید:‌ 268 دسته‌بندی: خوابگاه دانشجویی

سیستم های گرمایشی مختلف در خوابگاه دانشجویی

اهمیت گرمایش مناسب در خوابگاه دانشجویی

در فصول سرد سال یکی از اولویت های اصلی افراد، گرم نگه داشتن خانه و منزل خود می باشد. در همان شروع فصل پاییز تدارکات لازم برای گرم کردن خانه ها انجام می گیرد. خوابگاه دانشجویی و انواع دیگری از خوابگاه و پانسیون کارمندی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. گرم کردن خوابگاه پسرانه و دخترانه در فصول سرد سال یکی از تدابیری است که باید در چک لیست مسئولین خوابگاه لحاظ گردد. گرمایش مناسب (نه خیلی زیاد و نه خیلی کم) در فصل هایی که هوا سرد است می تواند مستقیما با سلامت ساکنین پانسیون دانشجویی و کارمندی مرتبط باشد. صرفنظر از اینکه تعدادی از افراد ممکن است ذاتا گرمایی باشند؛ مابقی ساکنین خوابگاه هم دوست دارند و هم نیاز دارند که در زمان بازگشت به خوابگاه دخترانه تهران با فضایی گرم و مطبوع روبرو شوند. علاوه بر این به دلیل اینکه ساکنین خوابگاه کارمندی و دانشجویی شب را در همان مکان می خوابند و دمای بدن در زمان خوابیدن پایینتر از حد طبیعی است، سرد بودن فضای خوابگاه ممکن است مشکلاتی برای سلامتی آنها ایجاد کند.

خوابگاه دخترانه

سیستم های گرمایشی مختلف در خوابگاه دانشجویی

خوابگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه به عنوان یک محل زندگی، باید دارای دمای مطبوعی در فصول سرد سال باشد. این دما ممکن است بر اساس نوع سیستم گرمایشی مختلف در بخش های متفاوت خوابگاه تنظیم گردد. به طور مثال نیازی نیست که دما در آشپزخانه خوابگاه به اندازه اتاق ها یا سالن مطالعه بالا باشد. در خوابگاه و پانسیون دخترانه در تهران و سایر شهرها، سیستم های گرمایشی مختلفی به منظور تامین دمای مناسب خوابگاه در فصل های سرد سال کاربرد دارند. در ادامه به تهدادی از این سیستم ها و معایب و مزایای آنها اشاره می کنیم.

خوابگاه پسرانه در تهران

بخاری های گازسوز

بخاری های گازسوز یکی از پرکاربردترین سیستم های گرمایشی در مکان های مختلف هستند. البته استفاده از بخاری های گازسوز به عنوان منبع تامین گرما در خوابگاه و پانسیون پسرانه به اندازه مکان های دیگر نمی باشد. با این وجود هنوز هم تعدادی از خوابگاه ها گرمای مورد نیاز خود را از این طریق تامین می کنند. از مزایای اصلی بخاری های گازسوز می توان به امکان تنظیم دستی دمای اتاق و بخش های مختلف اشاره کرد. در واقع ساکنین هر اتاقی می توانند بر حسب تمایل خود دمای مدنظر خود را از طریق نشانگر دمای بخاری تنظیم کنند. با این وجود استفاده از بخاری های گازسوز در خوابگاه دانشجویی خیلی مورد تایید نمی باشد. زیرا محل اتصالات نظیر اتصال شلنگ گاز به لوله گاز و بخاری می تواند ریسک نشت گاز و گازگرفتگی را در ساکنین به میزان بالایی افزایش دهد.

پانسیون پسرانه تهران

سیستم حرارتی شوفاژ

سیستم حرارتی شوفاژ به کمک یک منبع تامین گرما کار می کند. دو نوع از منابع تامین گرما برای شوفاژ و رادیاتورها، سیستم موتورخانه و پکیج می باشند. سیستم حرارتی شوفاژ طرفداران زیادی دارد که عموما دمای خوابگاه تهران و سایر شهرها نیز از این طریق تامین می شود. از مزایای بزرگ این سیستم می توان به بی خطر بودن آن اشاره کرد. از طرفی دیگر بودن منبع حرارتی در بخشی خارج از اتاق امکان سرویس دهی مناسب را فراهم می کند. عیب بزرگی که سیستم حرارتی شوفاژ در خوابگاه پسرانه در تهران دارد این است که مکررا نیاز به سرویس شدن و هواگیری می باشد.

خوابگاه تهران

هیترهای برقی

یکی دیگر از سیستم های حرارتی که در اقامتگاه پسرانه در تهران کاربرد دارد، هیترهای برقی می باشند. این هیترها معمولا به صورت منبع اصلی حرارتی استفاده نمی شوند. عموما از آنها به عنوان منبع جانبی و کمکی در زمان پایین بودن دما در شهرهایی که دمای هوای خیلی پایینی دارند، کاربرد دارد. استفاده از هیتر برقی به عنوان منبع حرارتی در خوابگاه پسرانه و دخترانه می تواند خطراتی نظیر امکان برق گرفتگی و آتش سوزی را ایجاد کند. از طرفی دیگر هیترهای برقی میزان بسیار زیادی برق مصرف می کنند و این می تواند به اتلاف انرژی بینجامد.

سیستم فن کویل

یکی دیگر از وسائل پرکاربرد سیستم های حرارتی در خوابگاه و اقامتگاه دخترانه در تهران و دیگر شهرها، فن کویل هستند. فن کویل کارکردی مشابه با سیستم شوفاژ را دارد. با این تفاوت که فن کویل ها هم می توانند موجب گرم شدن و هم خنک شدن محیط اطراف خود گردند. این سیستم های حرارتی در صورتی که مرتبا سرویس شده و به آنها رسیدگی گردد می توانند در خوابگاه و پانسیون کاربرد مفیدی داشته باشند. یکی از معایب اساسی سیستم فن کویل این است که آنها نیز مانند شوفاژ به سیستم لوله کشی نیاز دارند. علاوه بر این به دلیل اینکه هوا را به بیرون پرتاب می کنند ممکن است آلودگی صوتی در اقامتگاه دانشجویی ایجاد کنند.

خوابگاه دانشجویی

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها