سرقت هویتی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/05/01 تعداد بازدید:‌ 201 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

سرقت هویتی در خوابگاه

تعریف سرقت هویتی:

موضوع سرقت هویت امروزه به بزرگترین تقلب در بین جوانان تبدیل شده است. دلیل این امر که سرقت هویتی می تواند در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و یا پانسیون های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه بیشتر از سایر اجتماع ها باشد، جوان و کم تجربه بودن ساکنین است. این مسأله تنها محدود به ایران نیست و در کل کشورهای جهان به عنوان یک معضل اجتماعی شناسایی شده است. طبق گزارشات، افرادی که در سنین بین 20 تا 29 سال قرار دارند، بیشترین قربانیان سرقت هویتی هستند. خوابگاه ها به عنوان اجتماع های کوچک متشکل از افراد جوان جامعه، میزبان جمعیت زیادی از افراد در این رده سنی هستند. به همین دلیل با مطرح شدن نگرانی ها در مورد سرقت هویتی، نظرات قبل از دیگر مکان ها به خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های پسرانه و دخترانه، معطوف می شود که جوانان به عنوان قشر آسیب پذیر جامعه در آن اقامت دارند.

اقامتگاه کارمندی دانشجویی

سرقت هویتی زمانی اتفاق می افتد که فرد، با استفاده از یک نام مستعار و به صورت عمدی از شخصیت فرد دیگری سوءاستفاده می کند. گرچه استفاده از نام های مستعار امری رایج در بین جوانان است و لزوماً غیرقانونی نیست. اما زمانی که به عنوان روشی برای سوء استفاده از دیگران و با هدف به دست آوردن سود مالی یا برخورداری از اعتبار فردی دیگر صورت بگیرد و به مال و یا حیثیت شخص دیگری لطمه وارد کند، به عنوان سرقت تلقی شده و فردی که مرتکب چنین جرمی شده است، مشمول مجازات قانونی قرار خواهد گرفت. به طور کلی، سرقت هویتی زمانی رخ می‌دهد که از اطلاعات شناسایی شخصی دیگر افراد مانند نام، شماره شناسانامه و کد ملی، رمز کارت اعتباری و... بدون اطلاع وی، برای ارتکاب تقلب یا جنایتی دیگر استفاده شود. ساکنین خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه، اگرچه قشر تحصیلکرده و فرهیخته جامعه هستند، اما به دلایلی مانند قرار داشتن در سن پایین، دوری از خانواده و عدم وجود کنترل خانواده، دوستان ناباب، عدم کنترل حساب های مالی، برقراری ارتباط با افراد ناشناس به نام رفاقت و... بیش از دیگر جوانان، در معرض سرقت هویتی قرار دارند.

اقامتگاه خودگردان پسرانه

راه های مراقبت از خود در برابر سرقت هویتی:

دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه، آسیب پذیرترین افراد در برابر سرقت هویتی هستند. زیرا این افراد جوان از چگونگی مورد سوءاستفاده قرار گرفتن خود توسط دیگر افراد جامعه آگاهی چندانی ندارند. آن ها درک آسانی از چگونگی دسترسی دیگران به کارت های اعتباری خود را ندارند. زیرا اکثر افراد سودجو از نظر سنی بزرگتر از دانشجویان ساکن در خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی هستند. در این مطلب و مطلب بعدی، شش راهکار ارائه خواهد شد که هدف از آن افزایش سطح آگاهی دانشجویان ساکن در خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه، برای حفاظت از مدارک هویتی خود در برابر افراد ناشناسی است که به روش های سرقت هویتی آشنایی کامل دارند.

اقامتگاه ارزان قیمت دخترانه

به شرایط خوابگاه اعتماد نکنید:

اتاق شما در اقامتگاه، پانسیون یا خوابگاهی که در آن اقامت دارید، حکم خانه شما در مکانی دور از خانه را دارد. طبیعی است که در آن احساس آرامش داشته باشید و گارد حفاظتی خود را در آن کاهش دهید. با این حال نباید فراموش کنید که خوابگاه به شکل گسترده ای برای بسیاری از مردم باز است. در نتیجه دسترسی به کمدهای شخصی، مدارک شناسایی، کارت های اعتباری، لپ تاپ، گوشی و... شما بسیار آسان است. بهترین راهکار برای جلوگیری از فراهم شدن شرایط برای سوءاستفاده دیگران، گذاشتن مدارک مهم در منزل است. اگر به هر دلیلی ناچار هستید که آن ها را به همراه داشته باشید، باید در فضای امن و دارای قفل، نگهداری کنید. برای جلوگیری از فراهم شدن بستر برای افراد سودجو، می توانید تنها کپی هایی از مدارک شناسایی خود را که واقعأ به آن نیاز دارید، همراه خود نگه دارید.

ادامه مطلب را در سایت خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها