ساکنین خوابگاه در معرض سرقت هویتی

بشرا یعقوبیان 1397/05/03 تعداد بازدید:‌ 184 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

ساکنین خوابگاه در معرض سرقت هویتی

افزایش سرقت هویتی با پیشرفت در تکنولوژی اطلاعات:

در چند دهه اخیر پیشرفت هایی در دنیای تکنولوژی، کامپیوتر و اینترنت اتفاق افتاده است که به طور صد در صد شکل جرائم و سوء استفاده از افراد حقیقی و حقوقی را طی این سال ها تغییر و افزایش داده است. در این مطلب علاوه بر اینکه سه راهکار دیگر به منظور حفاظت دانشجویان و دیگر ساکنین پانسیون ها، اقامتگاه ها و خوابگاه های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه در برابر سارقین هویتی توضیح داده خواهد شد، توضیحات کلی نیز در مورد شبکه های مجازی و جرم هایی که در آن روبه افزایش است، ارائه می شود.

خوابگاه دانشجویی خودگردان

مفهوم جرایم سایبری:

توسعه و پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات موجب گرایش کاربران بسیار زیادی در سطح جهان به اینترنت و شبکه های مجازی شده است. کشور ما نیز در این مورد از جمله کشورهایی است که میانگین حضور کاربران آن در شبکه های مجازی تکان دهنده است. تعداد زیادی از این کاربران را دانش آموزان و دانشجویان تشکیل می دهند. به ویژه دانشجویانی که از استرس های قبولی در دانشگاه فارغ شده و در خوابگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی خودگردان یا خوابگاه های دولتی، به دور از خانواده اقامت دارند. حضور و فعالیت این کاربران موجب رشد جرائم سایبری در فضای مجازی یا فضای سایبری شده است. سرقت هویتی یکی از ده ها جرم سایبری محسوب می شود که فرد مجرم با دسترسی به مدارک هویتی و شخصی فرد، به سوءاستفاده از موقعیت و شخصیت کاربران شبکه های اجتماعی دست می زند.

خوابگاه کارمندی در تهران

تا قبل از این سارقین هویتی تنها از طریق دسترسی به مدارک و وسایل فیزیکی قادر به ارتکاب سرقت هویتی بودند، اما امروزه شرایط کاملأ عوض شده است و مکان هایی مانند دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه که به عنوان مرکز رشد نخبه های جامعه محسوب می شود، در عین حال که محل اقامت دانشجویان و افرادی است که می توانند به راحتی مورد سوءاستفاده قرار بگیرند، می توانند فضای مناسبی برای رشد و اقدام سارقین هویتی به جرم های سایبری باشند.

راهکارهای اساسی برای حفاظت از خود در برابر سرقت هویتی:

محدود کردن استفاده از وای فای عمومی:

همانطور که گفته شد، بیشترین فعالیت سارقین هویتی در دنیای مجازی و از طریق دسترسی به اینترنت انجام پذیر است. امروزه اکثر دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی کارمندی، مجهز به وای فای عمومی است که به عنوان بانک اطلاعاتی هزاران نفر از دانشجویان شناخته می شود. دسترسی سارقین به این اطلاعات شخصی، می تواند هویت بسیاری از افراد را مورد سوءاستفاده قرار دهد. برای حفاظت از خود در برابر سرقت هویتی، بهتر است کارهایی مربوط به حساب های شخصی و... از طریق اتصالات عمومی به اینترنت انجام نشود.

خوابگاه لوکس دانشجویی

انتخاب رمزهای عبور امن و قوی:

امروزه اکثر خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان و دولتی، مجهز به اینترنت پر سرعت و وای فای عمومی است. کلیه ساکنین می توانند با انتخاب رمزهای قوی و امن، راه را بر افراد سودجو ببندند. همچنین بهتر است از تکرار یک رمز برای چند حساب کاربری پرهیز کرد. قوی ترین رمزها شامل اعداد مختلف و حروف کوچ و بزرگ است.

تأیید نکردن پیام های ناشناس:

همان طور که گفته شد، اکثر نرم افزارهای مخرب از طریق لینک های ناشناس به سیستم ها و حساب های کاربری وارد می شوند. تأیید نکردن لینک ها و پیوندهای مشکوک و ناشناس، دسترسی سارقین هویتی به اطلاعات و حساب های شخصی را دشوار می کند.

خوابگاه دانشجویی خودگردان

سرقت هویتی در طول تاریخ همواره اتفاق افتاده است. به طوری که پیشرفت در فناوری اطلاعات تنها مسیرهای دسترسی به مدارک هویتی را تغییر داده است. سوءاستفاده از نام و هویت هرشخص می تواند لطمه جبران ناپذیری به شخصیت وی وارد کند. شکسپیر، شاعر و نمایشنامه نویس سرشناس انگلیسی می گوید: "آن کس که کیف پول مرا سرقت می کند، چیز بی ارزشی را ربوده ‌است، اما آن‌کس که نام نیک مرا می دزدد، جزئی از وجود من را می‌برد که او را غنی نمی‌کند، اما در واقع مرا حقیر و بی ارزش می‌سازد".

خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان را در سایت خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها