سازگاری فردی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/11/17 تعداد بازدید:‌ 210 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

سازگاری فردی در خوابگاه

خوابگاه و اثرات آن بر سازگاری های فردی و اجتماعی:

خوابگاه های دانشجویی برای اکثر دختران و پسران دانشجو، اولین مکانی است که فرد با اقامت در آن، به مدت طولانی، جدا از خانواده و به طور مستقل زندگی می کند. زندگی در خوابگاه های دخترانه و پسرانه باعث می شود فرد بیشتر خود را بشناسد، زیرا تا زمانی که در خانه و در جمع خانواده بوده است، اکثر خواسته ها و توقعات بدون تلاش یا برخورد با مشکل، فراهم شده است. به عبارت دیگر تا زمانی که زندگی مستقل شروع نشود فرد کمتر مجبور خواهد شد خود را با شرایط زندگی سازگار کند. از جهت دیگر تا زمانی که دانشجو، زندگی در خوابگاه را تجربه نکند، نمی تواند خصوصیات فردی خود در موقعیت های مختلف را بشناسد، زیرا خصوصیات فردی وی از کودکی با شرایط زندگی در جمع خانواده منطبق شده است. زندگی در خوابگاه های کارمندی و دانشجویی تقریبأ تمام این معادلات را بر هم می زند.

خوابگاه پسرانهاثرات مثبت سازگاری با محیط خوابگاه:

با شروع دوران دانشجویی که فرد با هدف ادامه تحصیل، به دور از خانواده و در خوابگاه های دخترانه و پسرانه، زندگی مستقلی را آغاز می کند، بحث سازگاری های فردی و اجتماعی به میان می آید. از جمله خصوصیات اخلاقی که ممکن است دختران و پسران ساکن در خوابگاه با شروع زندگی در خوابگاه از خود نشان دهند، کمرویی، داشتن استرس و دلهره، عدم احساس امنیت، عدم احساس راحتی و آسایش، پرخاشگری، خلوت گزینی مفرط و... است. افرادی که بتوانند در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه هایی که در آن ساکن هستند، با دیگر هم اتاقی یا دوستان هم خوابگاهی خود روابط دوستانه و صمیمی برقرار کنند، به عبارت دیگر خود را با محیط اطراف سازگار سازند، می توانند این خصوصیات منفی را در خود کاهش دهند و همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و رشد خصوصیات مثبت اخلاقی در وجود خود شوند.

خوابگاه دخترانهمفهوم سازگاری:

با توجه به مطالب گفته شده، بهتر است از نظر روان شناسی یک تعریف کلی از مفهوم سازگاری داشته باشیم. سازگاری به عنوان یک مفهوم کلی، به تمام راهبردهایی گفته می شود که فرد برای اداره ی موقعیت های زندگی خود که استرس زا هستند، به کار می برد. این موقعیت ها می توانند تهدیدهای واقعی یا غیر واقعی باشند. هر کدام از دانشجویان ساکن در خوابگاه های پسرانه و دخترانه که بتوانند از مهارت های اجتماعی جهت سازگاری با محیط زندگی خوابگاهی خود برخوردار باشند و از آن ها در موقعیت های درست، استفاده کنند، سازگار تلقی می شوند. این مسآله که دانشجوی ساکن در خوابگاه تا چه اندازه بتواند با اطرافیان خود خوب ارتباط برقرار کند، به عنوان یک شاخص حائز اهمیت در سازگاری شناخته می شود. زیرا ارتباط گسترده و خوب، می تواند فشارهای روحی و روانی بر فرد را کاهش دهد.

خوابگاه کارمندی در تهران

سازش اجتماعی، اصل مهمی برای زندگی در خوابگاه های پسرانه و دخترانه است. افراد ساکن در خوابگاه به دلیل تعاملات گسترده ای که به ناچار با یکدیگر خواهند داشت، مجبور به سازش با یکدیگر هستند. دختران و پسرانی که دارای یکپارچگی شخصیتی هستند، سازش اجتماعی بهتری را نشان می دهند. زیرا این افراد با شناخت خود و محیط اطراف، راحت تر با شرایط و وضعیت موجود، سازگار می شوند.

خوابگاه دانشجویی خودگردان

اهمیت سازگاری با شرایط زندگی خوابگاه:

امروزه با توجه به تحولات بسیاری که در سیر زندگی اتفاق افتاده است، دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی نیز برای سازگاری با محیط زندگی خوابگاهی، نیاز به یادگیری مهارت ها، جهت برخورد مناسب با محیط و افراد جدید دارند. این مهارت ها باید به گونه ای باشد که موجب بهبود سازگاری فردی و اجتماعی در دختران و پسران ساکن در خوابگاه شود. زیرا زندگی در خوابگاه یک زندگی اجتماعی است و فردیت گرایی هرگز نمی تواند به سازگاری با زندگی در خوابگاه منجر شود.

مطالب بیشتر و خوابگاه های لوکس دخترانه و پسرانه را در خواب اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها