زندگی در خوابگاه و چالش های اقتصادی

بشرا یعقوبیان 1397/07/25 تعداد بازدید:‌ 181 دسته‌بندی: خوابگاه

زندگی در خوابگاه و چالش های اقتصادی

تعادل بین پیشرفت تحصیلی و حمایت از جوانان:

در شرایط زندگی امروز و با چالش های اقتصادی که پیش روی جوانان است، در اکثر دانشجویان و غیر دانشجویان جویای کار، این اعتماد به نفس ایجاد نمی شود که آماده ورود به عرصه کار شوند. اکثر ما در زندگی روزمره با این موضوع در ارتباط هستیم و به عنوان موضوع تأسف بار و ناخوشایندی در جامعه ما با شکل های گوناگون مطرح می شود. یکی از بزرگترین عوامل نبود اعتماد به نفس در بین جوانان برای شروع کار و ورود به عرصه فعالیت، عدم وجود تعادل در بین پیشرفت تحصیلی و ورود به بازار کار است. به طوری که مدارج مختلف علمی و دانشگاهی مجبور به انجام کارهایی می شوند که در سطح تحصیلات آنان نیست. این امر به خودی خود موجب کاهش عزت نفس در بین جوانان می شود. دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی دخترانه و پسرانه با مشاهده دوستانی که به عنوان ترم بالایی مسیرهای پیش رو را برای آن ها نمایان می کنند و از وضعیت خود راضی نیستند، انگیزه و اراده ای برای ادامه مسیر ندارند.

پانسیون کارمندی در تهران

متأسفانه عدم وجود حمایت های مالی برای جوانانی که صاحب ایده هستند روز به روز به میزان بیکاری قشر جوان می افزاید. زیرا برخی از این جوانان هنوز مشغول ادامه تحصیل هستند و توانایی زیادی در گرفتن تسهیلات از بانک را ندارند و یا به آن ها میدانی داده نمی شود که بتوانند خود را به خوبی اثبات کنند. همچنین دانشجویانی که تمام وقت خود را در طی دوران زندگی در خوابگاه های دانشجویی کارمندی خودگردان و یا خوابگاه های دولتی پسرانه و دخترانه صرف مطالعه می کنند تا بتوانند با نمرات عالی فارغ التحصیل شوند، از جانب هیچ نهاد و مرکز دولتی یا خصوصی برای کسب شغل و درآمد مناسب تشویق نمی شوند. این امر سبب شده است تا مدرک و نمرات دوران دانشگاه روز به روز بی ارزش تر شود و پیشرفت های تحصیلی از اهمیت کمتری در مقایسه با گذشته برخوردار باشد.

خوابگاه دخترانه ارزان قیمت

کسب مهارت هایی فراتر از علوم نظری:

یکی دیگر از مشکلاتی که سبب می شود جوانان فارغ التحصیل با رشته های مختلف دانشگاهی و یا دیگر دانشجویانی که مشغول به تحصیل هستند، به ویژه دانشجویانی که در خوابگاه ها، اقامتگاه ها یا پانسیون های کارمندی دانشجویی پسرانه و دخترانه اقامت دارند، به میزان زیادی بیکار بمانند، دادن اهمیت بیش از حد به رشته های نظری و نادیده گرفتن مهارت های مدرن است. با کمی توجه به دنیای اطراف و آشنایی با علم های نوین، می توان به این نتیجه رسید که کسب هر مهارت به صورت تخصصی می تواند یک فرد را از معضل بیکاری نجات دهد. اما متأسفانه وجود تفکرات قدیمی مبنی بر اهمیت علوم نظری باعث شده است که اکثر خانواده ها و به طور عموم جامعه جهان سوم از گرایش فرزندان خود و قشر جوان به سمت مهارت های مدرن جلوگیری کند. این امر باعث ایجاد شکاف بزرگی در بین خواسته های جوان امروز و نسل های گذشته شده است.

اقامتگاه کارمندی دانشجویی

به عنوان مثال در سال های نه چندان دور، اکثر خانواده ها نوازندگی هر آلات موسیقی را مطربی قلمداد می کردند. اما ظهور نوازندگان بزرگ باعث تغییر دید جامعه به نوازندگی شده است. البته هنوز برخی از این مهارت ها و دیدهای منفی نسبت به آنان به قوه ی خود باقی است. شاید یکی از مزیت های اقامت در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های خودگردان دخترانه و پسرانه آشنایی با مهارت هایی باشد که یادگیری و ادامه دادن آن، مستلزم ورود به دانشگاه در آن رشته نیست. به طوری که برخی از دانشجویان و غیر دانشجویانی که در خوابگاه اقامت دارند، مهارت هایی را از دوستان و اطرافیان خود می آموزند که بعدها موجب حرفه ای شدن آنان می شود. گاهی یادگیری این مهارت ها موجب تغییر مسیر یک نفر و ورود به باز کاری است که از آن لذت می برد، بودن آنکه در این مورد دروس دانشگاهی را پاس کرده باشد.

خوابگاه پسرانه خودگردان

ادامه مطلب و خوابگاه های دانشجویی کارمندی خودگردان را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها