زندگی در خوابگاه، یک ماجراجویی

بشرا یعقوبیان 1397/07/07 تعداد بازدید:‌ 186 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

زندگی در خوابگاه، یک ماجراجویی

زندگی در خوابگاه:

زندگی در خوابگاه یکی از جالب ترین بخش های زندگی هر دانشجو است. البته امروزه به دلایل بسیار مختلف و متعددی که مردم در زندگی روزمره با آن سر و کار دارند، زندگی در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه های کارمندی دانشجویی خودگردان پسرانه و دخترانه افزایش یافته است. به عبارت دیگر، تجربه زندگی در خوابگاه محدود به دوران دانشجویی و برای سنین خاصی نیست. بلکه ممکن است افرادی با سن بیش از چهل سال نیز در خوابگاه ها ساکن شوند. نکته مثبت در مورد زندگی در خوابگاه های دانشجویی کارمندی خودگردان و خوابگاه های سراسری، جریان داشتن وقایع و اتفاقات خاص و جالب است که علاوه بر دانشجویان و ساکنین جوان، دیگر ساکنین غیر دانشجو را نیز به خود درگیر کرده و زندگی را از حالت یکنواخت و تکراری خارج می کند. بدون شک همصحبت شدن با نسل جوان در تغییر روحیات هر فردی بسیار مؤثر است. زیرا وجود جریانات احساسی و فکری در نسل جوان در ضمن حقایق موجود در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های خودگردان دخترانه و پسرانه، قوانین و شیوه زندگی اجتماعی به طور مستقیم و غیر مستقیم جریانات هیجان انگیزی را برای ساکنین رقم خواهد زد. بدون شک وجود قوانین دست و پا گیر به ویژه برای آن دسته از ساکنینی که دارای برنامه روزانه مرتب نیستند، می تواند ناخوشایند باشد.

خوابگاه ارزان در تهران

قانون ساعات سکوت:

خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه با تمام هرج و مرج ها و سر و صداهای مملو از هیجان ساکنین، رنگ شاد و دوست داشتنی دارند که ناشی از حضور قشر جوان در آن ها است. با این وجود ساعاتی از شبانه روز که مربوط به زمان استراحت ساکنین است، ایجاد هر نوع سر و صدا در خوابگاه مردم آزاری محسوب می شود. قانون مربوط به ساعات سکوت یکی از قوانینی است که روی بُرد اکثر خوابگاه ها و در همان ورودی اول قید شده است. ساعات سکوت ساعاتی است که اکثر ساکنین مشغول استراحت هستند. حتی اگر اکثر ساکنین در این ساعات مشغول کارهایی غیر استراحت مانند مطالعه، تماشای تلویزیون، بازی با هم اتاقی ها، گپ زدن و... باشند، باز هم مؤظف به رعایت سکوت هستند. قانون رعایت سکوت در ساعات خاصی از شبانه روز مختص به یک یا چند خوابگاه در یک یا چند شهر یا کشور نیست. بلکه در تمام خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه و در تمام خوابگاه های روزانه و... این قانون ثابت است. اگرچه ممکن است زمان های کوتاه یا بلندتری در خوابگاه های مختلف به عنوان ساعت رعایت سکوت وضع شود، اما به هرحال در تمام خوابگاه ها اصل قانون وجود دارد. اگرچه این امر در ابتدا ممکن است برای ساکنین خوشایند نباشد، اما باید توجه داشت که این امر چیزی از هیجانات موجود در خوابگاه کم نخواهد کرد. برعکس برقراری سکوت در ساعاتی که ساکنین نیاز به استراحت دارند بسیار به جا و مهم است.

خوابگاه خودگردان دخترانه

نارضایتی ها:

نارضایتی از شرایط خوابگاه یکی از دلایل وجود هیجان در خوابگاه است. زیرا شرایط زندگی در خوابگاه های دخترانه و پسرانه، ساکنین را به ماجراجویی وارد می کند. خوابگاه به عنوان یک تریبون آزاد برای نسل جوان عمل می کند. مکانی که هر فرد با هر عقیده و نظر قابل احترام است و می تواند به راحتی نظرات شخصی خود را با دیگر ساکنین خوابگاه های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه به اشتراک بگذارد. نارضایتی ها در خوابگاه می تواند محدود به شرایط زندگی در خوابگاه، یا در سطح وسیع تری مربوط به شرایط و کمبودهای موجود در دانشگاه یا جامعه خارج از محیط آکادمیک شود. نارضایتی ها ساکنین خوابگاه را با ماجراجویی های بیشتر آشنا می کند و به قشر جوان یاد می دهد که سکوت در برابر تمام قوانین طبیعت چیزی جز داشتن یک زندگی عادی و خسته کننده را به دنبال نخواهد داشت.

پانسیون دانشجویی کارمندی

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های کارمندی دانشجویی را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها