زندگی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1398/08/01 تعداد بازدید:‌ 296 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

زندگی در خوابگاه
معضلات پیش روی ساکنین خوابگاه:

در اکثر خوابگاه های دانشجویی، اقامتگاه و پانسیون تهران معضلات و مشکلاتی وجود دارد که در کشورهای دیگر مشاهده نمی شود، اما متاسفانه در خوابگاه های دانشجویی و خوابگاه های کارمندی تهران و سایر شهرهای ایران امری طبیعی و عادی است. استفاده دانشجویان و دیگر متقاضیان از خوابگاه نه تنها باعث نشده است که مالکین و مسئولین در فکر تعمیر و بهبود شرایط خوابگاه های خود شوند، بلکه به دلیل حضور مداوم متقاضیان توجه به سطح امکانات ارائه شده در خوابگاه به حداقل نیز رسیده است. این امر در حالی اتفاق می افتد که متقاضیان خوابگاه ها از شهرهای دور و به امید اقامت در یک خوابگاه خوب روانه ی شهرهای بزرگتر می شوند. مواجه شدن با شرایط ناجور خوابگاه سبب دلسرد شدن تعداد زیادی از متقاضیان می شود. به طوری که روی آوردن به خانه های اجاره ای روز به روز در بین متقاضیان خوابگاه دخترانه و خوابگاه پسرانه روبه افزایش است. این در حالی است که هزینه های مربوط به اجاره و هزینه شارژهای مربوط به مستأجری بسیار بالا بوده و اکثر متقاضیان خوابگاه نمی توانند از پس این هزینه ها برآیند. در این مطلب به چند مورد از معضلات اشاره می شود که ساکنین خوابگاه های دانشجویی و پانسیون کارمندی با آن روبه رو می شوند و این مطلب شاید کمکی باشد برای شفاف سازی متقاضیان و همچنین مالکان و سرپرستان خوابگاه از وضعیتی که امروزه در خوابگاه ها موجود است.

خوابگاه تهران
امکانات قدیمی در خوابگاه:

یکی از بزرگترین و مهمترین مشکلاتی که ساکنین خوابگاه دخترانه و پسرانه تجربه می کنند، استفاده از وسایلی قدیمی و مستهلک است. نگهداری از این وسایل کار بسیار مشکلی است و کار ساکنین برای حفظ سلامت وسایل مربوط به خوابگاه را سخت تر کرده است. گاهی به دلیل نا آگاهی و یا بی منطقی، مالکین و یا سرپرست خوابگاه به دلیل خراب شدن وسایل دانشجویان و دیگر ساکنین را مورد بازخواست قرار می دهند. این در حالی است که قدمت بسیاری از این وسایل به ده تا پانزده سال بیشتر باز می گردد. افزایش هزینه های مربوط به اقامت باعث شده است که توقع دانشجویان و دیگر ساکنین از سطح امکانات رفاهی خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه در تهران و سایر شهرها افزایش یابد. همچنین ارائه امکاناتی مانند سالن ورزشی، پارکینگ، وای فای و... در برخی از خوابگاه های خودگردان و روزانه باعث شده است انتظار متقاضیان از خوابگاه ها بالا رود. متاسفانه بسیاری از خوابگاه ها به نیازهای ساکنین توجهی نداشته و در ارائه ی کمترین امکانات رفاهی نیز ناتوان هستند. گاهی ایجاد خرابی در وسایل به دلیل استهلاک ساکنین را با مشکلات زیادی روبه رو می کند. خراب شدن شوفاژ در فصل سرما و یا کولر در فصل گرما در خوابگاه های ایران امری عادی است. مشکل زمانی پیچیده تر می شود که برخی از خوابگاه ها در رفع چنین مشکلاتی بسیار سهل انگار عمل می کنند.

پانسیون پسرانه
عدم دسترسی به امکانات ضروری:

امکاناتی مانند کمدهای قابل استفاده، موکت های تمیز و رو فرشی، پرده برای اتاق های نورگیر و... بسیار ضروری و نیاز به آن به شده احساس می شود. عدم دسترسی به چنین امکاناتی سبب شده است که استفاده از خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون دانشجویی و کارمندی برای بسیاری از متقاضیان ناخوشایند باشد. همچنین وجود امکانات محدود برای جمعیت بالا در یک اتاق بر ناخوشایندی این اتفاقات می افزاید. به عنوان مثال کمبود کمد در اوایل هر ترم باعث ایجاد درگیری در بین ساکنین می شود.

لازم است که مالکان و سرپرست های خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه جهت رفاه حال ساکنین به درخواست ها و نیازهای ساکنین توجه بیشتری داشته باشند.

اقامتگاه کارمندی

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه دخترانه تهران،خوابگاه پسرانه تهران،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه،پانسیون پسرانه از تمامی کشور میتوانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید

دیدگاه‌ها