ریسک پذیری در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/01/22 تعداد بازدید:‌ 309 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

ریسک پذیری در خوابگاه

تأثیر خوابگاه در شناخت خود:

خوابگاه های دانشجویی- کارمندی به عنوان مسکن اصلی جوانانی به شمار می رود که در شهرهای غیر از شهر خود مشغول به تحصیل یا کار هستند. در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه است که فرد با ارزش ها، شخصیت ها و نگرش های بیشتری آشنا می شود و در مقابل نحوه درست نمایش ارزش ها و نگرش های خود را شناسایی و انتخاب می کند تا بتواند به بهترین شکل ممکن شخصیت خود را در معرض نمایش قرار می دهد.

اقامتگاه پسرانه

تقویت روحیه ریسک پذیری در خوابگاه:

به نظر می رسد افراد ساکن در خوابگاه های کارمندی دانشجویی خلقیات و عقاید خود را بیشتر از هرجای دیگری، به خوابگاه ها منتقل می کنند. همین امر موجب تبادل و تعادل در نکات اخلاقی و رفتاری رایج در بین ساکنین یک اتاق می شود. این رفتارها می تواند مواردی ساده مانند روحیه شیطنت و بازی کردن و یا رفتارهای پیچیده روانی باشد. به عبارت دیگر خوابگاه های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه می تواند بستری را فراهم کند که افراد، فضاهای واقعی زندگی و کاری خود را منعکس کنند. این امر باعث شناخت بهتر افراد از خود می شود.

اقامتگاه دخترانه

با گذشت مدت زمانی از زندگی در خوابگاه، برخورد با جامعه های متنوع تر از جامعه خانواده، روحیه ریسک پذیری در افراد تقویت می شود. در این زمان ساکنین خوابگاه خود را موظف به پاسخگویی برای تمامی کارهای خود در مقابل دیگران نمی بینند. شاید دلیل این امر بزرگتر شدن و تجربه زندگی دور از خانواده باشد. به هرحال شخصیت و رفتارهای ساکنین خوابگاه های دخترانه و پسرانه دستخوش تغییراتی می شود که ریسک پذیری یکی از مهمترین این تغییرات است. نوع خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون نیز در این تغییرات تأثیر به سزایی دارد. متاسفانه ذهن انسان در اکثر مواقع، صفت هایی مانند " ریسک پذیری" را منفی تلقی می کند. شاید دلیل این امر ترس از شکست خوردن در کارهایی  باشد که میزان ریسک پذیری آنان بالا است. اما باید توجه داشت که ریسک پذیری باعث تمایز اساسی بین افراد می شود.

اقامتگاه دانشجویی

ریسک پذیری منفی:

اقامت در خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون های دانشجویی کارمندی که فیلتر منظم تری برای پذیرش دارند، تا حدود زیادی از ورود رفتارهای پرتنش و نادرست جلوگیری می کنند. حداقل امر این است که بستر انجام کارهای ریسک پذیر منفی کاهش پیدا می کند. افرادی که در معرض ابتلا به کارهای ریسک پذیر بیشتری هستند، بدون شک احتمال بیشتری برای گرایش به رفتارهای منفی و ناهنجار را تجربه خواهند کرد. در این مسأله جنسیت می تواند تأثیرگذار باشد.

اقامتگاه ارزان قیمت

به طور طبیعی وجود شخصیت های هنجارشکن در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه های پسرانه بیشتر است. زیرا به طور ذاتی، پسران روحیه ریسک پذیرتری دارند. اکثر دانشجوهای ریسک پذیر، اقامت در خوابگاه های خارج از دانشگاه را به داخل محوطه دانشگاه ترجیح می دهند. گرچه این امر صد در صد نیست. اما برای اکثریت افراد صدق می کند. به طور کلی در خوابگاه های دانشجویی یک نفر به تنهایی تغییر نمی کند، بلکه اساس بر این روال است که چند نفر جذب یک فرد می شوند که از بقیه جسورتر است و این آغازی برای تغییر است.

پانسیون در تهران

ریسک پذیری مثبت:

در تکمیل موضوع باید اشاره کرد که تقویت روحیه ریسک پذیری همواره یک امر منفی نیست، بلکه می توان آن را به عنوان یک مزیت برای زندگی در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه ها در نظر داشت. گرچه افراد ریسک پذیر ممکن است همیشه دلهره ای اضافی نسبت به اطرافیان خود داشته باشند. اما افراد موفق نشان داده اند که مهمترین دلیل موفقیت آنان، شوق بالا به ریسک کردن بوده است.

پانسیون بانوان

برای جوانانی که در خوابگاه های دانشجویی اقامت دارند، بسیار مفید است که با یک نفر آشنا شوند که معتقد باشد، ریسک پذیری اولین شرط برای کارآفرینی است. در این بین، افراد ریسک پذیر و خوش بین بیشترین شانس برای موفقیت در زندگی را دارند.

اقامتگاه/ پانسیون/ خوابگاه های بیشتر را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها